Teraz jest N wrz 24 2017, 1:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: T-55 (warianty...)
PostNapisane: Pn lis 27 2006, 15:17 

:?

Pancerny ciągnik ewakuacyjny WZT-1 zbudowany na podwoziu T-55A

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 27 2006, 23:39 

T-55 A

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 28 2006, 1:37 

Bardzo fajne zdjęcia, przydadzą się:) Dzięki!

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 21:12 

Takie pytanka mi się nasunęły.
Z czego jest ta listwa na przedniej płycie pancernej? Na części zdjęć i w niektórych modelach wygląda na drewno, a na innych na blachę. Jak jest faktycznie?
Druga sprawa to wieżyczka dowódcy w T-55. Czy może ktoś z Was wie, kiedy przestano stosować wieżyczkę z takim widocznym ośrubowaniem, a kiedy zaczęto montować tą "gladką" wieżyczkę?

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 21:47 

Jaka listwa...??
"Gładka" po roku 1965

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 22:28 

Chodzi mi o tą listwę, która bodajże ma uniemożliwiać przebicie się wody w okolice włazu kierowcy-mechanika, zamontowana prostopadle wobec osi wzdłużnej pojazdu.
ps. Grzegorz posiadasz może jakąś monografię pięć-piątki w wersji cyfrowej?

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 22:33 

Aaaa...Na zdjęciach pokazanych przez kolegę JW., tej „listwy” nie ma...
Oczywiście jest ona wykonana ze stali...Jednak sam mam dostępne zdjęcia, na których ta listwa. a w zasadzie falochron jest wykonany z wyprofilowanej deski...Hm...Mocowanej dwoma uchwytami do kadłuba.
Niezbadana jest wyobraźnia ekip remontowych... (Powinna to być listwa stalowa...)
Często tego elementu na przedzie kadłuba po prostu nie ma, szczególnie na czołgach z montowanym opancerzeniem dodatkowym.

Co do "monografii", czy dokumentacji, masz jakieś szczególne potrzeby...?

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 23:03 

Cytuj:

Łyknę wszystko jak ciepłe bułki :D Szczególnie opis konstrukcji i fotki polskich egzemplarzy z numerami taktycznymi.

Cytuj:
... (Powinna to być listwa stalowa...)

O właśnie to teraz mam jasność. Lada dzien ruszam z pięć-piątką z Tamki, oczywiście po polsku i własnie podczas oglądania tego elementu w pudełku zauważyłem, że jest on całkowicie gładki. Mam też ten elemencik z zestawu Trumpetera i tam ma on widoczne drewno-podobne perforacje, także chciałem się upewnić. W perspektywie warsztatowej mam też naszego kaczora więc szczególnie mnie ta kwestia interesowała bo w T-34 ta listwa jest drewniana o ile mnie oczy i pamięć nie mylą.

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 23:12 

FAHR napisał(a):
Cytuj:

Łyknę wszystko jak ciepłe bułki :D Szczególnie opis konstrukcji i fotki polskich egzemplarzy z numerami taktycznymi.

Odpowiem jeszcze raz publicznie...
Wszelkie materiały mi dostępne udostępniam tylko na forum. Przyjmując zasadę że korzystają z materiałów mi dostępnych, wszyscy albo nikt.
Doskonałą prowokacją jest oczywiście założenie relacji. W takiej sytuacji oczywiście temat jest faworyzowany i w miarę możliwości uzupełniany o materiały wyjaśniające wątpliwości i będący odpowiedziami (być może...) na stawiane pytania...
Oczywiście w przypadku założenia wątku z relacją, również inni forumowicze dostają szanse na podzielenie się swą wiedzą i materiałami... (acz nie jestem jedyny...)
:cool: :czytaj: wink4

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 25 2006, 23:37 

Relacja będzie :D zaczynam na dniach.

Cytuj:
Wszelkie materiały mi dostępne udostępniam tylko na forum. Przyjmując zasadę że korzystają z materiałów mi dostępnych, wszyscy albo nikt.

A czy stoi coś na przeszkodzie aby umieszcić je w tym wątku?

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 26 2006, 5:02 

Poza kolejnością umieszczenia, (bo są również tematy o innym sprzęcie...) i ich opracowaniem (np. przetłumaczenie na język polski, albo zeskanowanie...)...Hm...W zasadzie to nic...czyli wszystko w swoim czasie.... :roll: wink4

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 26 2006, 19:18 

Przyszły mi do głowy kolejne pytanka.

1. Co znajduje się w poszczególnych "zipach"? Chciałbym w modelu wykonać jeden otwarty/uchylony (mniej więcej w ten sposób, co w mojej siedem-dwójce) i żeby coś z niego wystawało, jakiś kilof, czy siekiera.

2. Skąd wychodzą kable do peryskopów kierowcy-mechanika? Na zdjęciach widać, że między pierwszym zipem a kadłubem właściwym jest coś, jakby podłużna skrzyneczka, doklejona do ściany bocznej kadłuba. Co to takiego?

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 26 2006, 23:54 

Dwie sprawy...Możliwe, że mam zastój umysłowy od nadmiaru kalorii...ale nie wiem, co to są „zipy” byłbym wdzięczny gdybyś używał właściwych nazw na poszczególne elementy (łatwiej odpowiadać...) lub, jeśli nie znasz nazwy własnej to opisuj swymi (nie jakimś slangiem...) słowami...(np. gąsienica ma ogniwa, ale nie gąski..itp...itd...)
Po drugie, dołóż nieco inwencji własnej i postaraj się np. na jakimś (jakimkolwiek) zdjęciu zakreślić w najprostszym programie graficznym element czołgu, o który pytasz... Czasem wyobraźnia zawodzi...i potrzebne są pomoce naukowe...
:roll: :cool:

Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 27 2006, 0:16 

Chodzi mi o skrzynki narzędziowe na błotniku i na wieży. Co jest w poszczególnych skrzynkach?

Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 27 2006, 9:49 

Za instrukcją obsługi T-55..
W kolejności od przodu...
-skrzynka z narzędziami „przysposobienia” (tzn. narzędzia naprawcze, klucze, obejmy itp. służące do montażu elementów przeprawowych, naprawy i wymiany gąsienic, montażu trału itd...)
-skrzynka narzędzi obsługi armaty (np., składany wycior...) zaraz za nią tuż przy (pod..) wieży (mało widoczne na zdjęciach...) zamocowana łopata, łom, i piła do drewna, lina służąca wraz z przewożoną belką do samo wyciągania po założeniu na gąsienice...
-skrzynka z oprzyrządowaniem naprawczo – montażowym przyrządów „nocnego widzenia”...

W wyniku następnych modernizacji dodawano małą skrzynkę z narzędziami do np. montażu dodatkowych zbiorników paliwa (niektóre źródła podają również, że jest to skrzynka obsługowa elektrycznej pompy paliwa...)... (zawartość skrzynek na pewno ulegała zmianie, w zależności od armii i okresu modernizacji...)

Tak niejako przy okazji, nazwa ZIP, jest wzięta z języka rosyjskiego, i określa elementy zawartości niektórych skrzynek jako „części zapasowe i naprawcze”, lub „części zapasowe, instrumenty kontrolne”...

Zapewne Marcin, miałby więcej do dodania, bo jest na etapie kompletowania materiałów o polskiej modernizacji T-55... (nie przeglądałem jeszcze zdjęć pod kątem zawartości skrzynek...)
:roll:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

REGULAMIN FORUM