Skocz do zawartości

M36 Slugger z domu Jackson.....czyli zabawa z Unimodel 1:72


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zainteresowanych.

Idąc za ciosem i nie zastępując gruszek w popiele czy jak to nazawać ,zakładam następny ,nieliczny swój warsztat.

 

Na warsztat trafia kolejny amerykan czyli tytułowy M36 Jackson vel Slugger. Ksywa zresztą adekwatna do możliwości.

O historii nie piszę bo i tak bym pewnie skopiował czyjś opis konstrukcji.

 

Tak więc zabawę czas zacząć.

Model Unimodel nk.kat 206

 

20160912_202251-1_zpsl47vxayb.jpg

 

Miałem kilka zdjęć z początków prac ale przypadkowo wcisnąłem przycisk "usuń" zamiast "wyślij" i fotki poszły się j...ć.

 

Zdjecia owe przedstawiały liczne ślady po wypychaczach w ciekawych miejscach.

 

To co mam zaczyna się więc już od sklejonej i pomalowanej wanny z wnętrzem.Za bardzo się tu nie sprężałem bo niewiele będzie widać.Ot troszkę obić, pigmentu i oleju.

 

20160912_202133-1_zpsqgvbgru5.jpg

20160912_202145-1_zpswmhshwyy.jpg

20160912_202205-1_zpsqohhplzl.jpg

 

Jak widać starałem się zrobić fakturę odlewu na osłonie przekładni. Pewnie zniknie pod farbą

 

Kolejny etap instrukcji. O tak ,zacząłem używać instrukcji Teraz mam ją pod szybą na ktorej wycinam i obrabiam detale. Nawet to praktyczne ...

 

Tak więc wózki to koszmar !

W porównaniu do wózków z Granta z Mirage Hobby te to masakra. Choć całkiem nieźle zdetalizowane to od strony montażu szału nie ma.

Detale są maleńkie ,jak odboje/sprężyny pomiedzy kołami i wózkiem. Koła do ramki odlane z trzech miejsc jakby miały odlecieć. Sporo do obróbki ale materiał wdzięczny. Plastyczny choć podatny na nacisk i możliwość ukręcenia np przy pasowaniu kół do mocowań.Nawet wycinanie nozyczkami, nożykiem itp powoduje naprężenia i odbarwienie materiału sygnalizując niebezpieczeństwo uszkodzenia.

Jak już uporałem się z kołami i rolkami zostaje prowadnica gąsienicy czy jak to zwać. Taka charakterystyczna dla Shermanów blacha przed rolką.

Ten element jest kształtowany z blaszki dodanej do zestawu i tu kozacki patent.... Na ramce są kopyta do kształtowania tych blach a także do kształtowania kratownic ochronnych reflektorów itp.

 

20160912_204704-1_zpsd4dnbach.jpg

20160912_215413-1_zpsg0x80pac.jpg

20160912_215422-1_zpsjynquwss.jpg

 

Tu mam pytanie do kolegusów.

Jak myślicie , czy niezłym pomysłem byłoby zrobienie jednego wózka z pełnymi kołami . Że niby jeden był uszkodzony i wymieniony?

Czekam na opinie przed malowaniem i brudzeniem wózków

 

20160912_212124-1_zpsvimei9ei.jpg

 

Dla sprawdzenia połączeń wyciąłem wieżę.

Jak widać wewnątrz ma jakże wspaniałe ślady po wypychaczach.

 

20160912_220004-1_zps39cabf7g.jpg

 

Górna połówka po obróbce dolna przed. Na szczęście ten surowiec ramki jest pomocny w usuwaniu tego typu skaz.

Próby złożenia połówek wykazały konieczność wklejenia wzdłuż połówek wstawek z hipsu 0,25mm

 

Na razie tyle. Pomalutku będą aktualizacje.

 

Aha.

Byłbym zapomniał

Zakupiłem sobie zestaw bambetli Black Dog ,dedykowanych co prawda do Wolverine ale większość i tak wykorzystam,moze nawet wszystkie...

Chociaż nie...nożyce do żywopłotów odpadają.

 

IMG_20160912_192126_zpsgorro0ax.jpg

IMG_20160912_192233_zpsvtvzgdar.jpg

IMG_20160912_192301_zpsxjlhbhjd.jpg

 

Zastanawiam się nad zakupem lufy do Pershinga i zastosowania jej bez hamulca. To to samo działo jeśli dobrze kojarzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzę się w domu po pracy ale ja widzę na fotkach pięć

 

PS

juz czytałem opis na ontheway.com

wczesne formy Shermana miały 6 otworów. Jackson ma już poprawione z pięcioma otworami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model mnie denerwuje.

Cały czas pod górę. Spasowanie wieży tez do d..y

 

Jarzmo niezbyt dobrze leży ,zasobnik z tyłu wieży ma zły profil. Jest za płaski w dolnej części. Musiałem dać wstawkę.

 

Ogólnie cieszę się ,że nie kupiłem dodatkowo Wolverine bo bym go pewnie nigdy nie zrobił. Niestety mam jeszcze Shermana Calliope z UM to też się będę wkurzał jeszcze.

 

Muszę doprowadzić tę wieżę do porządku. Mam nadzieję,że potem będzie z górki. Wiele tam już potem nie ma do roboty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóc za bardzo nie mogę, ale... pokibicuję w walce z tym pojazdem (a może to też jakieś wsparcie ). Miałem M10 z UM to z tego co pamiętam, to przy walce z nim miałem ochotę obgryzać paznokcie od nóg, bo rady nerwowo już nie dawałem, a od rąk już przy nim pożarłem. ;) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło być gorzej.

Myślę,że jak wyprowadzę już wieżę to dalej jakoś pójdzie.

Muszę nad gąskami podumać. Niestety Mirage nie ma juz w ofercie 72T01 z gąskami T48 z szewronem.

 

http://www.smallscaleafv.com/Novinky15/72_Sherman_T48_tracks_03.jpg

 

Modell Trans ma Duckbille T54 tylko chyba na razie,przynajmniej w Tankmodel.pl

 

http://www.sklep.tankmodels.pl/pl/modell-trans/115-t54e2-duckbill-sherman-tracks-modell-trans-72042.html?search_query=T54&results=2

 

Jest jeszcze możliwość wykorzystania gąsienic od Shermana z Hellera...ale wydają mi się za miękkie. Te z Mirage byłyby fajne. W Grancie dobrze mi się z nimi pracowało.

 

Niestety mam podwójny problem z gąsienicami bo w "szafie" leży jeszcze Achilles od UM.A nie !!! Jeszcze Calliope leży

 

Ps...

Mam zgryz.

 

Wyczytałem ,że na wczesnych Jacksonach najczęściej były zakładane gasienice typu T51 czyli takie jak do Granta daje Mirage.

T54E były na późnych zaś T48 również na wczesnych ale rzadko.

 

Swoją drogą na czym polega problem z UM gąsienicami?

 

Szerokość gąsienicy T48 i T54 to 16 9/16 " czyli w przeliczeniu jakieś 0,58mm.....tyle mają UM

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe.

http://www.172shermans.com/kitreviews/UM/M36_prev.htm

Piszą o poprawieniu kół to może i gąsienice poprawili. Jak zmierzę gąski od Calliope i Achillesa to napiszę o wymiarach.

 

Stoi jednak ,że nie zmenili.....

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/tracks/vvss_tracks.html

 

PS

 

Zmierzyłem...Heller ma szerokość 0,58 mm , a szerokość szewronu 0,45mm.....UM szerokość 0,58 ,a szerokość szewronu 0,35mm.....wszystko jasne

 

Nocny edit-1:03....

 

Najbardziej wkurw....y model ostatnich miesięcy !!!!!

 

Prawdopodobnie będę musiał zmienić górę kadłuba !!!!! Już ponaklejałem wypustki na kadłubie sugerując się instrukcją ,a tu na większości zdjęć kadłub Jacksona jest gładki tak twarzyczka nastolatka. 1,5 h obróbki wypustek psu w d...ę !!!!

Ta seria to jakiś koszmar !!!!!!

 

Trzeba kupić trzy wersje Wolverine ,Achillesa i Jacksona B2 żeby zrobić jedną poprawną wersję !!!!

 

Podsumowując

 

-W podstawowym Jacksonie brak stelaży na boki kadłuba. Ale ma je wersja B2 !!!!! Fck.. I to na dodatkowych maleńkich wypraskach!

Na szczęście są one też w posiadanym (również na szczęście) przeze mnie Achillesie. Trzeba będzie więc albo zrobić odlew albo użyć jako szablonu do zrobienia z blaszki po puszce

 

-w podstawowym Jacksonie nie ma zasobników/skrzynek w przedziale załogi ,z tyłu ,przed grodzią silnika.

Niby nie widoczne ale w kilku modelach w 1:35 w necie widziałem,ze one są. Oczywiście w Jacksonie nie ma. Są w Wolverine !!!!

I na szczęście dla mnie, w Achillesie

 

- trzecie primo ultimo.

Instrukcja Jacksona nie mówi nic o możliwości użycia części mające imitować stelaże na pociski na ściankach bocznych przedziału załogi. Ja byk są one np w bliźniaczym model Extratechu !!!!!! I tu niespodzianka!!!! Te stelaże mają wszystkie w/w zestawy !!!!!! Ale oczywiście ja je dorabiałem od podstaw z marnym skutkiem !!!!!

 

Aha ,jeszcze blokada lufy. W podstawowym M36 jest starego typu od M10 ( nie spotkałem zdjęć z takową) ale w B2 jest oczywiście dołączona poprawna! Są plusy i minusy. Oba zestawy mają mocowania ( w M36 w wykazie " nie wykorzystywać") ale w B2 jest komplet! Tylko że inna blokada jest wyłamana z wyprasek podstawowego M36

 

Tak więc reasumując

Jestem w czarnej d...e!!!!!

Miał być finisz sklejania przed malowaniem a zaczynam w zasadzie od początku !!!!

Tak więc....

-zamiana kadłuba z naklejonymi wypustkami na nowy od Achillesa. Ten z wypustkami będzie dla niego. Skróci mi prace przy nim

-Wklejenie zasobników na ścianie grodziowej

-wklejenie stelaży pod pociski na ścianki boczne.

-hmmm na pewno jeszcze coś wyjdzie....

 

Jak zaznaczę na fotkach co i jak to się podzielę dla potomności

 

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2016-09-15%2002.02.13_zpsv72rbe9a.jpg

2016-09-15%2002.03.04_zpsxqxexzxk.jpg

2016-09-15%2002.03.59_zpsjegwvi9u.jpg

 

Zdjęcia podchodzą ze strony sklepu internetowego www.mojehobby.pl.

Tylko na potrzeby dyskusji.!!!!

 

 

Ps

 

Kadłub już podmieniony . Uzupełnione stojaki na pociski na burtach.

Stwierdziłem, że skrzynek przy ścianie grodziowej nie będę dawał. I tak nie będą widoczne.

Teraz tylko zostało przykleić wypustki na przednim pancerzu ,dorobić stelaże na boki oraz dorobić blokadę lufy.

 

Ogólnie dziś mam trochę więcej optymizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś więcej nie będzie.

"Pan ma teraz relaks" parafrazując film dokumentalny pt "Miś".

 

Jedynie realne foty tego co mnie czeka

 

M36_Jackson_02_zpsyeok8lmx.jpg

M36_Jackson_01_zpsjrhpdh4l.jpg

m36rear_zpsmqsoxzgx.jpg

mmzimg12332317098600_zpsorz1qc0o.jpg

 

Nawet na tych zdjęciach widać dwa rodzaje blokady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało się troszkę ruszyć w temacie Sluggera....

Dorobiłem zaczepy na k.m. z tyłu wieży przykleiłem narzędzia, zaczepy pod blokadę lufy.

I najważniejsze... Dorobiłem stelaże na bokach. Miały być z blaszki ale nie potrafiłem ich ładnie dogiąć więc powstały z hipsu 0,5 i nacinae w środku. Tak zostaną.

Przykleiłem stelaże pod dodatkowe ogniwa .Pierwotnie oczywiście w instrukcji nic o nich nie ma. Nie wiem ,czy osoba ,która projektowała ten model Jacksona widziała lub przejrzała choćby zdjęcia zachowanych /wojennych Jacksonów.

Same babole. Dziś namierzyłem kolejny,przez który można było się przejechać przez lenistwo. Czytaj nie przejrzenie zdjęć. Otóż górna płyta silnikowa ,ktora wg instrukcji ma być zastosowana, nijak ma się do faktycznie zastosowanej. Oczywiście instrukcja uznaje to za " nie do wykorzystania". Na szczęście znalazłem odpowiednią płytę na wypraskach Achillesa !!! Tak więc jak pisałem wcześniej, zeby zrobic poprawy model trzeba kupić Jacksona (najlepiej w wersji B2),Achillesa oraz ,któregoś Wolverine'a.

Dla potomnych muszę wypunktować wszystkie różnice względem instrukcji.

Przynależność do jednostki ,w której mam zamiar pomalować model też różni się od tego co pisuje monografia M10/M36 . Ale do malowania jeszcze czas więc poszukam "prawdy"...

A teraz fotki....

20160917_152432-1_zpsgp7cmbkp.jpg

20160917_152439-1_zpszzrvierh.jpg

20160917_152521-1_zpshsk96bwi.jpg

20160917_152527-1_zpsg5fbu7i6.jpg

20160917_152557-1_zpsm4n7amyj.jpg

20160917_152623-1_zpsex6twxme.jpg

20160917_152637-1_zps9ufvfwyg.jpg

 

Przymiarki bambetli Black Dog'a. Jednak nie wszystko wykorzystam na Jacksonie.

 

20160917_152944-1_zps5fdhx7i5.jpg

20160917_152950-1_zpsdvei32lf.jpg

 

PS

Zdjęcia i podkład pokazały babola na wieży (zapadnięcia) i "firanki" z CA na łączeniu połowek dolnej i górnej.

Oczywiscie wieża jeszcze bez poręczy.

Już jedą do mnie druty Abera to zacznie się drutowanie wieży.

 

Plany wykazały też ,że zasobnik amunicji z tyłu wieży ma z d..y kształt. Nie chce mi się go korygować

Wciaż nie wiem co zrobić z gąsienicami.....najlepsze byłyby te z Mirage ale ani nie mam kasy na kolejnego Granta ani nie mam zamiaru szabrowac z Granta CDL.....OKB Grigorov z przesyłką wyszłyby 80zł a to podwójna wartość i modelu Jacskona lub Granta z Mirage.....nie wiem co zrobię.... Jeszcze jest chwila. Skłaniam się na razie na wersję gąsek T51 w ostateczności zastosuję zestawowe T48/54 najwyżej monotonnie będę je poszerzał . Sama szerokość gasienic jest ok. Część "gumowa " jest za wąska ...Patrzyłem... Jest to możliwe ale na swój sposób bezsensowna katorga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem skończyć tylko ten model i dopiero się wziąć za inny ale nie wytrzymałem ....rozbabrałem coś nowoczesnego ...dla syna do "do pościelowych" bitew....

 

Rozpędem chyba wezmę się za Achillesa...najgorsze w zasadzie i tak zacząłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planach właśnie taką płytę widziałem. Znowu lipa?

 

https://www.the-blueprints.com/blueprints/tanks/tanks-m/75214/view/m36_jackson_90mm_tank_destroyer/

https://www.the-blueprints.com/blueprints/tanks/tanks-m/75215/view/m36_jackson_90mm_tank_destroyer/

https://www.the-blueprints.com/blueprints/tanks/tanks-m/75216/view/m36_jackson_90mm_tank_destroyer/

 

Czy to nie ta sama płyta?

 

m36b2top_zpsrlp7quj3.jpg

 

Przypadkiem nie chodzi Tobie OLO o Shermana z wieżą Jacksona?

 

https://www.the-blueprints.com/blueprints/tanks/tanks-m/75213/view/m36_jackson_90mm_tank_destroyer/

 

jonathan, dla juniora szykuję Leoparda 1A4 z Italerki...

 

Ps

OLO ,miałeś rację.... A ja znowu dałem części ciała

 

M36 Jackson Variants

 

The M36 Jackson was first in action in Europe mid-1944. The 90mm gun of the M36 Jackson outperformed that of the M10 Wolverine, but there were many casualties among the crews, through the open turret. The M36 was one of the few allied vehicles that German tanks from a distance could turn off.

The last M36 Jacksons saw service in Yugoslavia in the nineties, fifty years after the first draft. This Yugoslavian M36's were equipped with Russian engines of 500 hp - (source: Wikipedia)

- M36 : 90mm gun and turret on 3 "GM M10A1 hull (M4A3 chassis), 1298 built / converted

- M36B1 : 90mm gun and turret on M4A3 hull and chassis, 187 built / converted

- M36B2 : 90mm gun and turret on 3 "GM M10 hull (M4A2 chassis), diesel engine , 287 built / converted

 

Co gorsza nie mam tej płyty...odpowiednią pierwotnie przyklejona zniszczyłem a druga jest na kadłubie do Achillesa i też może ulec uszkodzeniu

 

Zostaje mi zbudować rzadszą wersję B2 lub próbować odzyskac tę przyklejoną na kadłubie do Achillesa.

 

Dokumentacja podstawa

 

Swoją drogą instrukcja do B2 ( diesel) nie podaje tejże płyty tylko tę od M4A3.... Same babole ...moje i UM....

Standardowy M36 wg UM ,jest jakby prototypem Jacksona na podwoziu M10....wypustki ,brak blokady lufy i parę innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model.

Na nim robiłem pomiary gąsienic. Ale jak dla mnie za miękkie. Chyba się poświęcę i kupię sobie Granta.

 

Ps udało się zamienić płyty silnikowe...żyletka dała radę.

 

Tymczasem w oczekiwaniu na druty i lufę zmalowałem kadłub...czas z nim kończyć bo mi chęci odbiera....przez niego znowu jakiegoś Helmuta popełnię albo Iwana

 

20160918_191318-1_zpsbwil6ys4.jpg

20160918_191329-1_zpswybwc6rf.jpg

 

Póki co zdjęcia tylko telefonem więc sporo przekłamania w kolorach. Jeszcze przed washem ale po filtrze..potem troszkę brudzenia i wdzięczne zacieki paliwa od wlewów. Rodzina Shermana jest idealna do tego.

Ciekawe jak wieża wyjdzie....

 

Muszę kilka filmików Carstena Schwejda obejrzeć...fajne obicia gość robi w tej skali. Do tego niedawno wrzucał filmik M10 Wolverine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.