Skocz do zawartości

Panther G Dragon 1:35


gustlik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozgrzebałem Pantere g dragona, zestaw 6487 Befhels Panther. Z części jakie daje producent da się zrobić różne wersje czołgu. cały czas zastanawiałem się między wozem z dywizji Frundsberg a 151 z LAH z Stoumont. Ostatecznie zrobię 151, ciekawy jest też 152 z zimmeritem na samej wieży, ale w to przy tym modelu nie chce mi się bawić. Dużo pomoże mi warsztat kolegi Tenggeri i rady meser262. Z dodatków przewiduję lufę RB, liny Eureka, anteny Rb, antene gwiezdzistą z zestawu Aber i gąsienice fruilmodel. Na tą chwilę troszkę popracowałem przy modelu, poprawiłem fakturę przy pomocy Nitro.

ca1d47af575e1579gen.jpg

 

d2f85a126c8bf39agen.jpg

131988cab97e6503gen.jpg

18cec27f8c2324bfgen.jpg

ee5f04284a600d73gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... Pantere g dragona, zestaw 6487 Befhels Panther.

Zapewne chodzi o 6847 z Dragona.

 

... cały czas zastanawiałem się między wozem z dywizji Frundsberg a 151 z LAH z Stoumont. Ostatecznie zrobię 151, ... .

Decyzja słuszna jeśli chodzi o model 6847 - Panterę ausf.G - produkcja - Wrzesień 1944 roku.

Pantera No.322 z dywizji "Frundsberg" pochodzi z produkcji - czerwiec 1944 roku, (jeśli nie wcześniejsza) lub maksymalnie z sierpnia 1944 roku.

Ma na całości pastę "zimmerit". Niby niewiele, a jakie różnice. Obowiązkowo będę zaglądał.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace idą bardzo powoli.

Na tą chwilę zamknąłem wanne, wkleiłem peryskopy, przedni mg, poprawiłem fakturę dalszych elementów przy pomocy nitro.

 

18c175edc613fa84gen.jpg

 

Rozwierciłem wydechy, przy pomocy szpachli tamiya zrobiłem efekt korozji, elementy te wymagają jeszcze przeszlifowania i doklejenia poprzecznych drucików na końcu rur.

 

514064ad147eeb22gen.jpg

 

Zmontowałem troszkę tylniej płyty, doklejone siatki zostały troszkę uszkodzone.

 

dda8d63c5afd93d7gen.jpg

ea4526153a651ac1gen.jpg

 

Z tego co dobrze wyczytałem i zrozumiałem z tyłu powinien być wysoki wentylator, ostatecznie chciałbym go zrobić zakrytego.

 

806933ca521d4c81gen.jpg

 

Po stronie przeciwnej powinien być zwykły wentylator, producent daje dwa do wyboru i tutaj nie wiem jaki zastosować

 

9d431a25e3bbc8a4gen.jpg

 

W związku z użyciem po stronie lewej wysokiego wentylatora, patrząć od tyłu będe musiał użyc pokrywy silnika po stronie lewej

 

36973fd786a013c2gen.jpg

 

W celu uatrakcyjnienia modelu będe chciał zastosować długi maszt antenowy z tyłu. Jednak producent daje plastik który boje się że może się połamać, postaram sie znaleźć jakiś odpowiedni drucik i zrobić z niego taki maszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druciane anteny nie wychodzą najlepiej - ciężko je wyprostować. Lepiej użyć np. włosia z pędzla, rozciągniętą go plastiku z ramki, ktoś mi kiedyś mówił że można też metalowej struny gitarowej ale tego nie próbowałem. Można też kupić gotowca z RB bądź Aber.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z tyłu powinien być wysoki wentylator, ... .

Dokładnie TAK

 

... powinien być zwykły wentylator, ... .

Z tak zwanym "policzkiem".Na zdjęciu ten górny.

 

... po stronie lewej wysokiego wentylatora ... użyc pokrywy silnika po stronie lewej .

Tak, ten po lewej stronie na zdjęciu.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem fotki z epoki na których ogniwa mocowane były na takich hakach, płaskownikach jak i na porozcinanych stelażach bocznych. Wóz który robię jest słabo obfotografowany. Oglądając wóz 152, widać haki podobne do tych które ja zrobiłem.

fe73cf31df779fe6gen.jpg

9c2bd8e89158a584gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panther-151-in-la-gleize.jpg

Na dużej fotce też trudno stwierdzić - czy uchwyty były płaskie czy okrągłe.

Jutro popatrzę na dobrej jakości fotki może coś więcej będzie można powiedzieć.

 

Elementy plastikowe imitujące "blaszki gazowe" wyglądają na bardzo grube. Może wymienić je na elementy z blaszki?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczopląsów można dostać. Okrągłe czy płaskie Część z nich można określić bez większych wątpliwości.

Na pięciu Panterach nie ma zawieszek bo - wysadzony "dach", nie widać ich bo coś zasłania, lub ich nie ma.

Trzy pojazdy mają (to moje zdanie) mieszane zawieszki płaskie/okrągłe.

Reszta ma, albo płaskie, albo okrągłe.

 

002 - M.A.N. - widoczna lewa strona - brak zawieszek

101 - D.B. - prawa strona wieży widoczne dwie sztuki - 5; 6 - okrągłe - góra sklepana na płasko

102 - M.N.H - prawa strona wieży widoczne dwie sztuki. Zawieszka 5 - płaska - 6 nie mogę określić

111 - M.N.H. - trzy widoczne - pierwszy i ostatni z prawej strony i ostatni z lewej strony - nr.1 nie mogę określić - nr.6 z obu stron płaskie - góra dodatkowo rozpłaszczona

114 - M.N.H. - widać cztery - dwa z prawej strony nr.5 i 6 - okrągłe, dwa z lewej strony - nr.5 i 6 okrągłe,

115 - D.B. - brak zawieszek - brak podstawy na kompas

123 - M.N.H. - "dach" wieży wysadzony - brak zawieszek

124 - M.N.H - prawa strona wieży widoczne dwie sztuki. Zawieszka nr.1 i 2 - okrągłe

131 - M.N.H. - lewa strona wieży widoczne wszystkie 6 sztuk - na dwóch środkowych (3 i 4) zawieszona gąska - wszystkie okrągłe - pierwsza zawieszka nakłada się na "ucho" wieży - zawieszka jest co najmniej o połowę cieńsza - zawieszka 1;2;5;6 dobrze widoczne góra płaska -spłaszczona-

131 - M.N.H. - prawa strona wieży widoczne cztery sztuki - 6; 4; 3; 2 - okrągłe - zawieszka 2 blisko "ucha" na wieży i widać że jest dużo cieńsza od "ucha"

152 - M.A.N. - prawa strona widać wszystkie 6 sztuk. Zawieszka 1; 2; 3 doskonale widoczna płaska część wewnętrzna (tam gdzie zachaczone są gąski) - góra płaska. Zawieszki dobrze dolegają do płaszczyzny bocznej wieży.

Zawieszka nr.6 i 5 mocniej odstaje od boków wieży myślę że są okrągłe. Nr.5 ma górę szerszą - mocno razklepane. Nr.4 też płaski choć na ciemnym tle. Zawieszka Nr.1 blisko "ucha" wieżowego - dużo cieńsza od niego.

151 - M.A.N. - prawa strona widać dwie sztuki (mimo wyrwanego "dachu". Widoczne to zawieszka nr.4 - trudna do weryfikacji i nr.5 - płaska.

201 - zdjęcie dość mocno uszkodzone i z lewej strony wieży - tej widocznej wiszą gąski - lecz zawieszki są długie i końcówki widać - ostatni okrągły,

202 - D.B. - lewa strona widoczne cztery sztuki. Zawieszka nr.1 - okrągła 2,3 i 4 płaslie - ich szerokość to połowa grubości ucha na wieży

211/2 - M.A.N. - lewa strona widać 3 sztuki. Zawieszka nr.3; 5 i 6 odgięte - nr.3 płaska - 5 i 6 nie mogę określić

214 - M.A.N. - brak gąsek na wieży - maskowanie z gałęzi - nie widać czy mial zawieszki

221 - M.A.N. - trzy ostatnie po prawej stronie wieży - okrągłe - grubsze niż uchwyt nad tylnym włazem - dużo cieńsze od ucha przy kopóle d-cy (prawie o połowę)

223 - D.B. - lewa strona wieży widać 3 sztuki - Nr.2; 3 i 4 - wszystkie okrągłe

225 - D.B. - brak uchwytów z lewej strony wieży - prawa niewidoczna

234 - M.A.N. - prawa strona wieży widać wszystkie 6 sztuk. Jakość słaba , ale wydaje się że są płaskie.W różnym stopniu dogięte/rozgięte

234 - M.A.N. - prawa strona wieży widać wszystkie 6 sztuk. Inne ujęcie - zawieszka nr.5 jest płaska (druga od końca)

234 - M.A.N. - lewa strona wieży widać trzy sztuki - Nr.1; 2 i 4 - okrągłe

 

Grubość zawieszki to około połowa grubości "ucha" na "dachu". Zawieszka jest "ciut" grubsza od rączki nad tylnym włazem wieży.

Na niektórych zdjęciach doskonale widać jak część "zawieszki" ta górna przyspawana do krawędzi wieży - dosłownie jest pod kątem prostym w stosunku do zagięcia i jest mocno spłaszczona na "dachu" wieży.(płaskie)

Część z kolei trochę odstaje w górnej części przed wygięciem prostym na część "dachową" i nie jest tak mocno sklepana/płaska na "dachu" wieży.(okrągłe)

Zawieszki były wykonane w warsztatach polowych dlatego fabryka z jakiego pochodzi Pantera nie ma znaczenia.

Zawieszki w większości są w ciemnym kolorze.

 

"Ucho" na "dachu" przy kopule D-cy Panter z fabryki M.A.N. powinno mieć wzmocnienie.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mały postęp, zrobiłem koła, doszło kilka kolejnych detali, załoga. Muszę jeszcze zamówić fruile. Przy okazji pochwale się, odebrałem dziś H&S infinity. Do figurki radiooperatora będę jeszcze dorabiał kabelki do słuchawek oczywiście.

 

fc502dd715714517gen.jpg

fb76e9b93c71a278gen.jpg

00d23c4c76ef49b9gen.jpg

e8801acd8053bfd3gen.jpg

01f626553ba9c5f1gen.jpg

ba08a06286fc7f3bgen.jpg

 

Zapraszam do oglądania i komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chce już malować. Pozostała jeszcze kwestia kalkomanii. Nie wiem czy ten wóz posiadał z przodu numer produkcyjny jak część panter z tego okresu oraz z tyłu pomniejszony numer pojazdu. Jeśli te dwie rzeczy muszą być to muszę jeszcze zamówić zestaw kalkomanii. Testowałem już infinity i jednak jest czad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy ten wóz posiadał z przodu numer produkcyjny... .

Tego nie wiadomo.

... z tyłu pomniejszony numer pojazdu.

Nie ma fotek potwierdzających lub zaprzeczających istnienie małego numeru z tyłu wieży na pojeździe No.151.

Na fotkach innych pojazdów np.No.114, 234 jest mały numer z tyłu wieży.

Na niektórych jest też z boku jarzma armaty np. na pojeździe No.002; 102; 111; 124.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobię same 151 po bokach wieży no i krzyż. Model już prawie złożony. Jutro wrzucę fotki. Z rozpoczęciem malowania będę czekał do października bo muszę fruile zamówić. Wykańczam też sd.kfz 7/2 z flak 43. Zamówiłem sobie też panzer 4 j mid, szukam jakiegoś ciekawego malowania, najlepiej z frontu zachodniego w wersji z szurcenami ale bez zimmeritu. Następnym obiektem który rozgrzebie to albo king Tiger last z gasienicami transportowymi albo Stug 4 late.

 

A jak kolega meser ocenia jakość wykonania modelu na ta chwilę, bo nikt nic nie pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.