Skocz do zawartości

Polski Mi-24D - Trumpeter 1:35


Zderzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Tak jak w temacie. Zakładam swój pierwszy lotniczy warsztat polskiego Hokeja. Nie ukrywam, że jest to mój pierwszy kontakt z latadłem (nie licząc swojego pierwszego modelu Revella, AH-64D w skali 1:144), stąd zakładając ten temat, liczę na wszelką pomoc szanownych, bardziej doświadczonych w tej materii Kolegów.

 

Jako, że sklejam wyłącznie polskie pojazdy wojskowe w skali 1:35, nie chciałem zbytnio odbiegać od reguł mojej kolekcji. Dlatego też wybór padł właśnie na tak duży model Mi-24. Do jego zakupu przymierzałem się już bardzo długo, ostatecznie w końcu wygrał wewnętrzną batalię z Mi-8/17 Trumpetera i znalazł się w moim składziku.

 

Do budowy zamierzam wykorzystać wspomniany wyżej zestaw oraz trzy komplety blaszek Parta:

-Part S35017(1/35) Mi-24 Hind-E (kokpit)

-Part S35018(1/35) Mi-24V Hind-E (przedział ładunkowy)

-Part S35019(1/35) Mi-24V Hind-E (elementy zewnętrzne)

 

Prawdopodobnie dojdzie także trochę scratchu i wszelkiej maści pozostałości z innych modeli. Pozostaje kwestia kalkomanii, które najprawdopodobniej będę musiał samemu zaprojektować i zlecić komuś ich wydrukowanie.

 

Tak prezentuje się zestaw startowy:

IMG_0670Kopiowanie.jpg~original

IMG_0671Kopiowanie.jpg~original

 

A teoretycznie tak ma wyglądać na zakończenie budowy:

IMG_0025Kopiowanie.jpg~original

 

Malowanie pędzlami, Humbrolem 116. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie odnośnie tego koloru, chętnie wysłucham. Plan zakłada ponadto otwarcie kokpitu, przedziału ładunkowego, może silników i czegoś jeszcze . Od razu zastrzegam, że nie zmienię malowania tej 209 na inne, choćby trójkolorowe.

 

Jestem przygotowany na sporą ilość problemów z przerobieniem wersji W na wariant D, ale także mam świadomość, że wszystkiego nie uda mi się wykonać prawidłowo.

 

Liczę zatem na Waszą pomoc, wszelkie porady, zdjęcia, dokumentacje, gdyż ja jestem w tym temacie laikiem. Wiem, że na forum są osoby, które świetnie znają ten śmigłowiec, dlatego mam cichą nadzieję, że uaktywnią się w moim wątku. Jednocześnie proszę, abyście byli wyrozumiali w stosunku do mojego lotniczego debiutu i byli przygotowani na to, że czasami będę odpuszczał sobie dokładne odwzorowanie wersji D.

 

Pozdrawiam !

Konrad

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeea następny Mi i to w 1:35 zasiadam i oglądam.Będziesz miał troche roboty.

a na początek osłony AI-9. w modelu masz tak

aiw.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

A dla wersji D powinno być tak:

aid.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

W dodatku musisz z modyfikować siatke osłony SARPP-12 i wystrugać stację naprowadzania pocisków rakietowych.

Nie wiem jakie działko dał Trumpeter ale dla Wersji D wygląda tak

0605290008.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com[/url

A ijeszce światło z lewej strony nie przyklejaj go. To tyle ode mnie, pewnie więcej o przeróbkach na pisze ci spec od Milów czyli qalimar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie pozaglądam do Twojej relacji, podejrzewam, że dość często Co do malowania pędzlem - tu jednak będziesz miał zupełnie inna pracę do wykonania niż przy pojazdach, dużo płaskich powierzchni, jednak sugerowałbym Ci aerograf do malowania statku powietrznego w tej skali.

 

Co do zdjęć fiedotowa - zwróć uwagę, że silnik na ekspozycji ułozony jest do góry nogami.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.largescaleplanes.com/reviews/Books/wingswheelspublications/hind/hind.php

Gorąco polecam tę książkę. Masa doskonałych zdjęć detali, sporo rysunków poglądowych.

Ino cena... - 22,50 funciaków w Wielkiej Brytolni. Poza tym nie wiem, czy jest osiągalna... Jakby co - mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też będę tu częstym gościem podgladaczem

Hmmm.... tak się zastanawiam. Kolega Konrad vel zderzak wziął się za ten hejchopter w skali 1/35. Kolega Michał vel Mikele idzie po bandzie bo dwa warsztaty Mi-24 rozpocząl. W 1/48 i 1/72 który lekko zdechł ale mam nadzieje że bedzie dokończony.Może i ja bym założył swój . Mi-24 w skali 1/144 co by było do kompletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeea następny Mi i to w 1:35 zasiadam i oglądam.Będziesz miał troche roboty.

a na początek osłony AI-9. w modelu masz tak

aiw.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

A dla wersji D powinno być tak:

aid.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

W dodatku musisz z modyfikować siatke osłony SARPP-12 i wystrugać stację naprowadzania pocisków rakietowych.

Nie wiem jakie działko dał Trumpeter ale dla Wersji D wygląda tak

0605290008.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com[/url

A ijeszce światło z lewej strony nie przyklejaj go. To tyle ode mnie, pewnie więcej o przeróbkach na pisze ci spec od Milów czyli qalimar

W modelu jest jeszcze inna osłona AI-9 niż na zdjęciach- w formie idealnej elipsy typowa dla polskich egzemplarzy wersji W do numeru 731. Brakuje natomiast zespołu anten Syreny na spływie belki końcowej i wzmocnień belki ogonowej charakterystycznych dla wersji W.Te same błędy powiela HB w skali 1/72- mam wrażenie, że to uproszczony klon większego brata. Przeróbka do wersji D jest w miarę prosta- należy przerobić tylko w/w osłonę- samodzielnie z blaszek gdyż żaden zestaw waloryzacyjny nie zawiera tego elementu. Ponadto trzeba usunąć reflektor z lewej strony kadłuba, usunąć osłonę siatkową SARPP-12D1M, zastąpić ją "blaszaną" i przerobić osłonę stacji naprowadzania pocisków kierowanych- tu można sugerować się przeróbkami kojota92:

 

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?f=88&t=48490&sid=089cdf1dce65534c45d1853b1ffbce62&start=120

 

Ponadto model ma sporo mniejszych błędów m.in. zły kształt luków na aukumulatory, zasilanie naziemne, zasilanie hydrauliczne. Silniki są mocno uproszczone. Nie odwzorowano, w żaden sposób, wlotów powietrza do przekładni końcowej.

Karabin maszynowy JakB-12,7 jest taki sam dla obu wersji, ale to co dał Trumpek to lekka porażka. W tej skali lufy powinny być osobno. Nity odwzorowano jako wklęsłe, co wg mnie ogołaca ten model.

Blaszki Parta mają trochę braków- zapomniano o kilku siatkach, ale w sumie wystarczą.

Ponadto możesz sugerować się tym, ale nadmieniam, że facet poszedł na łatwiznę:

 

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=58768&st=0&sk=t&sd=a&sid=2c16fe2b0e80fba3ed8e4ab44153117d

 

Jeśli chodzi o 209- widzę, że chcesz popełnić śmigłowiec zmodernizowany, a więc- wnętrze kabiny pilota i operatora na czarno. U kojota znajdziesz właściwe zdjęcia tej wersji. Pod koniec lepienia czekać Cię będzie dorabianie nowych anten, zmiana świateł pozycyjnych i "migałki" na diodowe.

 

Kalkomanie? W tej skali lepiej wyciąć szablony.

 

O resztę pytaj w miarę postępów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Poczytałem sobie Wasze komentarze na spokojnie i przeanalizowałem co nieco. Od razu na wstępie podziękuję za aktywność i dobre rady .

 

No więc lecimy z odpowiedziami.

 

Hej, skoro juz oliwka to moze 176 lub 169 oliwka z oczkami

Przyznam, że pomysł ciekawy, ale od razu w odniesieniu do:

szkoda tylko, że malowanko nieco nudne...

oraz:

Nie lepiej pozostać już przy wersji "W" i łaciatego machnąć?

a także:

może zrob wersje W oliwka mniej przeróbek lub naszą hybryde D/W n/b 585

i:

zrób wersje W w oliwkowym malowaniu i od razu będzie mniej roboty

muszę Wam po raz ostatni, stanowczo powiedzieć NIE . Z powodu własnych życiowych doświadczeń chcę wykonać model bliskiego mojego sercu egzemplarza u numerze bocznym 209. Gdybym miał swobodny wybór, oczywiście postąpiłbym tak samo jak radzicie i poszedł najmniejszą linią oporu. Zostaje jednak wersja D i koniec.

 

Ja mam tylko obawy co do malowania pedzlem takiego duzego modelu
Ale i mnie pomysł malowania "spędzla" troszkę martwi...
Nie wiem, czy malowanie pędzlem to dobry pomysł, ale skoro tak zdecydowałeś, to musisz się bardzo postarać.
Też obawiam sie malowania pedzlem ,tą techniką malarską nie da się wykonać niektórych efektów.
jednak sugerowałbym Ci aerograf do malowania statku powietrznego w tej skali.
nie pędzlem

Panowie, niestety albo stety zostanę przy pędzlu. Nie będę kupował aerografu na jeden model (ucinając pytania, komentarze, nie zamierzam się wiązać z aerografem na dłużej, nie mam warunków ani chęci na jego kupno) . Dobrze mi się bawi pędzelkami i choć tak jak napisał Robert, nie da się wszystkiego tą techniką wykonać, ostateczny wygląd moich modeli wystarczająco mnie satysfakcjonuje. Będzie ciężko, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Na koniec warsztatu okaże się, czy taka decyzja okaże się w miarę dobra.

 

Gorąco polecam tę książkę.

Ech, niestety nie mam. Słyszałem o niej dużo dobrego, ale trudno. Obejdę się jakoś bez niej. Trochę materiałów udało mi się zgromadzić, zapewne trochę zdjęć, mam nadzieję, pojawi się także w wątku warsztatowym.

 

W tej skali lepiej wyciąć szablony.

Hmm, tylko szablony + pędzel = kicha Zobaczę, aczkolwiek raczej zostanę przy kalkomaniach.

 

ale nadmieniam, że facet poszedł na łatwiznę:

Muszę od razu sprostować, abyście nie oczekiwali nie wiadomo jakich cudów. Postaram się co nieco korygować, ale jednak nie czekajcie na fantastyczną replikę .

 

O resztę pytaj w miarę postępów.

Oczywiście będę. Miałem nadzieję, że uaktywnisz się w tym wątku, bo z tego co się orientuję, znasz ten śmigłowiec jak mało kto.

 

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc. Będzie bardzo potrzebna. Mam tylko prośbę, jeśli będziecie pisali o potrzebnych przeróbkach związanych z jakimiś elementami itp., to oprócz ich technicznych nazw, prosiłbym ewentualne zdjęcia, abym wiedział o czym mowa. Jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie wszystko zdążyłem ogarnąć.

 

Pozdrawiam !

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zacząłem zabawę z kokpitem, na początek przedział pilota, jednak mam już do Was pierwszą prośbę. Czy ktoś dysponuje w miarę dokładnymi zdjęciami obu przedziałów zmodernizowanych wersji, w czarnym kolorze kabiny? Co nieco posiadam, ale nie widać tam wszystkiego. Z góry dzięki za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modernizacji było niewiele:

tablicę przyrządów znajdziesz tu:

http://www.airplane-pictures.net/photo/177005/174-poland-army-mil-mi-24d/

 

Na czerwono zaznaczyłem nowe panele. Reszta to standard pomalowany tylko na czarno:

 

2-3.jpg

 

1-3.jpg

 

3-2.jpg

 

4-2.jpg

 

5-1.jpg

 

6-1.jpg

 

7-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Powoli dłubię sobie kokpit strzelca i pilota. Zacząłem od bocznej tablicy wskaźników, przełączników itp. Okazuje się, że to co zaproponował Trumepter, dość mocno odbiega prawdy. Jednak nie tylko Chińczycy popełnili błędy, także Part ich nie uniknął. Na szczęście w tym przypadku, konieczne były zmiany kosmetyczne.

 

Dzięki qalimar za pomoc Pewnie na Twoich radach będzie opierał się ten warsztat .

 

Ty mnie mów co aktualnie będziesz potrzebował a ja będę skanował i wysyłał co mam. Całości nie ma sensu skanować bo to dużo i do wielu wersji.

Na razie kończę kokpit. Następnie przenoszę się do przedziału ładunkowego.

 

A teraz zdjęcia, aby nie było, że się tylko lenię.

IMG_0630Kopiowanie.jpg~original

IMG_0631Kopiowanie.jpg~original

IMG_0632Kopiowanie.jpg~original

IMG_0633Kopiowanie.jpg~original

IMG_0634Kopiowanie.jpg~original

 

Niby niewiele, ale kosztowało mnie to bardzo dużo pracy i czasu. Boję się co czeka mnie dalej .

 

Pozdrawiam!

Konrad

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły początek. Czeka Cię niezła dłubanina

 

Przed chwilą malowałem Humbrolem 116, pędzlem. Co prawda drobne cosik, ale zawsze. No i potwierdziło się to, co Ci kiedyś pisałem - przy miękkim pędzlu można uzyskać bardzo ładną powierzchnię bez smug. Potwierdziła się także gorsza strona malowania tą farbą - słabo kryje. Po trzech warstwach na jasnopiaskowym plastiku zastanawiam się, czy nie dać czwartej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym na twoim miejscu jednak zrobił tą 209-tkę

mam trochę materiału do niego, bo był u mnie niedawno

 

będę podglądał bo też mam zamiar go sklecić - o dziwo też z numerem 209 ale narazie w kolejce więc się podzielę

zapewne dobrze to znasz ale tutaj masz fotki jednego konkretnego egzemplarza - (209) stan na czerwiec 2011

 

d8395512f2f6.jpg e1dd4f0214b6.jpg

 

e41a429a8055.jpg de46d24b6e23.jpg

ee57bb547414.jpg f25c11e0c665.jpg

249e5a25eea5.jpg b85a1506b623.jpg

e9745fece3bd.jpg ab7556c1a2fa.jpg

b46e500d3114.jpg 7390818260a4.jpg

d7b795757b98.jpg cf7060639a84.jpg

73f1cf4ccf80.jpg 76336b8b4596.jpg

0f9968f06e83.jpg bdbe2f464e92.jpg

b6bd645ec9c7.jpg 31f75c4baa24.jpg

6377e18dbcb6.jpg305975831260.jpg

 

...chyba mnie nie zamkną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam trochę materiału do niego

Dzięki śliczne

I tak dobrze zapowiadająca się robota ma zostać zapędzlowana... ech...

Innego wyjścia nie ma. Czemu tacy wszyscy sceptyczni są

Jednak 1:35 to jest przyjemna w odbiorze (i upierdliwa przy obróbce ;) ) skala.

No niestety. Fajnie to wygląda, owszem, ale roboty też jest całkiem sporo.

 

Dzięki za opinie!

 

Pozdr.

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.