Skocz do zawartości

Bocznice Verdun


Andrzej Godlewski

Rekomendowane odpowiedzi

Temat raczej nieznany ,ale bardzo istotny dla logistyki Wielkiej Wojny.

Wojskowe Koleje Polowe ,to dzięki nim zapewniano dostawy amunicji ,sprzętu w ciężkim terenie .

Tory układane tam gdzie nie było szans na jakikolwiek transport.

W stronę okopów ,stanowisk artylerii ,wożono tony śmiercionośnych pocisków armatnich a z powrotem wszystkich tych dla których skończyło się piekło okopów , jednym na stałe inni po wyleczeniu w lazarecie musieli tam wrócić .

W zasadzie temat rzeka , ograniczę się jedynie do pokazania jak transportowano z frontu sprzęt .

I jak oporządzano lokomotywy do dalszej służby.

Będzie to przysłowiowa bocznia , gdzie z przywożono uszkodzony sprzęt .

h74c.jpg

2r84.jpg

Zdjęcia pochodzą z tej strony.

http://www.histomil.com/viewtopic.php?f=92&t=5865

Skala to 1:35, budowa od podstaw .

Plany pochodzą z książki pt. ,, The 60cm Military Railways of the WWI in France"

Zanim jednak przedstawie dalszy przebieg prac ,najpierw to co wykonałem do tej pory.

Prace zaczęte ,trochę trwały prace rysunkowe bo plany trochę odbiegały od oryginałów

Na początek planowej pracy pójdzie zestaw dźwig i platforma .

W oryginale to wyglądało tak.

c41k.jpg

72sm.jpg

Po wycięciu głównego przęsła platformy ,obkleiłem na płasko paskami polistyrenu ,a następnie z wierzchu aby powstały kątowniki okalające boki platformy.

Wózki też najpierw wycięte nożykiem na płasko i potem wszystkie detale sklejone razem .

Nity to kulki BGA ,najpierw igłą robione wgłębienie w to ociupinka cjanoakrylu i kulka .

Zakamarki kątownika pociągnięte cjanoakrylem i po wyschnięciu szlifowane aby nie było szpar w łączeniu plastikowych pasków pod katem .

nnmw.jpg

1kmr.jpg

i6dc.jpg

Trochę dźwigu takiego jak na zdjęciu .

ckNfwTT.jpg

N24JNPY.jpg

Oraz platformy na ukończeniu a po nich samowarek

jkIDHV6.jpg

g8nQ88z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele powstają według planów i oryginalnych zdjęć z epoki .

Wymiarowanie ze zdjęć , nie jest sprawą łatwą , pierwsze co trzeba mieć to punkt odniesienia na zdjęciu to znaczy detal o znanych wymiarach .

Np.do tego posłużyły mi wymiary parowozu , rozstaw szyn czyli znane wymiary .

Trzeba też pamiętać iż na zdjęciach występują tzw.plany i im dalej od znanego wymiaru ty bardziej trzeba to uwzględnić w obliczeniach .

Trochę drobnej infrastruktury kolejowej i nie tylko ,ogólnie rzecz biorąc bambetle na dioramę te drobne .

Parowóz na dioramie będze to i wieża wodna musowo

bAu8gEB.jpg

cfca8Qw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem podstawkę w formie skrzynki na amunicję i

tak miej więcej będzie to wyglądało na dioramie .

Sam parowóz na razie jest w surowej formie i będzie teraz uzbrajany w detale , a później wezmę się za jego ostoję a w zasadzie dwie bliźniacze .

Można napisać że projekt tego parowozu został opatentowany w 1887roku i służył głównie w obsłudze fortów z ciężką artylerią .

W czasie wojny był produkowany między innymi w USA w fabryce Baldwina .

Po wojnie duża część tych parowozów trafiła do koloni francuskich

Używane były też przy budowie linii Maginot .

Po 1940 roku niemcy używali ich przy budowie Wału Atlantyckiego ,część wysłano na koleje polowe między innymi w okolice cieśniny Dardanele ,do Gracji koło Salonik .

W Polsce pracowały trzy tego typu parowozy na kolei leśnej w Zagnańsku

do lat 50-tych .

Potem przesłano jeden do Chorzelowa a drugi do Hajnówki i w niedługim czasie złomowano z powodu nieopłacalności remontu .

Trochę ta długowieczna służba przypomina historię czołgu FT-17.

9fhRzSq.jpg

i7iF80A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie jest to wydruk 3D .

A parowóz to Pechot-Boudon jego konstruktorzy wyposażyli go w dwa parowe zespoły napędowe aby można było obyć się bez obrotnic na terenie twierdz gdzie był używany .

A to taki typowy przykład użycia platform oraz tego parowozu przez wojsko .

mL8MwxA.jpg

p97MvJb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.... Ja bym dał sprzęgi umożliwiające spięcie wagonów w taki sposób, by obrotnice nie były potrzebne. Działaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem to przypadkiem i kopara mi opadła...

Oryginalność+tematyka+wykonanie = pierwsza klasa

Od teraz będę śledził na bieżąco

Planujesz jakąś obsługę? Bo chyba z tym będzie największy problem w tej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurki będę, ale nie przewiduje żadnego problemu, wystarczy od chociażby przerobić tych z zestawu ICM .

Mam też sporo różnego rodzaju cywilnych typowo francuskich figurantów ,a jak pokazują zdjęcia to raczej obsługa nie była w sortach mundurowych tylko coś w rodzaju roboczych ubrań nieraz wręcz cywilnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Świetny temat. Super podejście do sprawy, bardzo ciekawa historia no i oczywiście poziom trudności... Wychodzi świetnie. Bardzo mi się podoba Twoja praca. Oglądam z zapartym tchem nie mogę się tylko połapać w skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Do wieży wodnej dorobiłem małą szopę która spełni rolę podręcznego warsztatu .

Planuję umieścić tam to co w takim warsztacie w tamtym czasie mogło być używane .

Stół ,szlifierka ręczna , imadło , obok zapewne stanie wiertarka nożna wiertarka słupowa itp

Ot taki mały akcencik który nada nieco klimatu do którego przymierzam się w nieco większym wydaniu ale przedtem trochę treningu na czymś mniejszym nie zaszkodzi

LQCrLVo.jpg

bGY0fRt.jpg

2f3VuCu.jpg

yBZ45yX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.