Teraz jest Pt wrz 22 2017, 10:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stal i śnieg - Estonia 1944
PostNapisane: N wrz 13 2015, 12:30 

Klasa 5 - Dioramy
Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych
Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Witam Wszystkich.

Po dłuższych przemyśleniach postanowiłem wystartować z zimową dioramą. Tak jak dla chyba większości, konkurs ten ma być dla mnie motywacją do modelarskiej pracy. Nie będę się oszukiwać, nie mam praktycznie szans na ukończenie tego projektu na czas, nie mniej liczę że prędzej czy później finał nadejdzie.
Podejście do zagadnienia zimy najprostsze jak tylko to możliwe, klasyka gatunku czyli front wschodni. Walki w Estonii to może już nie jest Stalingrad, Leningrad czy też jakieś inne zamarznięte piekło, ale powinno pasować.

Na dzień dobry, główny bohater:
Obrazek
Osobiście uważam że nie ma bardziej "zimowych" pojazdów niż te na podwoziach Pz.III i IV.
Nawet te przerośnięte traktory, składane w dzikich i mroźnych krainach za murem przy nich bledną :X
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję że zdjęcia są w miarę w porządku.

Zestaw ma już sporo lat, ale mam nadzieje że nie odstaję jakoś od nowszych wydań tego pojazdu. Większych dodatków do tego zestawu nie przewiduję, pojawią się prawdopodobnie jakieś żywice. Zastanawiam się również nad wymianą gąsienic na winterketteny, ale na razie jestem w trakcie poszukiwań informacji i zdjęć pojazdu z boxartu.
W tym momencie zaczynam pracę nad samym StuGiem, czeka mnie dosyć monotonna i miejscami frustrująca praca z podwoziem. W następnej aktualizacji powinna już się pojawić wstępna koncepcja dioramy i jej kolejnych, potencjalnych elementów :roll:

Tytuł: Re: Stal i śnieg - Estonia 1944
PostNapisane: Pn wrz 14 2015, 17:24 

Czekam na twoją koncepcję w sprawie dioramy.
Jeśli nie masz pomysłu to służę pomocą. Mam sporo fotek dioram zimowych. Wówczas rysuję się obraz w głowie jaką chciałbyś zrobić.

PostNapisane: Cz wrz 17 2015, 16:28 

Lubię zimę,lubię stugi,interesuję się zmaganiami w Estonii,jednym słowem kibicuje
Tylko jak chcesz założyć winterketteny to już nie założysz schurzenów

PostNapisane: N wrz 20 2015, 14:57 

Co do koncepcji to jakiś czas temu narysowałem sobie szkic na kartce. Przez kilka dni już mi się ta wizja zaczęła ewoluować ale w sumie mogę pokazać początek:
Obrazek
Szkic pozbawiony skali, w sumie też perspektywy ale coś widać. W tym momencie myślę że nie obędzie się bez uproszczenia kształtu podstawki.
Główną inspiracja dla dioramy jest historyczna architektura Estonii. Chciałbym umieścić na niej choćby coś w takim stylu:
Obrazek

Niestety, ilość wolnego czasu i zasobów może skutecznie ograniczyć moje ambicje co do tego projektu :S

Jeśli chodzi o Stuga, użycie winterkettenów razem z schurzenami wydawało mi się rzeczywiście problematyczne. Natrafiłem jednak na parę zdjęć takich jak to:
Obrazek
Są to chyba ostketteny, ale wydaje mi się że nie różnią się jakoś specjalnie wymiarami od winterkettenów.

Model idzie do przodu dosyć powoli, głównie siedziałem przy podwoziu i szukałem zdjęcia pojazdu który chce wykonać.
Obrazek
Gdyby nie powyższy problem ze spasowaniem tylnej płyty, to uznałbym to podwozie za najprzyjemniejsze ze wszystkich niemieckich pojazdów Dragona, jakie dotychczas składałem =P
Obrazek
Jak widać postanowiłem poradzić sobie z tym problemem za pomocą Green Stuffa. Wygląda to w tym momencie trochę nieestetycznie, ale wydaje mi się że po użyciu Surfacera będzie to wyglądało w miarę jednolicie.
Dzięki zdjęciom wypatrzyłem też parę zielonych niedoróbek i zdążyłem je wszystkie (mam nadzieje) poprawić.

Pozostało mi jeszcze jedynie dodanie osłon (?) rur wydechowych.
Obrazek
Na tym zdjęciu widać ten element w miarę dobrze i naprawdę szkoda że w zestawie nie ma blaszek aby te osłony wykonać. Mam wrażenie że Dragon zrobił je nie dość że pancernej grubości, to jeszcze w złych wymiarach.
Starałem się odchódzić plastik jak tylko się da, ale i tak będzie zasłaniał prawie cały odblask (lampe?). Z tego też powodu zastanawiam się czy można go skrócić by w ogóle nie zachodził na to oświetlenie, tak jak widziałem przynajmniej na paru modelach.

Będę wdzięczny za każdą pomoc z tym pojazdem, szczególnie za wszelkie informacje na temat pojazdu który chciałbym wykonać, należącego jak twierdzi instrukcja do Pz.Jg.Abt.2, 12 Pz.Div. :
Obrazek
W instrukcji ma on jeszcze numer taktyczny "221", nie mam jednak pewności czy można temu zaufać :?

Mimo wszystko cieszy mnie że mój temat został jednak zauważony, dziękuje :)

PostNapisane: N wrz 20 2015, 15:29 

Cześć. Ma tym I archiwalnym zdjęciu są założone gąsienice z Tygrysa. Co do pomysłu na dioramkę możesz się wzorować końcową sceną najnowszego filmu estońskiego - 1944. Prace zapowiadają się ciekawie więc zapewne będę często tu zaglądał. Powodzenia w budowie

PostNapisane: Śr wrz 30 2015, 10:31 

Widziałem fragmenty "1944" i wygląda na to że warto będzie obejrzeć ten film w całości.

Przy pojeździe praca idzie powoli i aktualnie zaczynam prace przy jego wnętrzu. Zdjęć oryginału nigdzie nie znalazłem i obawiam się że będę musiał improwizować. Zastanawia mnie w tym momencie tylko czy wczesny StuG podczas walk w Estonii powinien mieć zimmerit :?

Tak czy inaczej, wkraczają uzupełnienia:
Obrazek

Najważniejsze, czyli figurki. Na razie postaram się wykorzystać przynajmniej część tego zestawu. Błękitna Dywizja w 1944 już nie istniała, ale jeśli się nie mylę to nie powinno być trudno przerobić ich w inne jednostki. Cieszy mnie fakt że po jakichś 9-10 latach w końcu wrócę do malowania figurek^^

Kubel został zakupiony i zaczęty na krótko przed konkursem więc mam już zaczęte podwozie. Do niego zakupiłem żywiczne koła i prosty zestaw blaszek Eduarda, może więc coś z tego zestawu będzie.

Nie mam za to pewności czy uda mi się wykorzystać Teciaka. Model wyróżnia się sędziwym wiekiem i niestety widać to wyraźnie w jego detalu. Ta diorama to szansa aby wykorzystać ten model, aczkolwiek nie wiem czy podołam "ożywieniu" tego zestawu. Bez fototrawionej osłony silnika się nie obejdzie, do tego będzie trzeba się zastanowić nad błotnikami i żywicznymi kołami. No i oczywiście muszę gdzieś zdobyć jakieś sensowne gąsienice, bo zestaw jest ich raczej pozbawiony :)

PostNapisane: N paź 11 2015, 13:23 

Cytuj:
Widziałem fragmenty "1944" i wygląda na to że warto będzie obejrzeć ten film w całości.

Na pewno warto, ciekawy i trochę inny film wojenny. Chętnie będę zaglądał do Twojego warsztatu.

PostNapisane: Pn paź 19 2015, 16:14 

Prace powoli posuwają się do przodu. Ostatnie tygodnie w sumie przesiedziałem nad figurkami, które wymagają o wiele więcej pracy niż się spodziewałem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Do dłuższego posiedzenia przy tych figurkach zmotywował mnie pewien świetny warsztat, w którym wyciśnięto z tego zestawu Dragona ile się chyba tylko dało. Zdaje sobie sprawę że moja praca jest praktycznie niezauważalna, ale i tak jestem w miarę zadowolony i jakąś satysfakcje z tego mam. Zastanawiam się teraz jak wypada merytoryka. Czy takie umundurowanie można było spotkać pośród Niemców? A jeśli tak, to czy w Heer czy może w SS? Czy Stg44 tutaj pasuje? Pytań niestety przybywa coraz więcej :oops:

Podjąłem się też pokrycia modelu zimmeritem. Miałem dużo obaw, szczególnie o to czy uda mi się w miarę równomiernie rozprowadzić green stuffa.
Do pierwszego, testowego podejścia użyłem przedniej płyty Stuga:
Obrazek

Wyszło mi to trochę koślawo, ale po porównaniu z gotowym zimmeritem Ataku i zdjęciami z paru forów stwierdziłem że może być. Przynajmniej na początek :x
Obrazek

Zaczynając ten model, wmówiłem sobie że nie powinno być na nim tej pasty i złożyłem prawie całą wannę. Niestety dla mnie, ma to teraz swoje konsekwencje :glupek:
Obrazek

W sumie to zajmuje mi to wszystko bardzo dużo czasu, ale satysfakcja jest, więc się jeszcze nie załamuje.
Będę wdzięczny za wszelkie komentarze, opinie itp. =P
Pozdrawiam!

PostNapisane: Pn paź 19 2015, 16:17 

Z kategorii dioram ten temat zaciekawił mnie najbardziej. Kibicuję, choć mam obawy, czy zdążysz na finał w terminie.

Klasa 2 - pojazdy wojskowe

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=249&t=59328&p=865083#p865083

PostNapisane: Śr paź 21 2015, 17:18 

Cytuj:
Zdaje sobie sprawę że moja praca jest praktycznie niezauważalna

Doskonale Cię rozumiem i wiem jak dużo czasu to zabiera. Uwierz mi że ta praca jest zauważalna i wykonałeś kawał dobrej roboty, chociaż jeszcze duuuużo przed Tobą.
Cytuj:
W sumie to zajmuje mi to wszystko bardzo dużo czasu, ale satysfakcja jest, więc się jeszcze nie załamuje.

Po takich efektach nie masz podstaw nawet myśleć o załamywaniu. 3mam kciuki. Świetna robota!

PostNapisane: Śr paź 21 2015, 17:40 
Moderator

Merytoryka: pas ma klamre SS wiec sprawa juz jest jasna.troche miesza sprawe kabuta z pistoletem bo pomimo ze noszono regulaminowo na lewym biodrze to dosc czesto na zdjeciach widac odstepstwo.chodzi mi raczej o to ze wielkosc i typ kabuty wskazuja na to ze to maly pistolet (np. Walther PPK) a te byly uzywane w zasadzie przez oficerow wyzszych, ewentualnie nizszych ale sztabowcow. Wiec jezeli oficer to nie taka klamra pasa (sztyfciarska), jezeli podoficer to nie taka bron krotka. Cos z tym trzeba zrobic.

"Całe szczęscie ze wojna jest tak okropna, inaczej byśmy to polubili" Gen. R.E. Lee po wygranej bitwie pod Fredericksburgiem.

PostNapisane: Śr paź 21 2015, 18:28 

7urgen napisał(a):
Merytoryka: pas ma klamre SS wiec sprawa juz jest jasna.troche miesza sprawe kabuta z pistoletem bo pomimo ze noszono regulaminowo na lewym biodrze to dosc czesto na zdjeciach widac odstepstwo.chodzi mi raczej o to ze wielkosc i typ kabuty wskazuja na to ze to maly pistolet (np. Walther PPK) a te byly uzywane w zasadzie przez oficerow wyzszych, ewentualnie nizszych ale sztabowcow. Wiec jezeli oficer to nie taka klamra pasa (sztyfciarska), jezeli podoficer to nie taka bron krotka. Cos z tym trzeba zrobic.

7urgen, a to przypadkiem nie jest miękka kabura na P.38? Tak mi wygląda po kształcie i detalach, choć wydaje się wymiarowo za mała.

PostNapisane: Śr paź 21 2015, 20:05 
Moderator

No wlasnie chodzi o wymiar. Miekkie kabury byly trzepane niemal na jedno kpyto, tylko proporcje i wymiary dostosowane do konkretnej broni byly inne. Ja na przyklad mam miekka policyjna kabure do P08 przystosowana do uzytku wojskowego (robiono tak pod koniec wojny) i tak na prawde mozna bez problemu ja pomylic z miekka do P38.

"Całe szczęscie ze wojna jest tak okropna, inaczej byśmy to polubili" Gen. R.E. Lee po wygranej bitwie pod Fredericksburgiem.

PostNapisane: Śr paź 21 2015, 22:53 

Jestem bardzo wdzięczny za Wasze motywujące odpowiedzi.
Jak patrzę na inne tematy to rzeczywiście moja prędkość pracy wygląda słabo. Przy niektórych czuje się jakbym utknął w jakiejś pułapce czasu^^
Niestety muszę teraz robić projekt dyplomowy i nie jest mi łatwo zasiąść do modelu na dłuższą chwile. Bardzo wiele czasu również zmarnowałem by znaleźć zdjęcie pojazdu który chciałem wykonać :oops:
Ciesze się też bardzo z porad do figurek. Mam do wyboru jeszcze kabury, jeśli się nie mylę dla Walthera P-38 i Parabellum P08. P-38 to chyba najbezpieczniejszy wybór? =P
Jeśli zostanę przy Stg44 będę musiał chyba jeszcze jakoś przyczepić do pasa ładownice co może być niełatwe :S

Pozdrawiam!

PostNapisane: Cz paź 22 2015, 8:53 
Moderator

Pozwole sobie na maly wywod historyczny wieczorkiem a tym czasem, z calym szacunkiem dla Twojej nauki, czy znalazlbys chwilke zeby zrobic zdjecia klamer pasow pozostalych figur z pudla, lub choc opisac czy sa wzorem dokladnie takie same jak tego gostka na zdjeciach? Mam niejasne podejzenie ze firma Dragon wpuszcza Cie w maliny... Do tego pytanie, czy chcesz uzyc wszystkich figur i czy maja to byc hiszpanie jak dedykuje zestaw?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

REGULAMIN FORUM