Skocz do zawartości

Diorama pustynia 1:35


andrzejon26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy w tym dziale.

Mam zamiar zbudować dioramę z dwoma pojazdami i kilkoma figurantami. Kompletnie nie wiem jak to zrobić. Jak na razie wykonałem ramkę i przyciąłem styropian, przykleiłem go na płytkę gr 3mm, wszystko do siebie pasuje więc początek je obiecujący. Pojazdy są na ukończeniu link tutaj: viewtopic.php?f=87&t=40677 , figuranci już praktycznie skończeni, link tutaj: viewtopic.php?f=112&t=40755 , nie ma szału ale od czegoś należy zacząć.

Zgromadziłem już trochę różnego rodzaju kruszywa ale trzeba je jakoś przytwierdzić do styropianu a może najpierw należało by czymś pokryć styropian

 

Zdjęcie 1

P1030022.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj kilka warsztatów, tu Koledzy-spece pokazywali jak się zabrać do tego, a jest paru Majstrów na poważnym poziome. "Kruszywo" + pigment + Wikol (klej taki do drewna) to z gruba wskazuje kierunek. I podłuż gazetę bo się upaprzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazeta obowiązkowo...

W planach mam takie coś:

 

Zdjęcie 1

P1030026.JPG

 

Te kamyczki po środku to studnia (na razie tak tylko sobie poukładałem luźno), planuję jeszcze wydrążyć styropian w tym miejscu i na deseczce, która jest na spodzie wymalować kolory wody i zalać to wszystko około 5 mm warstwą Vallejo still warer. Całą powierzchnia terenu ma być stosunkowo płaska, może nie tak jak ta kartka papieru ale beż żadnych wydm. W planach jest kilka kęp suchej trawy wkoło studni i może jeszcze gdzieś. Te moje kruszywo to raczej się nie przyda, może piasek ale wydaje mi się i tak w tej skali za gruby (po przeskalowaniu to będzie żwir i kamienie), sprawdzę jeszcze ten słynny piasek dla szynszyli jak się będzie prezentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dioramy pustynne robiłem tak:

Brałem szpachlówkę, albo to fuga do ścian śnieżka, dolewałem do niej pigmentu ( tak by uzyskać potrzebny kolor), potem posypywałem to prawdziwym piaskiem. Następnie należy sprayem do włosów podstawkę spryskać i na to przyklejałem pojazdy i figurki. ( Zanim ta cała masa zaschnie). Jeśli chcesz jeszcze zrobić piasek na modelu, to pryskasz daną część tym samym sprayem na to piasek i po 2-3 minutach znowu pryskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolne postępy ale zawsze jakieś. Wyłagodziłem troszkę powierzchnię terenu i dorobiłem bruzdy po kołach pojazdu i ślady po gąsienicach. Podstawkę troszkę podocinałem tu i ówdzie aby ładnie pasowała do ramki.

 

Zdjęcie 1

P1030033.JPG

 

Zdjęcie 2

P1030032.JPG

 

Erykqaz - dzięki za podpowiedz, mam zamiar wykorzystać Twój patent z lakierem do włosów, na dodawanie pigmentu niestety jest za późno ale przynajmniej pomaluję podstawkę przed posypaniem pisakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potem posypywałem to prawdziwym piaskiem.

Ja bym się z tym piaskiem tak nie rozpędzał, jako głównego aktora grającego pustynię. Skali nie trzyma, poza tym piasek ma w sobie masę drobnych kamyczków. Jeśli już, to musi być dobrze przesiany i wysuszony- taki z wydm . Pomyśl o innym materiale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością będę obserwował Twoje zmagania. Sam nigdy nie zrobiłem dobrej podstawki, mam zamiar robić w przyszłości, zatem życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na wakacjach robiłem pustynię i piasek dla szynszyli jest niby fajny ale i tak wydaje mi się zbyt gruby. Ja robiłem to tak że zbierałem pył z trawników przesiewałem przez rajstopę (specjalne podziękowania dla małżonki ) mieszałem z pastelami utartymi w moździerzu i do tego dodawałem trochę piasku dla szynszyli wyszło nie najgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że piasek dla szynszyli nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Skoncentrowałem się na zwykłym piasku przesianym przez najdrobniejsze sitko jakie znalazłem w kuchni (mniej więcej oczko 0,5X0,5mm). Przykleiłem to do podstawki za pomocą wikolu. Nauczka na przyszłość żeby najpierw nanieść na gips pierwszą warstwę wikolu, odczekać do wyschnięcia a tym samym zaimpregnować gips. Następnie można już śmiało posmarować podstawkę wikolem i zasypać to wszystko piaskiem. Ja musiałem na pierwszą warstwę piasku nanieść miejscami drugą warstwę bo były prześwity gipsu. Teraz czekam aż wyschnie i po strzepnięciu nadmiaru piasku mam nadzieję otrzymać pożądany efekt.

 

Styropian pokryłem gipsem szpachlowym (na szczęście nic nie popękało) najpierw pierwsza warstwa po całości dość cienka 2-3 mm potem druga warstwa uformowałem coś na wzór mini wydmy oraz cienka warstwa do odwzorowania śladów gąsienic.

 

[edit]Klej wyschnął a piasek i tak dokładnie nie wszędzie przykrył gips do tego powstały tak jakby mokre plamy pisaku na szczęście wszystko i tak będzie jeszcze malowane. Dodałem trochę kamyczków i studnię nad, którą jeszcze popracuję.[/edit]

 

Zdjęcie 1

P1030072.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku do przodu. Podstawka otrzymała malowanie i trochę życia (trawy). Tylko kolory są moim zdaniem jakieś dziwne. Pasują do modelu ale jakoś takie wpadające wszystko w zielony... Zrobiłem modulację wkoło pojazdów i kamieni ciemniejszą i na równiejszych powierzchniach jaśniejszą. Trawa też mi się wydaje jakaś taka dziwna będę musiał ją jeszcze chyba podmalować.

 

Zdjęcie 1

P1030117.JPG

 

Zdjęcie 2

P1030119.JPG

 

Zdjęcie 3

P1030120.JPG

 

Może jak wyschnie do końca to będą te kolory lepiej wyglądały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawka troszkę pożółkła, w studni już jest woda, dorobiłem wieczko do studni i dodałem kawałek materiału do przykrycia studni. Ten kawałek materiału jest wykonany z chusteczki higienicznej, jakoś tak nie za bardzo chce mi się układać więc wpadłem na pomysł żeby ją zmoczyć i może wtedy bardziej przylgnie do wieczka studni oraz terenu wkoło ale mogę to zrobić dopiero po polakierowaniu wieczka bo jest już umazane w pigmencie.

 

Zdjęcie 1

P1030157.JPG

 

Zdjęcie 2

P1030158.JPG

 

Ja bym jeszcze piaseczek jakimś kremowym zdrajbraszował ;)

Forest - co masz konkretnie na myśli bo jestem początkującym i nie za bardzo wiem o co chodzi z tym "zdrajbraszował"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawka prawie ukończona, piasek zdrajbraszowany, całość tryśnięta lakierem matowym. Teraz to już chyba będzie wszystko. Jeszcze pomyślę z tym brudzeniem wody. Już nie mogę się doczekać kiedy ustawie modele i figurki ale na razie czekam aż wyschną.

 

Zdjęcie 1

P1030166.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w studni przyciemniona, nałożony wash z żółtego w zamyśle miał wyjść kolor wody lekko zielonkawy niestety nie do końca się udało. Fotki z finalnego wyglądu podstawki można obejrzeć tutaj:

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=81&t=41800

 

Dziękuję wszystkim wypowiadającym się za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.