Skocz do zawartości

75 lat temu 9 kwietnia 1942 r - HMS "Hermes" - 1/700 Flyhawk


Janisz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy macie tak samo ale jakoś tak lubię czasem pamiętać o różnych rocznicach ( rok temu spać nie mogłem na 100 lecie Bitwy Jutlandzkiej)....

75 lat temu czyli 9 kwietnia 1942 roku ok. 65 mil morskich od bazy morskiej Trincomalee u wybrzeży Ceylonu w wyniku ataku samolotów japońskich został zatopiony brytyjski lotniskowiec HMS "Hermes". Jakiś rok temu na którymś z kanałów pseudo historycznych ( pseudo głównie za tłumaczenia) widziałem program o słynnych wrakach i część tamtego odcinka był poświęcony "Hermesowi". Nie zdawałem sobie sprawy że zatonął on tak blisko brzegu.

HMS "Hermes" był też pierwszym na świecie zaprojektowanym i zbudowanym lotniskowcem a nie konwersją z takich czy innych pływadeł.

 

Rok temu na rynku ukazał się model plastikowy z firmy Flyhawk. Model po prostu rewelacyjny.

Była zapowiedź na forum ale nie było prezentacji ani relacji.

 

Pudełko

V2Ubb9Sl.jpg?1

 

Trochę części.

lL3MukDl.jpg?1 aQ4uXvil.jpg

 

kGlSMPal.jpg yes1Qlzl.jpg

 

Nadbudówka:

8NuxwXJl.jpg?1 r8RAcsKl.jpg?1 KHY1jU2l.jpg?1

 

Uzbrojenie.

IUbNzcnl.jpg?1 bnkK9q4l.jpg 5HL9srtl.jpg

 

Samoloty - jest tylko jeden typ ale za to jaki......creme de la creme

 

xvjAAOSl.jpg uD86ybGl.jpg UCWbIzVl.jpg

 

Reflektory - to wypraska także sprzedawana oddzielnie jakby ktoś chciał urozmaicić jakiś inny model RN.

 

UCWbIzVl.jpg

 

Dodatki.

H1ZIyxul.jpg?2 AIsRjUwl.jpg?1

 

Kadłub, hangar i pokład........... bajka.

8MRRFBRl.jpg?1 Oh4EWvkl.jpg?1

 

UHqhevQl.jpg?1 NksAOJ2l.jpg

 

Pierwsze przymiarki.

DifcYDCl.jpg?1 yA2pkySl.jpg?1

 

Podsumowując model nie jest duży ale bajeczny, delikatny po prostu piękny. Finezję widać w każdym detalu.........

Fujimi w 2004 roku zatrzęsło rynkiem wypuszczając pierwszy z serii nowy model "Kongo" co spowodowało lawinę i ruszyło wtedy skostniały market to obecnie Flyhawk robi cudeńka. Rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu.

 

A i uprzedzając pytania ten model będzie robiony pod NAVIGA więc zero brudzingu this time.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeszcze dobrze nie zacząłem a już mam zgryz.

Wie ktoś jak były pomalowane wnętrza hangarów i wewnętrzne szoty (ściany) burt bo Flyhawk nie wie......

Pokłady to raczej tak jak gdzie indziej ale te interiory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi w sprawie kolorów. Szukam zdjęć ale nie mogę nic konkretnego trafić. W PM o "Hermesie" jest kilka zdjęć np. w doku w widoku na rufę ale problem z tym okrętem jest taki że on miał sporej wielkości nawis pokładu lotniczego który raz że wszystko zasłaniał a dwa że dawał świetny cień na dolny pokład i otwarty hangar no i stąd nawet jak coś było białe to na zdjęciach wygląda na jasno szare.......

Na modelwarshipie też dostałem radę żeby pomalować białym więc tak zrobię.

Marcin w NAVIGA jest ten problem że oni owszem dopuszczają wszelkie ślady eksploatacji ale muszą być udokumentowane. Czyli musiałbym mieć zdjęcia wszystkich zakamarków z każdą plamką rdzy, zacieku itp żeby było zgodnie z przepisami. Jak dla mnie ich przepisy są w wielu miejscach przestarzałe. Teraz dopiero dopuścili po wielu latach walki żaglowce budowane z zestawów - wcześniej tylko mogły być wystawiane zbudowane od podstaw lub plastikowe. Żeby było śmieszniej wstawili je do jednego garnka (klasy) z modelami zbudowanymi z tworzyw sztucznych innych niż plastik wtryskowy z zestawów handlowych.........

Ale o tym można by dyskutować dłuuuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.