Skocz do zawartości

Subaru XT 1:24 Tamiya


kubazg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zawsze podobał mi się ten samochód. Moim zdaniem te produkowane w latach 1985-1991 coupe jest kwintesencją istniejących w latach 80 nie tylko w japońskiej motoryzacji trendów. Superopływowe klinowe nadwozie o współczynniku Cx równym 0,26 (ex aequo z późniejszym Oplem Calibrąm najniższy w produkowanym seryjnie samochodzie pobity dopiero przez Honde Insight o Cx=0,25) kryło pod maską ciekawą technikę. Turbodoładowany Bokser serii EA o pojemności 1,8 poprzez automatyczną skrzynię biegów przekazywał moc na wszystkie 4 kola pojazdu. O przyczepność do drogi dbało wielowachaczowe zawszenie, z pneumatycznymi amortyzatorami o regulowanym skoku i twardości. Także wnętrze auta przypominało bardziej to co można było zobaczyć w serialu Star Trek niż wnętrze samochodu.

 

Kiedy zobaczyłem że Tamiya ma w swojej ofercie model tego niedocenianego samochodu, od razu zapragnąłem postawić go na półce. Wreszcie ostatnio udało mi się dokonać zakupu na jednym z zagranicznych portali aukcyjnych. Sam model pochodzi mniej więcej z okresu produkcji samochodu który przedstawia, więc nie można oczekiwać wielkiej ilości detali. Bardzo ubogo prezentuje się zwłaszcza zawieszenia auta. Na plus można policzyć za to bardzo dobrą jakość plastiku z którego wykonano części oraz całkiem ładne kalkomanie .

 

W zamierzeniu nie ma to być model ,,konkursowy", ale zamierzam zwaloryzować we własnym zakresie zawieszenie pojazdu oraz przede wszystkim wykonać hamulce, które nie są ogóle odwzorowane.

Pudełko modelu prezentuje się całkiem estetycznie.

uc?export=download&id=1tpSF7s4WD7B1irHL-TzCX3g6y3ZzqDmQ

 

Niestety elementy wyglądają nieco gorzej.

 

Rozpocząłem od złożenia wnętrza samochodu.

Musiałem wyciąć odlaną razem z wanną dźwignie hamulca ręcznego, i zastąpić ją wykonaną samemu. Przerobiłęm także klamki oraz dodałem przyciski sterowania szybami. Zeszlifowałem także wypustki na tylnej pólce będące chyba imitacja głośników.

uc?export=download&id=1vt_gQjZ24A772fblniYfXKRe7Wb8SViu

uc?export=download&id=1KeJmfQ6F6VxmEucY_G5UnH8bxgbc87-C

Oczywiście standardowo w modelach tej firmy, konieczne było też zapchanie wielkiej dziury ziejącej z tyłu foteli.

uc?export=download&id=1vhKJjab48p37RME4W_yJpo2sbmHZt-ON

uc?export=download&id=1n28P6UI7KqSWDchbV3xW_DSz2t3XYjaZ

Całkiem ładnie prezentują się za to detale deski rozdzielczej

uc?export=download&id=1ZoMrLDPMfE6LeUDwY_nYEWMfRF9p8scQ

oraz dwuramienna asymetryczna kierownica, planetki z przełącznikami (parę razy miałem okazję przejechać się Citroenami oraz Mazdą 929 z podobnym rozwiązaniem i uważam że jest ono cudowne) oraz ,,pistoletowa" dźwignia wybieraka przełącznika trybu pracy skrzyni automatycznej.

uc?export=download&id=1Mt6DMWdba0oQ-s_AtpIeTgjMrkjlfij_

Przymierzałem także próbnie felgi. Są to 15'' ISpeed. konieczne będzie ich zwężenie, ponieważ w innym wypadku będą znacznie wystawały poza nadkola. Na zwężone felgi naciągnę zestawowe opony.

uc?export=download&id=1bnp3R7o4wP5wbLW3SrCdz7Btg9_zEwYB

uc?export=download&id=1bGekT-_EJCuPLs2TR3ihnxooEyizAUGX

 

W najbliższym czasie czeka mnie dalsza walka z wnętrzem. Muszę wykonać jeszcze tylne zagłówki oraz głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kashato

Sprawdziłem na tablecie z taptalkiem, na IOSie oraz na swoim komputerze. Wszędzie fotografie działają. Zdjęcia hostuje z dysku google, nigdy nie miałem problemów aby fotografie nie działały z tego źródła. Na czym przeglądasz forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Skończyłem budowę wnętrza modelu. Udało mi się osiągnąć zamierzony efekt jeśli chodzi o malowanie tapicerki. Położyłem także swój pierwszy flok. Z efektu jestem zadowolony, chociaż wątpię aby cokolwiek było widoczne na gotowym modelu. Oto zdjęcia.

uc?export=download&id=1og9PZmdKF-Qh8QW4uMvUdOj49QFNm1xi

uc?export=download&id=1q1vJOfNNZKyM65rQE8JPbLS41ZnqV-E3

uc?export=download&id=1dfscllI4j35xOM_nbcloMF5qa0-JYmff

uc?export=download&id=1OnGYrUi2PSQTBar978I1zjbgx3MDMQmb

uc?export=download&id=1_fgqH_1u7UeDhrs6n9O0u6v2gdyaUega

 

Następnym krokiem będzie budowa zawieszenia oraz układu hamulcowego. W tym celu najpierw zająłem się zwężeniem felg, aby wiedzieć ile wolnego miejsca będę miał na odtworzenie hamulców oraz amortyzatorów oraz wahaczy. Felgi musiałem zwęźić ć o dobre 2mm

uc?export=download&id=16rzKw3jCgSkk4U4GV8YDaFfg6IyskNu6

Zacząłem także budować tarcze hamulcowe.

uc?export=download&id=1eFImZ0eh5senu4vxnxLSuCUgMN3EYdxG

 

TReS

Przyznam się że byłem bliski kupna Subaru XT. Kiedy pracowałem w Szwecji, zobaczyłem że ktoś wystawił samochód z kartką za szybą we wsi obok.Subaru sprawiało dobre wrażenie, było niezgnite, kompletne, a cena byłą całkiem atrakcyjna. Od chęci kupna odwiódł mnie bajzel w dokumentach. Samochód należał do zmarłego brata sprzedającego, był wyrejestrowany i posiadał tylko jeden z 2 szwedzkich dowodów rejestracyjnych, który zresztą z tego co zrozumiałem zostaje w kraju i jest oddawany do ichniego wydziału komunikacji. Pewnie gdybym lepiej znał język jakoś bym to załatwił, jednak w tamtej sytuacji bałem się kupna samochodu co do którego możliwości rejestracji w Polsce miałem poważne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zakończyłem zmagania z doprowadzeniem do porządku płyty podłogowej. W modelu brakowało po 6mm nadkola z przodu oraz 10mm z tyłu. Mam obawy graniczące z pewnością że było by to widoczne. Usunąłem także marne imitację amortyzatorów, które wykonam samemu. Tak prezentuje sięplyta obecnie.

uc?export=download&id=16WQPkTXW_FK9PWdKyCLNUu_MYff-MUpz

Jak widać przedłużyłem także tylne wahacze.

uc?export=download&id=1bIVfHcSpAbngYSKi1u8VQH54EZ2BhuF8

Z przody brakuje około 1mm nadkola, jednak gdyby przedłużyć nadkole tak aby przylegało dokładnie do karoserii, niemożliwe by było jej nałożenie na płytę podłogową.

uc?export=download&id=1EYGGe4MmMkeB7DXHuG9CauToAbXNa8w9

 

Zabrałem się także za zaciski hamulcowe, i gdy rozpocząłem poszukiwanie jakichś pomocnych części w modelarskim złomie, przypomniałem sobie że w modelu Mazdy RX-7 który posiadam znajdują się 2 pary tarcz razem z zaciskami. Okazało się że idealnie pasują one do Subaru. Po zeszlifowaniu napisów Mazda na zacisku rozwiercenia otworów na oś oraz zeszlifowaniu czoła tarczy, hamulce zostały przymierzone do felgi. Pasują idealnie

uc?export=download&id=173wGLHZO4ar8E3UNF0SXqBMO-u5qR6OY

uc?export=download&id=1d_BN2cHbUYIrj4l_foI0dUDwyA8BUjL0

 

Pomalowałem podkładem kastę. Biorąc pod uwagę wiek modelu, jestem pod wrażeniem detali, zwłaszcza znaczków oraz lamp świateł pozycyjnych.

uc?export=download&id=1wGnAP0-2QTEs3mjbzlz9OpD_fbtmuxQc

uc?export=download&id=1gZG6CHQgOagGnaH-eMSM6ounAa-p57T8

A o to prototypowa sprężyna zawieszenia, wykonana z 0,8mm drutu cynowego zawijanego na wkręcie.

uc?export=download&id=1AFBm_HX2DwfidmdOL3S-SQiFOywyiEfK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

hemi303

Nie chcę się czepiać, ale tylna kanapa przebija niebieski odcień na jednym ze zdjęć. Czy to był efekt który chciałeś uzyskać, czy to do poprawy?

To w pełni zamierzony efekt, chodziło o odtworzenie wyglądu welurowej tapicerki.

 

Tymczasem zakończyłem model. Jako że obecnie dla studentów trwa sezon zaliczeń, to nie miałem zbyt wiele czasu na budowę modelu, a co dopiero na relacjonowanie tego na forum. Z tego powodu też średnio zadowolony jestem z modelu, przysiadałem do Subaru na krótkie chwile, w przerwie między nauką i pracą, powinienem był raczej pozostawić sobie model do dokończenia na okres wakacyjny.

 

Tak oto prezentuje się model.

uc?export=download&id=13xXDUPhjuPuIfvuO_kjOmcqKJ6DbAykF

A o to link do galerii:Galeria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.