Skocz do zawartości

KV JSU SU i cała reszta


marioba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

 

Nowy warsztat zakładam. Ogólnie dotyczyć będzie sprzętu radziecko-rosyjskiego i co tam się jeszcze trafi przy okazji.

 

Drogą kupna stałem się posiadaczem tego cuda!

 

7p7VISn.jpg

 

Miałem ochotę na zlepienie Dużego Ruska. Padło na KV-2 od Zvezdy. Po naszemu to bardziej KW-2 (Klimient Woroszyłow)! Ale nich będzie po anglosasku "KV"

 

Po rozpruciu pudła wszystko wygląda jak typowa Zvezda.

 

3BFbSBS.jpg

 

Poczytałem sobie na różnych mądrych stornach o wadach i zaletach tego wypustu http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/zvezda/zvezda3539.html

 

Po tych interesujących lekturach stwierdziłem co następuje: Zestaw ma same wady, oraz brak jakichkolwiek zalet!

Jednym słowem coś dla mnie...

 

Model będzie robiony raczej z pudła bez większych inwestycji. Dałem za niego 85 PLN i raczej nie dokupię do niego gąsek za 130 PLN.

Starać się będę robić lekkie korekty tego nieszczęścia co by jakoś wyglądało, no i na końcu jakoś to dobrze pomalować.

 

Na początek zlepiłem wannę. Lepienie bez większych problemów...

 

ZK1m8XJ.jpg

 

Potem wahacze. I tu był mały problem bo praktycznie można je wkleić w każdej pozycji. Trzeba mierzyć wysokość wklejenia..

 

sXPGzoL.jpg

 

Przednie osie z napinaczami...

 

uvcr3Mb.jpg

 

Potem zabrałem się za kółka. Dużo szpachli i szlifowania. Są na nich mocne przesunięcia.

 

boyA8Bz.jpg

 

Dekielki, kapselki...

 

07aaNow.jpg

 

Po kilku godzinach wygląda to tak:

 

HQsAPjM.jpg

 

Zabrałem się za zestawowe gąski. Składają się z długich, krótkich, krótszych i pojedynczych odcinków. całość ze straszną ilością wypychaczy i nadlewów. Trochę nad tym popracowałem...

 

kATF0f4.jpg

 

Gąsieniczki są obrzydliwie proste i nawet nie sygnalizują jakiegokolwiek zwisu. Trzeba go było zrobić...

Przy okazji lepienia tego czegoś od Tamiyi

 

wYwHfdZ.jpg

 

Zostało mi coś takiego do układania tamiyowskich gasek (JSU stoi na metalowych Friulach, czeka na malowanie, które będzie pokazane w tym warsztacie. Tamiyowskie gąski poszły do tego nieudanego modelu http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=53646 )

 

YUWwhTP.jpg

 

Górny prosty kawałek gąski...

 

VIylHyW.jpg

 

"Foremka-kopyto". Oczywiście trzeba zidentyfikować lewą i prawą...

 

LJ6Q4QN.jpg

 

Piętnaście minut zabawy...

 

J2UXTFp.jpg

 

Zdjęta gąska z kopyta...

 

OTEDalU.jpg

 

I tak to wygląda na kółkach...

 

MLfjH2B.jpg

 

uEvtvm1.jpg

 

iOLddtr.jpg

 

 

Nad samą wanną trzeba jeszcze ostro popracować. Linie spawu i takie różne duperelki. To co pokazałem jest efektem dwóch week-endów.

Generalnie jest to mój taki mały powrót na forum. Praktycznie przez dwa lata mnie nie było. Jakieś tam pojedyncze modele, rzadkie wpisy i komentarze. Brak czasu, praca, jakieś dramaty rodzinne i cała kupa mniejszych i większych problemów ...

 

 

cdn....

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen: A nie lepiej był zakupić KW-2 z Trumpka?mniej stresu by było..i gąski już ułożone

 

 

Wszystko można! Ale kupienie Trumpetera było by zbyt proste. Zvezda to wyzwanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się będzie działo. Ty zawsze z jakiegoś badziewia niezły model wystrugasz.

A przy okazji - temat Sherman wyczerpany czy coś jeszcze zostało? Chodzi mi o napoczęte projekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, będę podglądał z wielkim zainteresowaniem .

Mam pytanie, czy po ukształtowaniu gąsek, nie będą one za krótkie ( regulacja koła napinającego daje radę )?.

Czy ewentualnie są ogniwka nadmiarowe do wykorzystania, albo masz z zapasów? .

 

Czym większy rusek, tym lepszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy po ukształtowaniu gąsek, nie będą one za krótkie ( regulacja koła napinającego daje radę )?.

Czy ewentualnie są ogniwka nadmiarowe do wykorzystania, albo masz z zapasów? .

 

Osobiście przekonałeś się że modele Zvezdy są zdradzieckie jak Kontrrewolucja! Dlatego lepiąc te zestawy, trzeba być czujnym jak Czekista!

 

Zanim zabrałem się za gąsienice, dokładnie policzyłem i pomierzyłem ile będę potrzebował ogniwek. Tutaj Zvezda poszła "do ludzi" i ogniwek jest z lekkim nadmiarem. Będzie dobrze...

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, czyli wykazałeś czujność .

Jeszcze raz potwierdza się, że największym poziomem zaufania jest kontrola - ufaj i kontroluj .

To śledzę dalej, Zvezda na jednej pułapce pewnie nie poprzestała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po tygodniu przerwy!

 

Powalczyłem z gąsienicą. Na razie tylko prawy bok. Chyba dobrze wyszło...

 

isD6Bvd.jpg

 

fvXXVwY.jpg

 

AiVMU0U.jpg

 

Raczej symetrycznie, raczej prosto, raczej równo! Chyba dobrze? Zabetonuje się to w klika dni i zrobię lewy bok. Ogniwek gąsienic wystarczyło. Nie trzeba było dokładać dodatkowych ogniw, mimo zrobienia dość znacznych zwisów górnej taśmy.

 

Coś tam podłubałem przy lufie, łożu armaty i takich tam duperelkach do niej...

 

WWoQY0e.jpg

 

No i wczoraj drobny zakup...

 

1Xanwid.jpg

 

I to na razie tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama lufa wygląda dobrze?

 

Sama lufa to trzy oddzielne elementy do lepienia w jedna całość. Polepiłem, ale trzeba było trochę to wszystko obrobić. W sumie lufa jest OK. Poprawiłem tylko linie linie łączeń i jest OK.

 

Bo na elemencie łoża widać że ostra walk była

 

Tutaj walka dopiero się zaczyna. Wszystko jest wstępnie obrobione.

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku dniach!

 

Ciąg dalszy walki z gąskami. Lewy bok właśnie pokleiłem. Raczej równo, raczej symetrycznie, raczej OK...

 

HFqUzXH.jpg

 

Tyle zostało ogniwek...

 

XXlDj2N.jpg

 

A plastikowe gąsienice kleję zawsze tym...

 

Fm2qxz8.jpg

 

 

I tyle na dzisiaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie udało Ci się ułożyć gąski .

Zazdraszczam umiejętności operowania Contactą . Używam tego kleju do łączenia dużych elementów ( bo daje bardzo silne łączenie ) zwłaszcza tam, gdzie nie będzie widać, że troszkę za dużo zapodałem .

Chociaż, ostatnio wpadłem na "genialny" pomysł, by aplikować nie bezpośrednio z igły a pośrednio ( za pomocą igły do szycia osadzonej w patyczku ).

Drobiazgi i ogniwka łączę Tamką Extra Thin Cement - ten klej dużo mi wybacza .

P.S. Działaj, działaj, bo mam tego potworka, tylko od Trampka.

P.S. 1. Mam jednak pewną propozycję - jestem pewien, że zrobisz ten model świetnie ( pomimo pułapek Zvezdy ), to czy

nie warto dokupić jednak lufki metalowej, choćby od RB - przy tym kalibrze ładnie w niej widać gwint, w plastiku chyba nie ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

P.S. 1. Mam jednak pewną propozycję - jestem pewien, że zrobisz ten model świetnie ( pomimo pułapek Zvezdy ), to czy nie warto dokupić jednak lufki metalowej, choćby od RB - przy tym kalibrze ładnie w niej widać gwint, w plastiku chyba nie ?.

 

Lufki metalowej nie kupię! Model ma problemy z wymiarami. Nie ma dedykowanej lufy do Zvezdy. Z inną lufą mogą być kłopoty i dlatego poświęcę gwint i zamontuję zestawową lufę, która całkiem nieźle wygląda.

 

Zmagania z armatą. I tu jestem zaskoczony! Składa się to bezproblemowo. Spasowanie wzorowe!

 

Zc6iZtS.jpg

 

B9WEmpe.jpg

 

rSWPq4u.jpg

 

366RGQk.jpg

 

Przymiarka lufy...

 

UpVayIU.jpg

 

A tu oryginał. Spawy raczej delikatne, wysokiej jakości. To w końcu czołg robiony w latach przedwojennych. Wszystko elegancko wykończone i wyszlifowane...

 

WljGgCa.jpg

 

Na belce pancerza czołowego widać okrągłe spawy. Nie ma ich na zestawowej belce. Trzeba je zrobić.

Na zdjęciu wstępne podejście. Przyklejone styrenowe "plasterki" Jak zbetonują, to obrobię je jakoś...

 

xkCa9W5.jpg

 

Wstępnie zabrałem się za górę. Dupcia wyszpachlowana bo jest kwadratowa...

 

jbIN1Qz.jpg

 

Góra z dołem składa się tak sobie, dlatego wkleiłem milimetrowej grubości paski hipsu. Będzie łatwiej to złożyć do kupy...

 

Mg70gF3.jpg

 

Pogrzebałem w starych zapasach i okazało się że mam manekiny do tego pojazdu. Cos się z tego pudełka wykorzysta. Kupione jest to bardzo dawno temu. Zwróćcie uwagę na cenę...

 

KmF8o4h.jpg

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak zestawowa lufa jest w porządku, to spoko .

Odnośnie belki przedniego pancerza - może łatwiej byłoby obrabiać te plasterki, jakby najpierw nawiercić otwory i w nie wkleić okrągłe pręciki wystające ponad powierzchnie belki albo uzupełnić miliputem/GS-em i ukształtować spawy ?.

Noo, za figurki zabuliłeś jak za niezłą brykę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czołem!

 

Mały postęp. Belka prawie zrobiona...

 

fqJj0QN.jpg

 

No i mała wpadka Zvezdy. Aby wkleić prawidłowo wzmocnienie, trzeba przedłużyć górę wanny. Projektant modelu nie zastosował żadnych kołków ustalających, listew itp. Trzeba było samemu to zrobić...

 

98sDbUY.jpg

 

mlfkSiL.jpg

 

zf7Fu2U.jpg

 

Prace nad armatą...

 

j0mWjnc.jpg

 

TS154Pk.jpg

 

Popracowałem trochę nad wieżą. Poszpachlowałem trochę od wewnątrz. Chyba zrobię otwarte włazy i chyba cos tam podłubię we wnętrzu co by tak pustką nie ziało. Kwitów mało. Ma ktoś jakieś zdjęcia środka?

 

6qenXU8.jpg

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super .

Jak znam życie, mnie by te "plasterki" przy obróbce odpadły .

Jak widać z mocowaniem wzmocnienia, Zvezda trzyma poziom i jak to było w Monty Pythonie:

- Nie spodziewałem się hiszpańskiej inkwizycji;

- Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji;

P.S. Słońca do wieży wpadało chyba więcej przez otwarty zamek lufy, niż właz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Po długim namyśle zrezygnowałem z robienia wnętrza wieży.

Przede wszystkim za mało danych. Robienie na oko bebechów jest trochę bez sensu. Nastrzelam sobie tylko obciachu i będzie kwas.

Poza tym model miał być z pudła z małymi modyfikacjami. Jak zacznę wydziwiać, to wyląduje na półce i postoi tam ( jak znam siebie ) kilka lat.

 

Dlatego polepiłem wieżę. Lepi się ona podle. Boczne ściany były mocno zwichrowane. Trzeba było wszystko mocno naciągać. Wszystko jest praktycznie polepione cyjanoakrylem. Strop wieży jeszcze niewklejony. Muszę jeszcze polepić górny właz, który będzie otwarty. Uchwyty zawsze zastępuję drutem miedzianym. Plastikowe lubią odpadać podczas malowania, łoszowania, brudzenia itp.

 

z0XVAgT.jpg

 

xHuRuLV.jpg

 

Zaczyna to jakoś wyglądać...

 

r1ZRm1L.jpg

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.