Skocz do zawartości

1:35 U.S. Self-Propelled 155mm Gun M40 (Tamiya + Eduard)


Voyteque

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

zaczynam moją pierwszą relację z budowy w tym dziale. Do tej pory gościłem tylko w dokach

 

Na warsztat biorę działo samobieżne M40. Nie ma tu jakichś głębszych powodów historycznych, czy sentymentu, po prostu bardzo spodobał mi się ten model. Ponadto ta konstrukcja Tamiya jest wyjątkowo udana i ma kilka ciekawych smaczków takich jak fakt, że całość działa może być tak zmontowana, by była po ukończeniu modelu całkowicie ruchoma. Takie mam też założenie, by model mógł być ustawiany w pozycji stacjonarnej i ruchomej. Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

 

Zestaw zamierzam wzbogacić o fototrawki od Eduarda i lufę aluminiową wraz z amunicją od Tamiya.

 

Zapraszam do dyskusji i opiniowania postępów prac nad warsztatem. Oczywiście, liczę również na doping!

 

Na początek pudełko i fototrawki:

 

36494373734_8ff20737df_b.jpg

 

W zestawie załączono pełną obsadę działa. Z pewnością pojawią się one w finalnym ułożeniu modelu.

 

37141504456_ae7b55c7af_b.jpg

 

Do zestawu dołączono również łańcuchy, linki i śruby mocujące lufę działa wraz z mini kluczem i śrubokrętem

 

37159475402_5aef92f2ea_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia.

W następnych projektach przemyśl sprawę producenta dodatków -> http://www.voyagermodel.com/productdetails.asp?itemid=PE35875

Sugeruję też dokupić ogniwka zamiast gumowych gąsienic -> np https://www.scalemates.com/kits/197974-afv-club-af35032-hvss-t80-track-links

(Bo zakładam, że M40 miał gąsienice T80 od shermana a nie T80E1 od pershinga/pattona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia.

W następnych projektach przemyśl sprawę producenta dodatków -> http://www.voyagermodel.com/productdetails.asp?itemid=PE35875

Sugeruję też dokupić ogniwka zamiast gumowych gąsienic -> np https://www.scalemates.com/kits/197974-afv-club-af35032-hvss-t80-track-links

(Bo zakładam, że M40 miał gąsienice T80 od shermana a nie T80E1 od pershinga/pattona)

 

Dziękuję i aż żałuję, że nie spytałem o Wasze zdanie przed zakupem, cena tego zestawu nie wiele wyższa, za to fretek więcej! Poważnie myślę też o zakupie składanych gąsek, bo te gumowe już mi wypomniano przy regularnym Shermanie. Jak rozumiem to ważne, choć ja nie widzę aż takiej dużej różnicy (proszę nie bić!) A gąski i duża część konstrukcji rzeczywiście była zapożyczona z Shermana, który właściwie stanowił bazę dla M40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poważnie myślę też o zakupie składanych gąsek...

Przed zakupem sprawdź, czy jest odpowiednia ilość ogniw w zestawie. M40 miał trochę dłuższy kadłub i po (ok.) 86 ogniw na gąsienice. Jeździły (wg moich danych) na wszystkich typach ogniw shermanów HVSS - czyli T66, T80 i T84

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poważnie myślę też o zakupie składanych gąsek...

Przed zakupem sprawdź, czy jest odpowiednia ilość ogniw w zestawie. M40 miał trochę dłuższy kadłub i po (ok.) 86 ogniw na gąsienice. Jeździły (wg moich danych) na wszystkich typach ogniw shermanów HVSS - czyli T66, T80 i T84

 

Ok, sprawdzę - dziękuję Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego działa Afv Club robi świetną amunicję, o taką:

https://www.super-hobby.com/products/105-203mm-HOWITZER-ROUND-and-STOWAGE-CASE.html

Pozdr. A.

 

Zamówiłem coś takiego:

 

http://www.ebay.pl/itm/Tamiya-METAL-GUN-BARREL-SET-FOR-U-S-M40-1-35-Scale-Kit-12670-/182603352691?hash=item2a84020a73:g:pvkAAOSwIaFZMX3K

 

i raczej przy tym już zostanę, ale dziękuję pięknie za podpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem sprawdź, czy jest odpowiednia ilość ogniw w zestawie. M40 miał trochę dłuższy kadłub i po (ok.) 86 ogniw na gąsienice. Jeździły (wg moich danych) na wszystkich typach ogniw shermanów HVSS - czyli T66, T80 i T84

 

M40 miał dokładnie 86 ogniw na stronę, czyli wszystkich 176 szt. Czyli o 18 ogniw więcej od standardowego HVSS.

Standardowy Sherman HVSS miał 79 traków na stronę/158 szt.

 

A z tego co pamiętam, to te gąsienice z AFV mają zapasu, coś ok 8-10 ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie - wezmę to pod uwagę przy zakupie gąsek.

 

M.A.V. dziękuję, zrobię co w mojej (dość ograniczonej) mocy

 

I pierwsze pytanie. Jako, że chcę odtworzyć M40 w wersji z IIWŚ znalazłem taki schemat malowania i oznaczeń. Ktoś potwierdzi może jego poprawność?

 

37393482785_4e2985ff1f_b.jpg

 

Jeśli ktoś z Was robił ten model i chciałby coś zasugerować w jakiejkolwiek kwestii konstrukcyjnej to uprzejmie poproszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie - wezmę to pod uwagę przy zakupie gąsek.

 

M.A.V. dziękuję, zrobię co w mojej (dość ograniczonej) mocy

 

I pierwsze pytanie. Jako, że chcę odtworzyć M40 w wersji z IIWŚ znalazłem taki schemat malowania i oznaczeń. Ktoś potwierdzi może jego poprawność?

 

37393482785_4e2985ff1f_b.jpg

 

Jeśli ktoś z Was robił ten model i chciałby coś zasugerować w jakiejkolwiek kwestii konstrukcyjnej to uprzejmie poproszę!

 

 

Jeżeli to ma być M40 użyty podczas II WŚ, to raczej tylko gąsienice typu T66.

M40 załapał się na końcówkę II wojny i to tylko tzw "pojazdy pilotażowe" T83 i T89 które trafiły w Lutym 1945 do Europy.

Zostały przydzielone do 991 Field Artillery Battalion i brały udział w ostrzeliwaniu niemieckich pozycji w Kolonii.

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz pięknie dziękuję!

 

Dokładnie. U Wojtka w M-Zone po ok. 110 zł.

Na wszelki wypadek przelicz przed zakupem policz czy masz dobrą ilość ogniw w paczce.

 

Czytasz w moich myślach zamierzałem do niego podejść w poniedziałek w tym temacie, chyba już wróci z urlopu! Swoją drogą, od czasu jak go poznałem, zredukowałem modelarskie zakupy internetowe o 80%! Przesympatyczny człowiek i potrafi bezbłędnie doradzić - już nauczyłem się z nim nie dyskutować, zbyt często ma rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz w moich myślach zamierzałem do niego podejść w poniedziałek w tym temacie, chyba już wróci z urlopu! Swoją drogą, od czasu jak go poznałem, zredukowałem modelarskie zakupy internetowe o 80%! Przesympatyczny człowiek i potrafi bezbłędnie doradzić - już nauczyłem się z nim nie dyskutować, zbyt często ma rację

Ja u pana Wojtka mam otwartą linię kredytową (prawie)nieograniczoną , z wieloma rzeczami i innymi wynalazkami, np. chemią bardzo pomaga i zna się na tym . A w internecie łowię tylko okazje (allegro) lub rzeczy w Polsce całkowicie niedostępne (kalki,konwersje, żywice itp.).Działaj dalej jesteś obserwowany . Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i OK. . Widać że Kolega biegłość w fototrawionkach posiada, dlatego proponuję (zwłaszcza że u Pepików wyprz ) zakupić to:

https://www.eduard.com/store/armoured-fighting-vehicles/1-35/m-40-u-s-self-propelled-155-mm-gun-perforated-platform-1-35.html

Look od razu 5000+ . Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.