Skocz do zawartości

Santa Maria, Karawela, 1/350


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Model robiony prosto z piudła, bez użycia grama szpachli. Punkt wyjscia do testów, olinowania, malowania, stworzenia winietki z wodą

Model przyjemny w obróbce i napewno da sie z tego zrobić fajny modle. Mam pewne obiekcje co do proporcji ale ...

 

poniżej kilka zdjęć z warsztatu

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox05.jpg

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox09.jpg

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox25.jpg

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox35.jpg

 

cdn

 

warsztat pt: "jak powstają żagle" zamieściłem na blogu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiego pudła? Po podstawce wnoszę. że to Zvezda, ale nigdy takiego modelu nie widziałem a gdzieś tam u mnie się dłubie Santa Maria w 1:270 od Smer'a, dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to ten wypust, na poważnie mam zamiar zabrać się za golden hinda w tej samej skali - na razie czeka na koniec testowania technik na Santa Mari

 

a jak wypust Smera = jak patrze na zdjęcia inboxa to raczej wyzwanie to to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jeżu jaka ładna, a ja o niej nic nie wiedziałem!

 

Każdy Smer to wyzwanie. Jedno już porzuciłem (drakkar). Ale 1:270 to dobra skala, bo jest do niej dużo materiałów pomocniczych i figurek z gier bitewnych 6mm. Na razie walczę z olinowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała aktualizacja zdjęciowa

nie mogłem sie oprzeć i wstępnie założyłem żagle - wyszło lepiej niż sie spodziewałem znacznie gorzej niż bym chciał, ale pierwsze koty za płoty

co sądzicie

dzięki za komentarze

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox38.jpg

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox45.jpg

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox39.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tak, ale de facto niedostępny, jest jeszcze w tej skali SM firmy Aoshima, udało mi sie ją kupić i wg inboxa także ma lepszy kształt w proporcjach i zgodność Anatomy, wiec czekam na przesyłkę jak sie pojawi dam inboxa

 

cały czas zastanawiam sie nad żaglami na zdjęciach wyglądają +- w oryginale jest trochę lepiej (znaczy okiem nie uzbrojonym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no według tego co napisane to niby 0,12 ... drut miedziany można jakoś modelować - choć faktycznie 0,1 jest trochę za duże w tej skali jak sie słusznie koledze wydaje

jutro wyposażę sie w tą "linke" >> http://www.jadarhobby.pl/ez-fine-rope-ez-line-for-model-plane-rigging-p-39884.html ale boje się ze nie dam rady w montażu, drut to przynajmniej jakoś sztywny jest

jakieś rady co do materiału na olinowanie ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może rozwinąć cewkę ze zesputych mikro słuchawek ( ale nie warto psuć specjalnie... ). Lub głowice z czytnika CD. Tam jest drucik nawet 0,03mm. Jak skręcisz dwa będzie około 0,05... cieniutkie i z pseudofakturą zwoju liny. Można też spróbować skręcić trzy - czasem nawet ładnie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może rozwinąć cewkę ze zesputych mikro słuchawek ( ale nie warto psuć specjalnie... ).

 

Im więcej tych warsztatów przeglądam tym bardziej mam wrażenie, że modelarstwo to hobby dla zbieraczy "złomu" :P. Po co komuś zepsute słuchawki w domu? A jednak je mamy xD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda, bezwiednie udałem sie do szafeczki znalazłem słuchawki rozmontowałem i w kabelku znalazłem 3 takie cieniusie cos - boże jak na to patzeć

pobawie sei z metodą skręcania - Dzięki !!

 

a tymczasem metodą skręcania dziś powstała lina kotwiczna - trzeba było dziurki wywiercić etc ale jakoś poszło i nawet wygląda jako tako, (choć jest to 0,4)

 

santa_maria_1_350_karaka_warsztat_inbox48.jpg

 

mam też pytanie

żagle zrobiłem metodą (z panzerki) czyli chusteczka chigieniczna rowodniony wikol ... kopytem pudełkowy żagiel - czy ktoś ma jakies sugestie albo inaczej to robi ?

cały warsztat na blogu - przepraszam ale nie mam sily przeklejać wszystkich fot

 

DSC04712.JPG

DSC04714.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe, wydawało mi sie iż będą za grube ale może i moje prześcieradło jest pancerne , czy ty je wyginasz na wikol i suszarkę - gdzieś widziałem taki sposób ? natomiast co do hellera etc. Myślę iż Zviezdową Maryje to raczej Karawelo winno się tytułować "bezimienną" z niczym sie nie zgadza jesli chodzi o dostępne plany , taka karma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo będzie za grube - dla ciebie, ja mam Hellerkę. Ale może byś wytrzasnął jakiś len czy cóś?

Co do "technologii", to model robiłem w 6 klasie podstawówki i jest... No jaki jest. Kiedyś trzeba będzie wymienić olinowanie, bo białe nitki są takie sobie

Jedyne, co zrobiłem z żaglami, to namalowałem krzyże maltańskie na dwóch największych rejowcach i postarzałem je, mocząc w mocnej herbacie. Stąd też wiszą sobie smętnie, niczym przy flaucie.

Mnie się w Gwiazdkowej Maryni nie podoba za bardzo "północny" dziób, pasuje mi tak sobie do ówczesnych (a Santa Maria nie była nowa!) jednostek iberyjskich. Pogadaj z Krzysztofem Gerlachem lub Piotrem Olendrem, oni ci powiedzą pewnie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh niestety nie ma modeli z tak dawnych czasów - ekstra zazdroszczę chętnie bym miał jakiegos wlasnego starocia Jesli chodzi o technologiczno konstrukcyjno historyczną wypowiedz to szczerze nie będę sie silił na wiedzę której mi stanowczo brak, aby podjąc rękawice ale nie niezaprzeczalnie po przejrzeniu kilku pozycji ta Santa Maria jest raczej reprezentantką pewnego trendu w konstruowaniu statków w tamtym okresie niźli oddaniem akurat tego modeli... a to powoduje pewne hm uogólnienia jak sądzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh młodość . A czy ktoś może mi w takim razie podpowiedzieć jakiej długości była SM teoretycznie bo wiem ze planów raczej nie ma ?

czy przyjęcie 17 - 20 m jest akceptowalne ? chodzi mi o ustalenie w przybliżeniu skali

dzieki i pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem więcej... Tylko to musiałbym poszukać, a to raczej wieczorem. Tyle przyjąłbym raczej dla Niny lub Pinty (tzn. większej z karawel, druga miała być troszkę mniejsza). Ja wiem, ze 25 metrów? Potem poszperam. W linku park rozrywki K. Gerlacha, jeżeli masz czas, to tam poszukaj lub popytaj: http://www.timberships.fora.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma oczywiscie oryginalnych planow i nie da sie jednoznacznie okreslic dlugosci, w tej ksiazce:

The Ships of Christopher Columbus (Anatomy of the Ship)

sa plany 1/100 replik budowanych w 1892, 1927, 1964 i 1992 roku. Widac po nich jak zmienialy sie koncepcje nie tylko wielkosci Santa Marii, ale nawet rodzaju ozaglowania...

Ksiazka raczej trudno dostepna, sluze skanem jezeli ktos jest zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.