Skocz do zawartości

M*A*S*H 4077 1:72 - projekt otwarty


kret69

Rekomendowane odpowiedzi

 

"MASH" to serial, który łączy medyków (różnego szczebla) I niemedyków w rozmowie o ewakuacji medycznej z pola walki. Piękna antywojenna opowieść, świetne żarty sytuacyjne, doskonała gra aktorska, niezłe odwzorowanie detali historycznych, medycznie nie ma się do czego przesadnie przyczepić (bo niewiele pokazują - to nie Dr House z wymyślnymi jednostkami chorobowymi tylko przyfrontowa rzeźnia). Kreacje głównych bohaterów są niezapomniane i ludzkie -praktycznie nie ma antybohaterów, nawet Frank Burns miał swoje dobre momenty.

 

Dla mnie ten serial to absolutny numer jeden. Niejedna scena wymusza tam na mnie wypicie wódki albo udawania, że coś mi wpadło do oka. Z początku komedia, z sezonu na sezon staje się poważniejsza. Ostatni odcinek ma naprawdę mocne akcenty, a główny bohater kończy w domu wariatów (nie nie - nie zdradzam zakończenia).

 

Historia koncentruje się na przezyciach dwóch przyjaciół - chirurgów (Hawkeye i Trapper, potem Trappera zastępuje B.J.) którzy humorem i wygłupami (z racji ich pozycji akceptowalnymi w takiej jednostce) usiłują przetrwać piekło z jakim stykają się na co dzień - transporty okaleczonych młodych żołnierzy i cywilów, zagrożenia wojenne, trudne warunki (wszy, zimno, upał itp.). Na co dzień mieszkają oni w namiocie mieszkalnym, który pieszczotliwie nazywają "Bagnem" ("The Swamp"). Oprócz nich, ten czteroosobowy namiot zamieszkują też neurochirurg "Spearchucker" Jones oraz chirurg Frank Burns. Potem Jones, Trapper i Frank odchodzą, na miejsce Trappera przychodzi B.J. a na miejsce Franka - Winchester (czwarte łóżko po Jones'ie zostaje puste do końca serialu). Ten własnie namiot buduję sobie teraz w wolnej chwili:

20151105_003656.jpg

 

20151102_193641.jpg

 

20151105_003700.jpg

 

Mam problem z tym namiotem, bo teoretycznie to jest M1945 albo M1950 GP Tent ale tamte były o podstawie sześciokątu a w filmie są prostokątne. Wzoruję się na filmowym rzecz jasna.

Projekt. I dlaczego otwarty.

 

To nie ma być jakaś spójna diorama. Ot po prostu dłubanina przy serialu, do której zapraszam - można się dołączyć albo pokazać co się już ma, można też dorzucić cegiełkę sugestii jaki jeszcze model można wykorzystać. W 1/72 w temacie nie ma nic (poza starymi zabawkami Zylmex'a), w 1/35 Revell miał całą ofertę serialową.

 

Ja póki co mam przygotowane:

2x H-13 (Revell i Pavla) z dodatkami, Pavlę można zrobić w wersji wczesnej a Revell'a trzeba przerobić bo w serialu latają wersje A/B/C (te z poprzecznym mniejszym zbiornikiem, a nie z dwoma wiekszymi) -

1x Dodge WC54 (Academy) z dodatkami - najczęściej się pojawiał, ale był też 27 i inne - ta ciężka sanitarka nie woziła rannych wewnątrz obozu tylko przyjeżdżała z rannymi z zewnątrz (czyli była tym samym elementem co helikoptery, tylko naziemnym)

2x Willy's Jeep (Hasegawa) - znowu, używali ich kilka wersji, nie bawię się w szczegóły - one zwoziły nosze z rannymi z górnego lądowiska do obszaru selekcji

1x Harley Davidson (Hasegawa) - nagięcie (akceptowalne dla serialu) - to będzie motocykl B.J.'a z ostatniego odcinka

figurki - szczerze polecam Italeri "Iwo Jima Flag Raisers" - pasujące umundurowanie, wielofunkcyjne pozy, "USAF Ground Crew" z Airfix'a i Preiser'a no i cywile Preiser'a do przerabiania

 

Brakuje mi ciężarówek - myślę nad CCKW - i Forda F-500 z zabudową autobusową, ten autobus był bardzo istotny w serialu (zarówno do ewakuacji szpitala w konfiguracji z noszami jak i w konfiguracji z siedzeniami w ostatnim odcinku). Chętnie posłucham sugestii - może PST je robi?

 

Mam plany całej jednostki MASH 4077, rozkład z planu zdjęciowego, plany wnętrz najważniejszych lokacji w tym szpitala (ale nie wiem, czy jest sens to robić).

 

M*A*S*H 4077 a realia

 

MASH to akronim od Mobile Army Surgical Hospital - odpowiednika Larrey'owskiego "Ambulance" z czasów napoleońskich tylko o zwiększonych możliwościach medycznych no i logistycznych (helikoptery). W Korei rozpoczęto rozwój ewakuacji aeromedycznej helikopterami, tu akurat słynne H-13 (kto by pomyślał, że ich ostatnie wersje to były prototypy AH-1... ). MASH to trzeci etap ewakuacji - pierwszy to ewakuacja spod ognia, drugi to plutonowy lub kompanijny PPO (Polowy Punkt Opatrunkowy), choć dokładnego rozkładu nie znam bo jeszcze szukam materiałów.

 

Tytułowa jednostka 4077th jest fikcyjna. W Korei rozmieszczone były następujące jednostki szpitalne:

 

8054th Evacuation Hospital

8055th Mobile Army Surgical Hospital (w tej jednostce służył autor książki i prawdopodobnie była inspiracją)

8063rd Mobile Army Surgical Hospital (ta jednostka często pojawia się w serialu)

8076th Mobile Army Surgical Hospital

8209th Mobile Army Surgical Hospital

8225th Mobile Army Surgical Hospital

8228th Mobile Army Surgical Hospital

 

Jednym z ludzi, których przeżycia były lub mogły być inspiracją, był ortopeda Hugh Hickey. Polecam tą galerię. Ale na szczęście jest sporo materiałów z tego okresu, np. takie zdjęcie:

 

mash2.jpg

 

Zapraszam do dyskusji.

 

Moderatora proszę o pomoc, jeśli to nie jest dobry dział na taki wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Pavlowa H-13 odemnie? Zasiadam z ciekawością.

Przy okazi, revell swego czasu, we wczesnych latach 90tych wydał cała serie modeli MASHu w skali 1:35. Gdybyś coś takiego ogarnął to by było coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ fajnyprojekt!

 

Dla mnie ten serial to absolutny numer jeden. Niejedna scena wymusza tam na mnie wypicie wódki albo udawania, że coś mi wpadło do oka. Z początku komedia, z sezonu na sezon staje się poważniejsza.

 

Też tak mam.

 

Ostatni odcinek ma naprawdę mocne akcenty,

 

Ale pod względem realizatorskim, najlepsza wg mnie jest ostatnia scena odcinka "Abyssinia, Henry" (3. sezon, 24. odc.)

 

Mam plany całej jednostki MASH 4077, rozkład z planu zdjęciowego, plany wnętrz najważniejszych lokacji w tym szpitala (ale nie wiem, czy jest sens to robić).

 

Dawaj ile wlezie.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mojżeszu, to od Ciebie. Dziękuję Ci bardzo zań i jestem wdzięczny, bo choć elementy wtryskowe Pavla ma takie se, to jest to jedyny H-13 (czyli Bell 47 - zabawne, to jeszcze stare oznaczenia helikopterów bez pierwszej litery określającej typ - nie AH czy OH ale po prostu H) w wersji A/B/C. A właśnie takie widzimy w filmie - D i dalsze już chyba nie latały z noszami.

 

Zacny temat, mam H13 Sioux-em zwanego w kolejce do rewitalizacji...

 

No no... ja też mam pavle i to nawet chyba mash'a

 

Ależ fajnyprojekt!

 

Zapraszam do podłączenia się - ja jestem Głosem jeno, niczym ojciec Mulcahy, nie roszczę sobie prawa do tego projektu. Kalki są powszechnie dostępne, materiały będę sukcesywnie wrzucał tutaj. Chciałbym zobaczyć jak byście przy Waszych umiejętnościach zrobili takie modele.

 

Wnioskuję do Budującego, aby każdą relację okraszał jednym odcinkiem serialu!

 

Z tym jest taki problem, że:

- admiralicja forum ma prawo się nie zgodzić

- linki mogą zawierać odnośniki do jakichś dziwnych wyskakujących reklam-haczyków, bo darmowe oglądaczki filmów tak mają.

 

Osobiście uważam, że M*A*S*H powinien być dostępny za darmo jako dziedzictwo kulturowe ludzkości, ale rozumiem CBS, że chcą na tym ciągle zarabiać. ;)

 

Ale mogę wrzucać scenki, takie jak ta:

 

Ciekawostka dotycząca samego typu jednostki - MASH to był szpital mobilny, który mógł w ciągu godzin zmienić miejsce stacjonowania. Było tak dlatego, że on z założenia był kilka mil (kilkanaście km) od linii frontu. Zgaduję, że na to miał wpływ także zasięg helikopterów H-13 (jeszcze ten mały zbiornik... ;) ). W poprzednim poście napisałem, że MASHy w Korei było 6 i jeden szpital ewakuacyjny. Ten ostatni to była już kolejna jednostka organizacyjna, do której kierowano chorych z MASH. W MASH na szybko, "na rzeźnika", zaopatrywano urazy rannych na tyle, żeby przeżyli kolejne doby i dotarli do EH. Tam w razie potrzeby otwierano ich na nowo i operowano lub przygotowano do transportu do kraju. Przeżywalność rannych, którzy dotarli do MASH (nie mylić z przeżywalnością rannych w ogóle) to było ok. 98%. Czyli 2 na 100 umierało w MASH a reszta kontynuowała podróż z powrotem (wcale to nie znaczy, że nie stali się potem ofiarami wojennymi, oczywiście nie byłoby tak wg MONu na przykład ;) ).

 

Skład MASH to:

10 lekarzy chirurgów

12 pielęgniarek (zgaduję że instrumentariuszek)

200 osób personelu pomocniczego

 

MASH miał miejsca dla 200 rannych. Widać więc, że filmowy 4077th jest znacznie mniejszy.

 

Obecnie zasięg maszyn i zmiana doktryny wojennej powoduje, że MASH zostały wyparte przez CSH - Combat Support Hospital. To są większe jednostki, dalej od linii frontu (zazwyczaj w bazach) i mniej mobilne. Dodatkowo współpracują z nimi FST - Forward Surgical Teams, czyli mobilne zespoły chirurgiczne. Ostatni MASH w Korei Pd. zamknięto w 1997 roku (na uroczystość przyjechali aktorzy z serialu) a ostatni w ogóle - w 2006 roku.

 

A poprawię się w kwestii pierwszego i drugiego etapu ewakuacji w Korei - pierwszy to był do punktu zbierania rannych na polu walki, drugi - batalionowy punkt pierwszej pomocy.

 

Ale pod względem realizatorskim, najlepsza wg mnie jest ostatnia scena odcinka "Abyssinia, Henry" (3. sezon, 24. odc.)

 

No i masz, przez Ciebie przeskoczyłem kolejność żeby sobie znowu zobaczyć.

 

Materiały:

 

camp_map_smithsonian.jpg

Rozlokowanie elementów obozu w serialu, oryginalny szkic

 

camp_map_jim_tv.jpg

Rozlokowanie elementów obozu w serialu, poprawiony szkic

 

camp_map_jim_movie.jpg

Rozlokowanie elementów obozu w filmie, poprawiony szkic

 

camp_map_jim_stage_9.jpg

Inna konfiguracja, nie jestem pewien czy to z późniejszych odcinków

 

camp_map_newsweek.jpg

Jeszcze jeden plan. Z Newsweeka.

 

camp_map_jim_stage_or.jpg

Wewnętrzny rozkład budynku szpitalnego - tego z drewna i blachy falistej, jedynego w obozie; trochę nie rozumiem, czemu RTG był przy przebieralni skoro ruch wjazdowy pacjentów odbywał się z drugiej strony

 

Backyard_MASH_02.jpg

"Bagno" - jak widać typ namiotu nieznany, ale ściany na całej długości podwinięte i zostawiona moskitiera (robię z przezroczystej folii malowanej na matowy zielony transparent, nie ma takiej siatki która w 1/72 byłaby moskitierą), na środku jest koza, słupek podporowy idzie równolegle do komina. Nie wiem, z czego podłoga.

 

backyard_mash_640_05.jpg

backyard_mash_640_06.jpg

Jeszcze "Bagno"

 

A na koniec coś innego - prawdziwe pielęgniarki MASH z Korei. Co prawda aktorki były bardzo ładnymi, ale naturalnymi kobietami (widziałem takie panie w terenie), ale to jednak są aktorki. A tak wyglądały naprawdę te dzielne panie:

 

hickey_obit_06a.jpg

 

Gdyby ktoś W KOŃCU zechciał wypuścić kobiety w różnych służbach (mój typ - biegnące w mundurze, uniwersalne do służb pomocniczych w akcji) to niech łaskawie pamięta, że po kilku miesiącach (a co dopiero latach) niedożywienia, złych warunków i ciężkiej pracy nie będą one wyglądały jak ideał z rozkładówki (kojarzycie mechaniczkę z ckm'em z RAF Ground Personnel Airfix'a? To rozumiecie, o co mi chodzi). Podobnie zresztą jak mężczyźni (gdzie ja znajdę figurkę pasującą do Rizzo? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamierzasz to wszystko zbudować to ja pierdziu, ale to będzie musiało byc spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, raczej na razie nie. Póki co planuję pojazdy i jakieś ikony typu "Bagno", drogowskaz, obowiązkowo latryny ;)

 

Musiałbym zabudować mały stół żeby to wszystko wsadzić, co jest do zrobienia (stolik do kawy - skrzynia szklana z panoramą w środku, podświetlana po rogach LEDami) ale to by wymagało zakończenia wszystkich innych projektów i wynajęcia gdzieś warsztatu. Potem musiałbym to gdzieś trzymać. Nie, raczej nie. Chyba że za kilka dekad. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do podłączenia się - ja jestem Głosem jeno, niczym ojciec Mulcahy, nie roszczę sobie prawa do tego projektu. Kalki są powszechnie dostępne, materiały będę sukcesywnie wrzucał tutaj. Chciałbym zobaczyć jak byście przy Waszych umiejętnościach zrobili takie modele.

 

Gdzie w 72 kupić?

 

Co do medevaca to mam jeszcze UH-12 i R-4B pierwszy chyba śmigłowiec użyty do tego typu akcji

choć rozumiem że to nie mash ale R-5

 

%252524_57.JPG

 

Czemu nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R4B oczywiście, słynny MEDEVAC z Luzon, też czeka u mnie w kolejce ;)

 

A R6 latały póżniej bardziej regularnie.

 

W 1:72 Pavla chyba ma MASHowe oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R4B oczywiście, słynny MEDEVAC z Luzon, też czeka u mnie w kolejce ;)

 

A R6 latały póżniej bardziej regularnie.

 

W 1:72 Pavla chyba ma MASHowe oznaczenia.

ale podobno cała historia jest oparta na wspomnieniach jednego lekarza ... bodajże pierwowzoru Hawkeya

i on coś wspominał, że oni na R-5 latali w rzeczywistości

 

AF376-600Border.jpg

 

i że H-13 był później. Ale do filmu im pasowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he - super sprawa!!!

 

Ciekawe jak bimbrownie w 1/72 zrobisz - bo że musi być oczywista sprawa ;)

 

Co do samego MASHa i pierwowzoru Hawkeye'a to jest co najmniej 2 pretendentów - drugi to Sam Gilfand.

https://news.google.com/newspapers?nid=1955&dat=19990907&id=UCwiAAAAIBAJ&sjid=WqYFAAAAIBAJ&pg=2366,4119541&hl=en

http://www.aviationtoday.com/regions/usa/Like-An-Angel-Came-Down-to-Get-Me&thinsp_66758.html#.Vj0zorerRD8

 

W jednej książce 'Chopper, history of american military helicopter operations from WWII to the war on terror" zresztą znalazłem historię tego pilota z linków, który dość bezobcesowo przypisuje laurkę medevaców w Korei H-5 na których latał, a nie bell-47. Z tego co wyczytałem w innych książkach (np. u Wheelera "Attack Helicopters") to jednak działały one w miarę równolegle, choć Air Force ewakuował zestrzelonych pilotów na H-5 wcześniej zanim, Army rozwinęło ewakuację na bellach i potem Hillerach.

 

(Ja tam w każym razie mam H-5 aerodromu z noszami i pavlę też ;P, póki co w szufladzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy..... H-5

Ostatnio mi się te HTLe z HOSami i innymi XHSLami mylą ;P

 

Właśnie przeczytałem, że HSL to od Helicopter, ASW, Bell ;P ktoś wymyślił...

 

Co do MASHa - w innej książce znalazłem o Korei - pierwsza ewakuacja przez śmigłowiec H-5 USAF z 3Air Rescue Squadron 27 lipca 1950. Wtedy też zaczęłi testować nosze na H-5 co zostało autoryzowane 10 sierpnia 1950 do ewakuacji rannych z linii frontu. Z kolei armia rozpoczęła wyposażanie na dużą skalę w belle-47 - 2, 3 i 4 Helicopter Detachements (każdy do oddzielnego MASHa) na wiosnę 1951. Czwarty MASH był obsługiwany przez USAF. Piszą, że w 'szczycie' wojny było tylko 18 belli do ewakuacji.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak dokładnie H-5G (też tam były H-5F).

 

A co do R-4 (YR-4B) - pierwsza ewakuacja CSAR (bo za linią frontu) miała miejsce w Birmie 25 kwietnia 1944r. Luzon było ponad rok później.

Druga CSAR była 26 stycznia 1945 też na R-4B, też w Birmie. A 6 marca 1945 pod Pruszczem Gdańskim na Fa223 ;) ale już nie jest to zaliczane do CSAR bo nie za linią frontu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylając się do wniosku oglądających, i licząc na wyrozumiałość Administracji (linkuję Youtube'a):

 

To taki mały "proof of concept" czyli do czego dążę zewnętrznie. Wykonany z papieru, marszczenia materiału robię z folii aluminiowej;

 

20151110_001347.jpg

 

A tu już sam namiot, z podłogą i pryczą chyba Burns'a. Mam trzy figurki siedzące w zrelaksowanych pozach, ale dwie siedzą na czymś niższym niż łóżka polowe więc prawdopodobnie tylko jedna tu trafi. Wykonałem też kozę, zastanawiam się jedynie nad jakąś przyzwoitą kratką drzwiczek do paleniska - poszperam w złomie fototrawionek może.

20151110_001333.jpg

 

Hawkeye i Trapper (BJ?) ubrani w nieodłączne szlafroki, stół do destylarki, jakieś skrzynki, drzwi i początek kolejnego łóżka polowego. Znalazłem też coś, co będzie fikuśną parasolką - nie wiem, czy tam występowało (Klinger? ;) ) ale pasuje do charakteru miejsca. Zacząłem wymyślać coś z destylarnią, ale do niej to jeszcze dłuuuga droga.

20151110_001341.jpg

20151110_001544.jpg

W kozie będzie migoczące żółte światło a w samym namiocie nad łóżkami postaram się włączyć przynajmniej jedno białożółte. Jak widać, poszycie dachu już sklejone z folii - jest niezwykle delikatne, ale dzięki temu łatwo odrobię na nim szwy i zagięcia materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc czekałem aż zajmiesz się tym właśnie tematem. To jest jeden z moich ulubionych seriali. Czekam niecierpliwie na kolejne posty

 

Ja, czy Krecik

 

Krecik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.