Skocz do zawartości

HMS Victory 1:100 Heller - Na dobry początek.


Filip92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na wstępie zaznaczę, że to co będę tutaj prezentował to moje pierwsze zmagania z modelarstwem plastikowym więc błagam nie oczekujcie oszałamiających efektów (a jak coś z tego wyjdzie to będzie super).

Z modelarstwem plastikowym nie mam w sumie wiele wspólnego. Ponad 15 lat temu tata zabrał mnie na modelarnie do domu kultury i tam złożyłem/skleiłem kilka modeli samolotów głownie z balsy(jakiś spaliniak, 2 szybowce) a na około kilka razy sklejałem modele plastikowe jako dzieciak (dosłownie sklejałem, zero malowania etc. nawet nie wiedziałem, że tak można).

Na ten czas mam na koncie drewniany model albatrosa (nie skończony) a na urodziny dostałem od narzeczonej właśnie hms vistory od hellera.

Ogrom detali i poszczególnych elementów mnie przytłoczył dlatego skoczyłem do sklepu po malutki model galeonu hiszpańskiego 1:200 tak coby zobaczyć z czym to się je, trochę pomalować, poszlifować, pokleić.

Na tym etapie mam w sumie większość potrzebnych narzędzi, wszystkie farby podane w instrukcji humbrola, oraz od kilku dni kilka farb od vallejo (chciałem kupić jeden z zestawów do imitacji drewna AK ale nie mieli w moim sklepie stacjonarnym dlatego dobrali odpowiedniki vallejo ale bez washy i filtrów). Dla mnie rzecz najważniejsza po jednym dniu malowania pędzlem galeonu - mam też areograf ! Niestety na razie bez sprężarki ale korzystam z 12l pojemnika do opryskiwania drzew i jak na razie jest ok (gdyby nie to że co 3 min muszę trochę podpompować xD ).

 

To tyle jeżeli chodzi o wprowadzenie.

Wszystkie słowa krytyki przyjmę z przyjemnością, dobre słowo i wskazówki jeszcze chętniej

 

Teraz rzecz najważniejsza. Nie wiem czy tak wolno ale doszedłem do wniosku, że chyba tak.

Bardzo wzoruję się na warsztacie zoltan1

viewtopic.php?f=89&t=43970&p=651726&hilit=victory#p651726

Oczywiście mam świadomość tego, że ciężko będzie chociaż w małej części uzyskać podobny efekt jak zoltan1 ale zrobię swój a na jego będę patrzył

 

Przechodząc do postępów.

Na razie podmalowałem wewnętrzne strony kadłuba na czerwony i żółty humbrola, skleiłem całość i pomalowałem całą bryłę poniżej lini wody mieszanką czarnej, złotej i miedzianej farby humbrola (jeszcze 1-2 warstwy są potrzebne).

efekty:

e4f96fb292087b49gen.jpg

 

9f01d4667abb63b6gen.jpg

 

dodatkowo zabrałem się za pokłady (najbardziej ciekawiło mnie jak to wyjdzie, nie staram się jakoś super odwzorowywać oryginału victory a raczej dobrze się bawić i nauczyć kilku technik), przemalowałem je na czarny humbrola (znów wzorowałem się na zoltanie) a reszte zacząłem malować maskując kilka desek przed położeniem kolejnej warstwy koloru. Ogólnie efekt jak na mój gust ciekawy i w sumie nie spodziewałem się, że tak fajnie to wyjdzie

 

0f23e419be1d3453gen.jpg

18d639e4c48091e3gen.jpg

9034f27581294c1agen.jpg

 

Na razie to tyle.

Pozdrawiam,

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy faktycznie wymieniano deski pokładu na nowe. One chyba były na jakies pióro, tak, że wymiana pojedyńczej deski byłaby trudna. Pisze to apropos różnorodności kolorów desek pokładu.Zadem porządny szkutnik nie zrobił by takiej mozajki, nawet , gdyby miał dwie rózne partie materiału, w co watpie .Nie zrobił by tak, bo to fatalnie wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3mam mocno kciuki! Jeśli chcesz to dobrze zrobić to nie śpiesz się, a afekt powinien być ekstra. Co do koloru desek to metoda prawidłowo, sam robiłem podobnie. Co do koloru to trochę za pstrokate Ci to wyszło. Moim zdaniem musisz obrać sobie jakiś kolor bazowy i pozostałe deski robić lekkim odcieniem jaśniejszym i ciemniejszym od bazowego. Uzyskasz bardziej naturalny efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy faktycznie wymieniano deski pokładu na nowe. One chyba były na jakies pióro, tak, że wymiana pojedyńczej deski byłaby trudna. Pisze to apropos różnorodności kolorów desek pokładu.Zadem porządny szkutnik nie zrobił by takiej mozajki, nawet , gdyby miał dwie rózne partie materiału, w co watpie .Nie zrobił by tak, bo to fatalnie wyglada.

Tak po prawdzie, to pokład składał się z kilku warstw, najwyższa była klejona na smole i przybijana drewnianymi kołkami

Filip, skoro masz fukawkę, to pryśnij tym beżowym całość, tak, żeby prześwitywały ciemniejsze tony, dokładnie jak pisze Gała. Scali się kolorystycznie, potem tylko jakiś ciemny wash (umbra palona lub po prostu czarny), i będzie gitara

Ewentualnie wypróbuj akrylowe washe od Citadel (ogólnie Games Workshop), Agrax Earthshade - ciemny brąz, lub Nuln Oil - czarny matowy, lekko szarawe zabarwienie. Bądź (bardziej ekonomiczny) Strong Tone z Army Paintera, taki prawie czarny brąz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, rzeczywiście przesadziłem z różnorodnością kolorów.

Za bardzo zależało mi na sprawdzeniu czy mi to wyjdzie i chyba dlatego chciałem aby poszczególne deski się wyróżniały.

 

Korzystając z rad nałożyłem warstwę koloru bazowego (zwłaszcza w miejscach gdzie były ciemniejsze deski), całość fajnie się wyrównała.

Na to poszedł słynny sidolux (nie wiem dlaczego ale większość modelarzy nie rozcieńcza tego płynu, u mnie bez rozcieńczania areo nie chce tego przepchnąć) i ciemno brązowy wash - z polecenia Pana ze sklepu modelarskiego w postaci "tuszu do rzęs", jutro podam nazwę bo już nie chce mi się iść do warsztatu.

Zastanawiam się czy teraz na to nałożyć "suchym pędzlem" kolejną warstwę coby uwydatnić słoje czy jednak zostawić w spokoju bo to jednak znowu przyciemni podkład, który koniec końców powinien być jasny ...

 

Proszę o kolejne opinie i wskazówki - bardzo to ułatwia i nakierowuje na miejmy nadzieję właściwą drogę.

 

a66a58e51c2bea63gen.jpg

47b6a3498f3ce46fgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bez rozcieńczania ? Bałem się czy pędzelek nie zabierze farby ze sobą ale skoro tak to następne zrobie już pędzlem.

Teraz pozostałe dwa pokłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wykonanie to teraz wygląda ładnie, poza tym że... nie bardzo trafiłeś w kolor. Tak przynajmiej z fotek wynika. Bardziej jakiś Deck Tan lub Wood Deck Tan by pasował. Tak to dla mnie przynajmniej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.