Skocz do zawartości

Tiger I DAK Tamiya 1/48


GenKamyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie!

Planuje dioramę z warsztatem polowym niedaleko Sidi bau Zid, z dnia 15 lutego 1943r., czyli nazajutrz po pierwszym starciu.

Mam do niej przygotowanego m.in panzera III N ale jako że Krzysiek go aktualnie robi to nawet nie będę się ośmieszał robiąc karykaturę w 1/48.

Tak więc przyszedł czas na Tygrysa i obserwując to forum od dawna, zaczynam się już bać ilości czekających mnie poprawek i modyfikacji.

Jeśli chodzi o sam model i tamtą bitwę to Tygrysy były tylko na walentynki i 15 lutego rano nie brały udziału w walce.

Chciałem zbudować jakiegoś Tygrysa z 1. kompani 501 batalionu a z dostępnych na rynku kalek chyba tylko 111 i 112 z techmodu jest w poprawny.

Tutaj pojawiają się moje wątpliwości, czy 111 lub 112 potrzebuje takich samych modyfikacji jak 731 czy może coś innego jest do zmiany? lista modyfikacji dla Tamiya na dole strony

 

Model i dawca

26849852557_acc6047195_b.jpg

 

Dodatki

26849852087_80ef24d3be_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

111, 112 takich samych modyfikacji co 731?

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. 731 to ex 131 po przejściu na etat 10PzDiv, szukaj zdjęć tamtego. W kwestii koloru to meser wie, podobnie jak z wielkością cyferek, to jeden z pomijanych w kalkach detali na który uwagę mi zwrócił właśnie meser.

Ten Tiger na dole to nie do końca pasuje bo 501 miał wersje z m.in. giętymi chlapakami z przodu, bardziej pasuje 504.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

111, 112 takich samych modyfikacji co 731?

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli

W linku, który podesłałem jest lista modyfikacji dla Norberta i zastanawiam się czy takie same zmiany będą potrzebne przy 111 i 112

 

Ten Tiger na dole to nie do końca pasuje bo 501 miał wersje z m.in. giętymi chlapakami z przodu, bardziej pasuje 504.

Tiger na dole to tylko potencjalny dawca części, ma m.in fajniej zdetalowane koła itp

Ale jak go bardzo nie okalecze to będzie 131 z 504

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o 712 i 112 oraz sam model to macierzysty pododdział ten sam a 112 to prawdopodobnie Norbert. Chociaż ja w mojej 732 bez mesera nie doszedłbym że to ex 132:)

 

Jeśli chodzi o modyfikacje "pierwotne" to obydwa mają je tak jak to w pierwszej kompanii 501 było bo obydwa są pojazdami 1k tylko z innego okresu.

Natomiast zmiany późniejsze to temat abstrakcyjny bo kiedy powstała 7 kompania to tym samym przestała istnieć 1 kompania 501, zmieniono z reguły pierwsze cyfry na wieżach, dlatego nie rozumiem do końca o co chodziło. Na pewno 731 to pojazd "po przejściach" (sam zmagam się z 732) i jest w gronie kilku szczęśliwych które dotrwały do końca, jest w zestawieniach z połowy kwietnia 43.

 

Model afv mnie korci i jest bardzo fajny ma dobrą jakość w dobrej cenie, jak porównanie do tamki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o modyfikacje "pierwotne" to obydwa mają je tak jak to w pierwszej kompanii 501 było bo obydwa są pojazdami 1k tylko z innego okresu

Właśnie to miałem na myśli, dzięki śliczne!

 

Model afv mnie korci i jest bardzo fajny ma dobrą jakość w dobrej cenie, jak porównanie do tamki?

Cyknąłem Ci trochę fotek ale ogólnie to AFV (góra) ma fakturę a tamka (dół) to tak różnie

 

27863811068_4faeedf08e_b.jpg

 

27863810908_a6fe50a2f2_b.jpg

 

40833805875_5655ec27d2_b.jpg

 

39925359320_c317705379_b.jpg

 

40833805905_e1bc265a15_b.jpg

 

Do "Initiala" Tamiya dodała nową ramkę z połówką wieży ale o fakturze to już sobie zapomnieli

39925359230_cbe570437a_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy 111 lub 112 potrzebuje takich samych modyfikacji jak 731

Tygrys No.111 Fgst.250017 - wczesna - wczesna produkcja - ma wczesny układ liny+ inne drobiazgi

Tygrys No.112 Fgst.250012 - wczesna - wczesna produkcja - ma wczesny układ liny+ inne drobiazgi

Tygrys No.131 Fgst.2500?? - wczesna - MID produkcja - ma zmodyfikowany układ liny + inne drobiazgi

Dodam dla formalności że

Tygrys No.111 później otrzymał oznaczenie No.71 z nazwą "Geiserich"

Tygrys No.112 później otrzymał oznaczenie No.724

Tygrys No.131 "Norbert" - później otrzymał oznaczenie No.731

Z tych dwóch Tygrysów (No.111 i No.112) więcej zdjęć jest do Tygrysa No.112

 

Jeśli chodzi o 712 i 112 oraz sam model to macierzysty pododdział ten sam a 112 to prawdopodobnie Norbert.

Jeśli chodzi o sam początek to Tygrys No.112 to 1/501 ; natomiast Tygrys 221 to 2/501 - dlaczego piszę o No.221?

Tygrys No.221 Fgst.250031 posiadał ten numer do 31-01-1943 roku, następnie otrzymał No.21 - podczas operacji Ochsenkopf,

oznaczenie zmieniono na No.81. Gdy Tygrysy zostały połączone w siódmą kompanię wtedy otrzymał No.712.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamka to porażka jakaś. Ten model tyko z braku laku w 1:48 można wykorzystać. No i te narzędzia odlane razem z kadłubem masakra

Stąd ilość gratów, które kupiłem bo potrzebuje Tygrysa z 1./501

Narzędzia wytnę w pierwszej kolejności

 

Tygrys No.111 Fgst.250017...

I to jest mięsko na które czekałem

Dzięki Krzysztof, nigdy nie zawodzisz!

Teraz wyjeżdżam na odwyk od wąchania kleju ale za tydzień biorę się ostro do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam serdecznie po przerwie

Nie wiem co mi strzeliło do głowy z tym serwisem 112-ki, namęczyłem się bardziej niż przy wszystkich swoich poprzednich modelach razem wziętych a końca nie widać.

Nawet nie jestem w połowie robienia wanny

Co mi się "udało: zrobić to

-przedział silnika od cmk jakoś poskładać i dorobić wszystkie rury, przewody i kabelki (nie dysponowałem dobrymi zdjęciami komory silnika więc jest tak trochę na słowo)

-ramkę na pokrywę silnika (ma ktoś zdjęcia?) chyba zrobiłem mniej więcej poprawną

-ogarnąłem trochę tą metalową wannę od tamki i zrobiłem teksturę oraz wcięcia z przodu i nowe dziury na szekle (ogólnie to polecam, świetna zabawa i złamałem tylko 3 wiertła)

-usunąłem stare narzędzia i rozlokowałem nowe (zapinki dokończę po malowaniu kadłuba i wstawieniu pomalowanych narzędzi)

-zrobiłem teksturę i poprawiłem dwa spawy, resztę spawów będę robił od nowa

Normalnie nie zawracałbym głowy ale muszę posklejać wannę i później silnika nie wyciągnę

Poproszę o łagodny wyrok i dłubię dalej

Pozdrawiam Kamil

 

41695523014_6637a7b743_b.jpg

 

42057395624_33418e4226_b.jpg

 

27905705187_5d55e129ac_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Tyle że jakość pierwszych Tygrysów byłą typowo "niemiecka" zobacz sobie na Tigerku z Bovington

https://skarachsworld.files.wordpress.com/2011/06/tigeri_2.jpg

boki przedniego pancerza frezowane co by były gładkie ;) 0 śladów po palniku itp

Także odlewane i walcowane ale zależnie od okresu, przypuszczam że późniejsza "masówa" mogła wyglądać gorzej ale początki...

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysztof, zawsze człowieka poratujesz w potrzebie!

Widzę, że silnik nieźle odrapany, chyba wyjmowanie filtrów i grzebanie przy gaźniku to był chleb powszedni a ja głupi bałem się zbytnio go pobrudzić

Dorobię jeszcze gumowe łączniki z metalowymi obejmami, tą rurkę „szlaczek”

a potem biorę się z wygładzanie wanny. Przesunę też, może nieco bardziej na zewnątrz, te klamry na liny i wycior

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.