Skocz do zawartości

Trawa na dioramie skala 1/72


czak45

Rekomendowane odpowiedzi

Mój sposób na trawę na dioramie.

 

Przygotowana ramkę dioramy pokrywam cienką warstwa kleju do glazury.

Następnie po nałożonym kleju wykonuje odciski modeli i figurek.

 

podstawka1.jpg

 

Po wyschnięciu kleju, z podstawki zdejmuje modele i figurki, a ślady dla kontrastu maluje jaskrawym kolorem.

 

podstawka2.jpg

 

Co warto kupić.

Na pewno kilka kolorów i wysokości traw elektrostatycznych.

Np. Jasny zielony, ciemny zielony i beżowy (słomkowy)

Co do wysokości to nie polecam trawy o wymiarze 1mm.

Pozostałe, czyli: 2mm 4,5mm i 6mm są jak najbardziej ok.

Można też kupić gotową mieszankę kilku kolorów.

 

Warto też kupić łąkę kwiatową firmy Polak.

Polecam na początek żółty i biały kolor kwiatów, bo takie są najbardziej popularne na łąkach.

 

Chodzi o coś takiego:

 

http://www.mojehobby.pl/products/KA-KWIATOWAZOLTA14-x18-CM.html

 

http://www.mojehobby.pl/products/KA-KWIATOWA-BIALA.html

 

Kolejnym trafionym produktem Polaka wartym kupienia są liście na siateczce .

Liście takie zazwyczaj montuje się na drzewach, ale można z nich zrobić różnego rodzaju zarośla, jak również drobne rośliny liściaste należące do warstwy trawiastej.

 

Posiadam ten artykuł:

http://www.mojehobby.pl/products/NATUREX-MICRO-ZIELEN-SREDNIA.html

 

Czasami kępy suchych traw robię też z włosia od zwykłego pędzla ławkowca.

 

Do przyklejenia używam kleju do drewna Wikol (dostępny w marketach budowlanych)

 

Potrzebne będą również pigmenty

 

MIG'a:

-P037

-P034

-P023 (do spalonej trawy)

 

AK:

-Ak042

 

Agama:

-błoto

-zieleń trawiasta

-biały (np do spalonej trawy)

 

Niezbędny jest też jakiś Fixer do pigmentów.

A jak chcemy zrobić trawę w klimacie mokro-wilgotnym to musimy zastosować lakier bezbarwny.

 

I to chyba wszystko co potrzebne na stworzenie trawy wg. mojego przepisu.

 

Przed przystąpieniem do dalszych prac wszystko sobie ładnie porozkładałem, ażeby mieć swobodny dostęp do wszystkich produktów.

 

Oczywiście wszystko przed klejeniem trzeba sobie wyobrazić.

Wg. mojej teorii w niższej części podstawki będzie bardziej bujna roślinność, na górze natomiast troszke niższa i mniej obfita.

Samo zbocze będzie takie trochę wyłysiałe.

 

Pomieszałem wyższe trawy jasne ciemne i jakie tylko miałem.

 

gmieszanietrawy.jpg

 

Następnie nałożyłem klej wikol prosto z butelki.

Rozprowadziłem go tylko na części podstawki, a następnie posypałem na niego długą trawę.

 

gnakladaniekleju.jpg

 

gklejnalozony.jpg

 

gtrawaposypana.jpg

 

Odwróciłem podstawkę i zsypałem nie przyklejony nadmiar trawy.

Czynność powtórzyłem dwa razy.

 

Wyszło tak:

 

Z góry trochę rzadko

gtrawaprzyklejonazgoacutery.jpg

 

Ale z boku jest już ok

gtrawaprzyklejonazboku.jpg

 

Na górnej części podstawki wysypałem na klej trawę o długości 2mm jak również ta 1mm (o której pisałem wcześniej, że się nie nadaje)

Zaraz po wysypaniu trawy wacikiem do uszu wytarłem w niej placki pod wyższe kępy traw ewentualnie ziemię.

 

gzgoacuteryplackiusuni1190te.jpg

 

W miejscach gdzie będą leżały figurki zastosowałem już tylko trawę 1mm - z obawy że ta 2mm je zasłoni.

Jednak i podczas tej operacji jak i wcześniej pozwalam sobie tak na oko dodać do mieszanki traw krótkich odrobinę tych dłuższych.

 

gtrawaniskaprzyfigurkach.jpg

 

Na zboczu cienkim pędzelkiem rozsmarowałem łaty kleju, które posypałem średnimi trawami tzn. improwizowałem tym co było na stole.

 

gtrawaposrodku.jpg

 

Następnie punktowo wykałaczką nakładałem wikol i w te miejsca wklejałem pojedyncze kępki traw - przy pomocy pincety.

Po wklejeniu, takiej kępki można trochę tą samą pincetą "wystylizować"

 

gtrawakepki.jpg

 

Nadszedł czas na wklejenie kępek kwiatów, które to odpowiednio przyciąłem od dołu - są za długie jak na skalę 1/72/

W gotowej już trawie wyskrobałem puste łaty, nałożyłem tam kelej i przykleiłem właśnie te kępki (białe kwiaty)

 

gkwiaty.jpg

 

W ten sam sposób wkleiłem liście na siateczkach.

 

Pobojowisko warsztatowe wygląda tak:

gpobojowisko.jpg

 

I całość już w lepszych fotografiach:

 

gotowe1.jpg

 

gotowe2.jpg

 

gotowe3.jpg

 

gotowe4.jpg

 

gotowegoacutera.jpg

 

zoom1.jpg

 

Po wszystkich zabiegach podstawkę odstawiam do wyschnięcia.

Gdy klej zwiąże będe jeszcze całość delikatnie, kosmetycznie poprawiał.

Być może dosieję trawę lub oderwę zbędne kawałki, można też nożyczkami przyciąć te wyższe źdźbła.

 

Podsumowując muszę napisać, że na tym etapie ważna jest improwizacja i wyobraźnia która to wyrobiona powinna być wcześniej oglądanymi fotkami prawdziwych terenów trawiastych.

 

C.D.N.

 

 

EDIT:

 

Kępki traw wyższych wklejałem również na gotowe niskie trawy (dla urozmaicenia)

Warto kupić wysoką trawę o nazwie koloru "słomkowy" fajnie wyglądają takie pojedyncze wysokie uschnięte źdźbła.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem posypałem puste łaty klejem do glazury, nie przesianym przez pończochę.

Następnie rozprowadziłem go starym pędzlem.

Usunąłem ziarenka piachu z trawy i psiknąłem całość wodą z aerografu, który to skręciłem na jak najniższe ciśnienie.

Potem całość dałem pod suszarkę, a po wysuszeniu klej utrwaliłem dodatkowo sidoluxem na który znów sypnąłem troche suchego kleju (tak minimalnie)

 

ziem2.jpg

 

ziem1.jpg

 

ziem3.jpg

 

Całość odstawiłem do wyschnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z jeszcze jednym ciekawym pomysłem przy sadzeniu trawki.

Podłoże które chcesz pokryć Wikolem a następnie posypać trawką, wcześniej malujesz zieloną farbę. Nie widać wówczas tak tej gruntowej przebitki na trawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże które chcesz pokryć Wikolem a następnie posypać trawką, wcześniej malujesz zieloną farbę. Nie widać wówczas tak tej gruntowej przebitki na trawie.
Potwierdzam, to bardzo dobry sposób. Ja oprócz zielonego używam innych kolorów "ziemistych" - czerni i brązów, w zależności od potrzeb podłoża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wcześniej malujesz zieloną farbę. Nie widać wówczas tak tej gruntowej przebitki na trawie.

Z tym to się nie zgodzę gdyż wygląda to nienaturalnie. Lepiej malować to w kolory brązu lub szarości

Tutaj czak chyba albo robi odwrotnie najpierw trawkę a potem kolorki za pomocą pigmentów. Osobiście sypanie pigmentów miga na podstawkę uważam za marnotrawstwo. Do podstawek jeśli robię to używam swoich "pigmentów"

Czarny-pył węglowy

szary-popiół po papierze

brązowy-błoto suche (przynajmniej w moich okolicach) Wszystkie te składniki przepuszczam przez gaze do opatrunków (mniej warstw szybciej skończysz, większe grudki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt pod malowanie trawy pewnie można pomalować każdym kolorem jeśli tylko efekt końcowy będzie zadowalający i w miarę realistyczny. Oczywiście kolor zależy tez od tego co chcemy uzyskać-jaki teren.

 

Tymczasem mój projekt uległ delikatnemu zachwianiu.

Ale jak powiadał klasyk: "dobrze się stało, że źle się stało, ponieważ w ten sposób pokazałem, że i z tak nieciekawej sytuacji można wybrnąć i że nic nie jest takie proste jak się wydaje.

 

Co nastąpiło:

Po pocieniowaniu trawy różnymi pigmentami, próbowałem pigmenty nanieść też na odsłoniętą ziemie.

Potem pigmenty utrwaliłem Fixerem AK.

I chociaż tą samą techniką udało zrobić się coś takiego:

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20bedford/galeria%20bedford.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20lorentine/galeria%20lorentine.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20hotchkiss/galeria%20hotchkiss.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20m26%20panther/galeria%20normandia%201944.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20panzer%20iv%20wrak/panzer%204%20wrak.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%20me262/galeria%20me%20262.htm

 

http://72modele.strefa.pl/galerie%20modeli/galeria%2035%20t%20i%20tks/35t%20i%20tks.htm

 

To tym razem wyszło tak:

 

-tu jeszcze przed Fixerem

1koniecnieudanypigmenty.jpg

 

-a tu już po Fixowaniu

1koniecnieudanyostatnie.jpg

 

Na tym etapie musiałem się zastanowić dlaczego wyszło nie tak jak chciałem.

Miała być letnia rosyjska łąka podchodząca pod step, a wyszła mi zryta mocno trawa i to jeszcze jak po deszczu.

Chyba po pierwsze to mogłem jeszcze trochę poczekać, aż FIXer dokładnie wyschnie, ale stwierdziłem, że i tak nic z tego nie będzie, bo trawa jest za rzadka, a w dodatku te puste łaty zajmują za dużo miejsca.

Przesadziłem też z pigmentami, które za mocno pokryły trawę i pozbyły ją mieszanki kolorów.

Muszę też dodać, że nie warto usuwać już posianej trawy, bo na powierzchni pozostanie nam łata z warstwą wikolu, której nie sposób "pomalować" pigmentami.

Dlatego też całość nasączyłem wodą i zdrapałem-zmyłem.

Na szczęście ramka nie uległa uszkodzeniu i mogłem zacząć cały proces od nowa.

Tym razem też chciałem pozostawić puste łaty terenu, ale po przemyśleniu sprawy i je pokryłem trawą.

Zamiast białych kwiatów użyłem żółtych kolor ich łodyg i liści jest bardziej żółto zielony i bardziej pasował do całości.

Grunt pomalowałem przed klejeniem trawy (co chyba nie zmieniło za wiele)

Trawę po przyklejeniu delikatnie zróżnicowałem pigmentami, poprzycinałem gdzie trzeba i dokleiłem tam gdzie było jej za mało.

Ślad po kołach pojazdu wykonałem za pomocą pincety w momencie kiedy klej zaczął wiązać i nie przyklejał sie już do pincety, ale jeszcze pozwalał na położenie trawy.

Płaszczyzny które się delikatnie świeciły (wikol) pokryłem bardzo rozwodnioną piaskowo-brązową farbą Vallejo z areo.

 

1zmycietrawy.jpg

 

1malowaniepodstawki.jpg

 

1koniecprzedpigmentami.jpg

 

Wyszło finalnie tak:

(Taka średnio wysoka, dzika, letnia, rosyjska łąka)

 

1end1.jpg

 

1end2.jpg

 

1end3droga.jpg

 

1end4droga.jpg

 

Podsumowując tego średnio udanego SBSa muszę napisać, że technik i sposobów jest wiele, ale jak zwykle najważniejszy jest końcowy efekt. Czyli nie ważne jak i z jakimi problemami się zaczyna ;o) ważne? - tak jak L.Miller powiedział.

 

Mam nadzieje, że SBS się przyda.

Sam już trochę się nauczyłem.

Więc zapraszam do dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.