Skocz do zawartości

Kalki do RWD-8 Mirage Hobby


Jacko

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zakupiłem RWD-8 z Mirage Hobby. Wziąłem to na warsztat i trochę się zdziwiłem kalkomaniami dla wersji SPL w Dęblinie. Chodzi o numery boczne na kadłubie. Jest jedna 70 czarna, a druga biała. Numer seryjny 34.341 jest też tylko jeden. Ktoś się może orientuje, czy ten samolot miał czarne oznaczenia tylko po jednej stronie kadłuba, czy to jakiś babol producenta?

 

204ixx.jpg

 

205tc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę droga impreza, bo akurat te kalki kosztują ponad 40zł ;) A co z numerem 34.341? Też powinien być po obu stronach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po lewej:

 

z53.jpg

 

Ten arkusz kalkomanii od PWS-a może wystarczyć na kilka modeli samolotów z Dęblina.

Krój cyfr numeru ewidencyjnego z kalkomanii Mirage jest niepodobny do stosowanego przez PWS i nie spotkałem RWD-8 o tak wysokim numerze z podobnym krojem. PWS stosował szablon z cyframi blokowymi, a nie szeryfowymi. Spójrz zresztą na str. 175 PKL t.IV/I i na następne.

 

Szkic oznakowania tego samolotu:

 

d4707ee7bdde8f36m.jpg

 

Arkusz kalkomanii do 34-341:

 

614cd1b8c1132359m.jpg

 

Uprzedzając następne pytanie: nie mam już żadnego arkusza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję KayFranz za cenne informacje, a jarek38 za wysłanie kalek :)

Może kiedyś będę miał okazję jakoś się odwdzięczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki. Jakiego koloru powinna być ta maszyna? Instrukcja podaje kolor szaro-srebrny (?) natomiast T.Królikiewicz w książce Polski Samolot i Barwa podaje że były one malowane farbą srebrną matową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce raczej to drugie. Ta srebrna farba, zwana swojsko "srebrzanką" była mieszaniną cellonu oraz pyłu aluminiowego i w efekcie końcowym nie miała tak silnego odblasku, jaki mają lakiery błyszczące. Ale i określenie szarosrebrny w zasadzie też by pasowało. W każdym razie - na pewno nie srebrny BŁYSZCZĄCY. Jak się przypatrzeć fotografiom srebrnych RWD-8, to nie widać, aby coś z otoczenia odbijało się w pomalowanych powierzchniach, więc to określenie "matowa" jest tu jak najbardziej zasadne.

 

Ja bym użył srebrnego metalizera ModelMastera (aluminium), chociaż nawet te zwykłe farbki MM (chyba nazywają się po prostu Silver Enamel, nie mogę dobrze odczytać, bo mam upaćkaną buteleczkę) mają tak drobny pigment, że ujdą. I tak na to warto dać lakier półmat, bo jakakolwiek chropowatość powierzchni pomalowanej w tej skali wygląda niedobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.