Skocz do zawartości

Jak-1b Eduard 1/48 1plm ''Warszawa''


Leszek.Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, każdy zrobi to wg. swojego gustu estetycznego(dzięki za zdjęcie Miro), zostaje tak jak na fotce poniżej. Łopaty jeszcze raz na czarno, i lekkie przetarcia suchym pędzlem (humbrol 27002) na krawędziach natarcia łopat. Całość wypolerowana filcem. Żeby nie było przestoju(czas dostawy klap-nieznany), na szybko machnę sobie I-16 Eduarda

Pozdr

IMG_2525_zps137d4fa7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jak miał wylądować w koszu z uwagi na zwichrowane skrzydła, ale wrócił na warsztat, Poprostowałem co się dało, teraz trochę szpachlowania dopieszczania paru detali i trzeba będzie malować. Koncepcji na malowanie nie mam - ale coś wymyślę.

IMG_5189_zps5aa46590.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o co chodzi z tym brakiem koncepcji na malowanie? )

Pomysł na malowanie - czyli jak pomalować żeby fajnie wyglądał, wypłowienia, przebarwienia i inne bajerki. W jaku nie ma za dużo lini podziałowych, nitów też jak na lekarstwo. Są za to duże płaskie powierzchnie i pomalowanie tego żeby nie wyglądał jak zabawka to jest wyzwanie. Ale zobaczymy, jak pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o co chodzi z tym brakiem koncepcji na malowanie? )

Pomysł na malowanie - czyli jak pomalować żeby fajnie wyglądał, wypłowienia, przebarwienia i inne bajerki. W jaku nie ma za dużo lini podziałowych, nitów też jak na lekarstwo. Są za to duże płaskie powierzchnie i pomalowanie tego żeby nie wyglądał jak zabawka to jest wyzwanie. Ale zobaczymy, jak pójdzie.

 

No jak ma nie wyglądać jak zabawka, skoro nią jest

Jeśli jednak w oryginale były duże płaskie powierzchnie, to nie ma się czego wstydzić i obawiać. Czasem mniej znaczy więcej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po położeniu podkładu wyszło kilka rzeczy do poprawki, w okolicach klap, i owiewki. Trzeba trochę jeszcze popracować szpachlówką przed malowaniem. Szukam gwiazd z szeroka białą obwódką na kadłub i statecznik pionowy. Jakby ktoś miał do dostąpienia to proszę o kontakt.

IMG_5342_zps311dc542.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, buduję właśnie Yaka 9DD w malowaniu z 1PLM Warszawa, producent sugeruje kolory płatoca jako oliwkowo - zielony w połaczeniu z czarnym. Nigdzie nie trafiłem na zdjęcia takiego samolotu, czy może ktoś to potwierdzić? Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, buduję właśnie Yaka 9DD w malowaniu z 1PLM Warszawa, producent sugeruje kolory płatoca jako oliwkowo - zielony w połaczeniu z czarnym. Nigdzie nie trafiłem na zdjęcia takiego samolotu, czy może ktoś to potwierdzić? Dzieki

 

A były w ogóle Jaki-9DD na stanie w1PLM? Według mojej wiedzy była to wersja dalekiego zasięgu i nie występowała w tej jednostce.

Polskie Jaki nie miały raczej czarno-zielonego malowania, bez względu na wersję. Może jakieś treningowe w początkach działaności, ale nawet Jaki-1b były w stylu późnowojennym w odcieniach szarości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaków-9D było około 7-8sztk przy końcu wojny, "dziewiątek"DD w ogóle nie mieliśmy. Natomiast rzekomy "86" to Jak-9M(choć są opinie co do wersji T) nr. ser. 3215686, na którym poległ Kpt. Oleg Matwiejew w dniu 14/02/1945r. wpis z dziennika strat 1PLM. "Zestrzelony przez czołg nad m. Piła, samolot spłonął pilot zginął"

 

Podobno mieliśmy 2-3 sztuki wersji B ale ile w tym prawdy, ciężko określić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynna szpachlówka Wamodu ostatecznie załatwiła kilka niedoróbek, ponownie podkład gunze 1000 i czarnym po liniach. Po pierwszej warstwie kolorów preszejding będzie jeszcze korygowany precyzyjnie, na razie nie pieściłem się zbytnio tylko potraktowałem to z grubej rury piwatą z dyszą 0,5. Góra będzie malowana gunze 317 i 331, dół Pactra RLM 65 z dodatkiem kilku kropel ciemnoniebieskiego bo rlm 65 jest trochę za jasny na spód jaka.

IMG_5345_zps2d981c53.jpg

IMG_5348_zpsa57850a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja kiedyś nie lubiłem,teraz kocham Jaczki a zwłaszcza trójeczki z czerwonymi nosami...Wszystko przez pewną reklamę na Twojej Tubie ;)

Model zapowiada się bardzo ładnie.

Ps Panie Leszku kiedyś na tym forum w wątku z budowy modelu Jaka(niestety nie pamiętam tytułu owego wątku) napisał Pan że samolot ładny ale nie chciałby Pan nim latać...w czym rzecz,troszkę off-topic ale chodzi mi po głowie.Pozdrawiam i przepraszam za zaśmiecenie wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie kojarzę, aby Leszek zarzekał się, że nie chce latać Jakiem. Sam bym chętnie się z taką maszyną zmierzył.

Odnośnie współcześniaków - ciekawy artykuł z ładnymi zdjęciami można znaleźć w Przeglądzie Lotniczym 5/14 - m.in. Jak-3UA i Jak-9UM (wedle podanego w artykule nazewnictwa) - przy drobnej korekcie zestawów można by wykonać ich modele i wystawiać np. w kategorii "współczesne-cywilne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.