Skocz do zawartości

T-34/85 Zvezda 1:35 - pierwszy mój warsztat


Rack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam na imię Jarek i jest to mój pierwszy warsztat.

 

Od lat interesuję się historią, militariami - szczególnie okresem II wojny światowej.

Na forum naogladałem się tylu super warsztawów, że aż zwątpiłem w sens pokazywania swoich bojów z materią pancerną z plastiku...

Po długiej walce samego z sobą, postanowiłem jednak wystawić pierwszy swój warsztat na forum.

Przeważyła chęć uzyskania opinii i porad, które mam nadzieję wpłyną na moje umiejętności i poszerzą wiedzę.

Wybaczcie moje kowalstwo ( z całym szacunkiem dla tej sztuki ), ale to mój pierwszy w pełni świadomie składany model.

W dzieciństwie ( to było bardzo dawno ) lepiłem hurtowo, to dobre określenie ;), samoloty made in DDR ze Składnicy Harcerskiej - cóż pokolenie prawie Karwowskich ;).

 

Ok, do rzeczy, oto ofiara moich doświadczeń:

 

1_01_qkzd.jpg.6e2214fceb65fb39bda8bdfe397f0dd0.jpg

 

Ten model traktuję jako wybitnie testowy, proszę o wyrozumiałość ( oko i ręka już nie ta ) oraz dobre rady.

Skupiam się na poprawnym klejeniu, szpachlowaniu i jeśli to możliwe dodawaniu w miarę poprawnych dodatków wykonanych we własnym zakresie do modelu ( to własnie to wspomniane kowalstwo ? ).

 

Wannę uzupełniłem o luki, teraz bym to zrobił inaczej, dodał płyty pancerne.

 

1_02_gih7.jpg.b277a19ae2502508b19f05fb88d8302c.jpg

To brązowo-nijakie, to próba zrobienia faktury mieszanką nitro-farbka-jakiś pigment. Na tym jeszcze popracuję

 

1_03_imse.thumb.jpg.2b473e8bd37b7713686eabae23512911.jpg
 
1_04_sjwm.jpg.c8b8f81e9896b85cbe6283bb9af8e515.jpg

 

1_06_78r5.jpg.0bbcbd8e2513a462273bdcd34f15ef2f.jpg

 

1_07_1gzf.jpg.c89610d0cf825930243f87f1c7031958.jpg

 

1_08_fnme.thumb.jpg.a9285acba8793e557afd58354f0819bc.jpg

 

1_09_ywlw.jpg.79aae0bdeb0f580045b1fac6fc91646a.jpg

 

1_10_fwg6.thumb.jpg.dc345f95cf66c7feaf1541b7f953c057.jpg

 

1_11_fzjw.jpg.29490b4c545b7da37ab5497564984cb5.jpg

 

1_12_zybv.jpg.59045ca0fda628da8c0b9460f4966ad5.jpg

 

1_13_ppzl.jpg.37398605a96b28b5bb1c91567ca01a2e.jpg
 
1_14_yw4u.jpg.34fcf382ed2a8fe946a47ae612e6ecf4.jpg
 
1_05_gsax.thumb.jpg.e06774a3635e5dc775ac20d84fed7a96.jpg
 

 

Zdjęcia nie najlepsze, postaram się następne poprawić.

 

Ze zdjęć dopiero zauważyłem ile mnie czeka szlifowania jeszcze

 

Pracuję jeszcze nad otwieranym lukiem dowódcy oraz kierowcy.

 

Faktura wieży nie wiem, czy jest do dobra, najgorsze, że szpachla Wamodu rozmyła szczegóły - te charakterystyczne wylewki dookoła krawędzi górnej części wieży przy łączeniu form.

Próbowałem je odtworzyć i nie bardzo to wychodzi, może ktoś ma na to radę?.

 

Ok, strzelajcie celnie, bym długo nie cierpiał ?

 

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na T-34 za bardzo się nie znam, więc merytorycznie nie podpowiem. Widzę natomiast, że bardzo dobrze Ci idzie dorabianie metalowych elementów, typu zaczepy, paski na beczki itp. Dużo dodają takie detale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mo jak na pierwszy model to dorabianie elementó idzie ci świetnie. Niestety ja to tylko zlepiacz jestem bo czasu na dochodzenie szczegółów to już niestety mi brak. Może np. Maszynista lub inny kolega znający się na tych maszynach wpadnie i ewentualnie pomoże z merytoryką. Ja od siebie powiem ze delikatnie faktura na tyle wieży jest za gruba jak dla mnie.

A co pokolenia Karwowskich to mnie już nie wiele zostało do tej magicznej bariery, więc cieszę się że i duzi chłopcy zaczynają zabawę na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazylms, chciałbym chociaż w połowie być takim "zlepiaczem" jak Ty . Dzięki za dobre słowo . Będę się jeszcze bardziej starał.

A zabawa jest znowu przednia - jak za młodu

Plus jeszcze możliwość korzystania z tak wspaniałego forum

 

Nad wieżą muszę popracować, szczególnie tyłem, jak trafnie zauważyłeś. Tam trafił się klej ze szpachli Wamodu, nie wymieszałem jej przed użyciem - brak doświadczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co pokolenia Karwowskich to mnie już nie wiele zostało do tej magicznej bariery, więc cieszę się że i duzi chłopcy zaczynają zabawę na nowo

No tak. To o mnie można serial "Karwowscy- 10 lat później"

A zabawa jest znowu przednia - jak za młodu

To super O to przede wszystkim chodzi . To do rzeczy; fajnie Jarek że postanowiłeś powrócić do modelarstwa. Z tego co napisałeś w moim warsztacie cieszy mnie Twoje podejście tzn. szukanie materiałów na temat oryginałów, historii pojazdu itp. Z merytoryką sowieckich pojazdów u mnie cieńko, a co do warsztatu co będę wiedział to podpowiem. Nieźle zacząłeś to nie będzie najgorzej. Widać że odrobiłeś lekcje. Życzę powodzenia i baw się dobrze I uważaj bo ten sport uzależnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie... kolejna tetka, a u mnie warsztat nadal oblegają trzy niemieckie koty

 

jak tak dobrze idzie ci z metalem to mogłeś wymienić jeszcze uchwyty, chociaż te nie wyglądają źle

metalowe są po prostu trwalsze i bezpieczniej w razie złapania za któryś

 

planujesz zrobić coś z tą siatką ?

to chyba najgorszy element tego i wielu innych modeli, a szkoda było by to tak zostawić

 

działaj dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tych KV na forum ostatnio, to postanowiłem szybko to zrównoważyć

 

Heh, tak na serio, to ten konkretny model wydawał się najprostszy w wykonaniu jako pierwszy w mojej "dorosłej" karierze ( co ja sobie wtedy myślałem to teraz nie wiem )

 

Jak dobrze sądzę chodzi o uchwyty desantowe. Zastosowałem originalne plastiki, przykładając się do ich dobrej obróbki. Bałem się, że lepszych z drucika nie zrobię. Mimo, że z dwa razy przydarzyło się, że się któryś urwał, to pewnie już je tak zostawię. Może w kolejnym teciaku zrobię miedziane.

 

Odnośnie siatki. No cóż, nie sądziłem, że model w moim wykonaniu będzie tego wart. Tym bardziej, że ten element wklejałem 2 razy, bo za pierwszym nie bardzo się to spasowało :(. Dałem tam za drugim razem sporo kleju Contacta Pro Revella, nie wiem czy da się to bez większych strat odkleić.

Hmmm, czaję się zakupić blachę miedzianą ( 0,1mm i 0,2mm ) oraz siatkę, to może powalczę . Tylko kwestia jaki rozmiar siatki byłaby najlepszy...

 

Dziękuję za uwagi i dobre słowa, walczę dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Templess, w szoku jestem, że pamiętasz, że zaintrygował mnie Twój Ryś

Dziękuję za słowa otuchy, to dla mnie ważne na tym etapie .

Ten sport uzależnia, to masz 100% racji, na półce czeka kilka modeli ( w końcu rodzina nie ma problemu co kupić na prezent ).

 

Panowie, z tego co czytam, to mogę stwierdzić:

Modelarz ( przykładowo Karwowski ) jest jak wino...

I to daje mi nadzieję, że jeszcze zdąże zostać modelarzem ))).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Templess, w szoku jestem, że pamiętasz, że zaintrygował mnie Twój Ryś

No cóż, młodzieńcem już nie jestem, ale do sklerozy mi jeszcze daleko

Co do siatki. Na pewno i zdecydowanie by podniosła walory modelu. Z drugiej strony aby ją wkleić, wypadałoby usunąć ten plastykowy ersatz który proponuje Zwezda. A to z kolei grozi uszkodzeniem tych misternie porobionych uchwytów na błotnikach. Druga sprawa to po wklejeniu siatek wypadałoby we wnętrzu zrobić jakieś osłony czy coś w tym stylu aby nie świeciły dziury ma przestrzał. Jakbyś się zdecydował to proponowałbym taki mały zoom-zestaw, Co prawda do Tamki ale powinien być ok ( Zwezdy nie kleiłem to na 100% nie wiem). Na żywo wygląda zdecydowanie lepiej niż na zdjęciu;

http://www.mojehobby.pl/products/T-34-85-siatki-TAM.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markuz, dzięki .

Twój projekt pilnie śledzę i wiele się z niego dowiedziałem. Liczę, że powrócisz do niego i szybko ukończysz, bo świetnie Ci wychodzi

 

Templess, mój szok wynikł z faktu, że zwróciłeś w ogóle uwagę na komentarz takiego nowicjusza jak ja

 

Panowie, odnośnie siatki, macie 100% racji, że wygląda koszmarnie i kształt pokrywy jest zły...

W pierwotnym zamierzeniu model miał być prosto z pudła, ale jak napatrzyłem się tu na kilka projektów T-34, zacząłem coś dokładać, przerabiać i dorabiać.

Nie wiem, czy na tym etapie dam radę z tą klapą i siatką - mocno się nad tym zastanowię, obiecuję powalczyć.

Templess, dzięki za link. I tak jak piszesz, trzeba by pod siatką żaluzje zrobić. Temat do przemyślenia.

 

Odnośnie malowania, to sprawa otwarta, jeszcze nie wiem. Moje umiejętności malarskie będą tu podstawowym ograniczeniem

 

Dzięki Panowie za pomoc i opinie, spróbuję coś podziałać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do siatki to dremelek w rękę i jazda z wycinką. Potem z polistyrenu dorób wewnętrzne żaluzje i wklej je do spodu wanny na jakimś prowizorycznym podwyższeniu i na to potem z góry blaszka. To taki pomysł na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja aktualnie wygląda następująco:

- nóż olfy poszedł w ruch i pokrywa odeszła ( odłamał sie tylko kawałek tylnego zawiasu, ale da się to naprawić );

- zamówiłem materiały do budowy klapy od podstaw ( blacha, siatka );

- zrobiłem w Corelu szablon pokrywy, wymaga jeszcze dopracowania, ale pierwsze przymiarki papierowej makiety są obiecujące

 

Jak nie wyjdzie samoróbka, to zrobię tak jak napisałeś, wytnę otwory na siatkę w originalnej pokrywie.

Generalnie w obu przypadkach dorobię żaluzje, teraz mam już dostęp do miejsca ich mocowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam ponownie,

w oczekiwaniu na materiały do budowy klapy tylnej, poczyniłem małe przygotowania:

- usunięty kuper i poszpachlowane miejsca po kleju;

- zamontowane żaluzje i 2 pokrywy otworów zapewne inspekcyjnych;

2_01_ca4p.jpg.72aabe0a40ca16e8ee0adcc2825177dd.jpg

 

Otwory pod osie żaluzji, na patafixowych "łożyskach" będą ruchome ale nie będą bezwładnie latać.

2_02_jfmq.jpg.43ecef7746624e38784efd9081ff9ced.jpg

 

Żaluzje uchylone:

2_03_shdd.thumb.jpg.a8b96db8fb4b14700206232ffa41d312.jpg

 

i zamknięte:

2_04_stl0.jpg.399a194acc50fd771c4382750b4cd58b.jpg

 

 

Przepraszam za jakość zdjęć, nie mam jeszcze warunków do ich robienia :(.

Żaluzje chyba wyszły dość znośnie, zresztą będą przykryte klapą z siatka

Na dziś tyle udało się porzeźbić...

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki .

Zostawię uchylone, także sądzę, że lepiej się wtedy prezentują .

Blacha i siatka powinny wkrótce nadejść i będę walczył.

Tak dużego elementu z miedzi jeszcze nie robiłem, więc będzie ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam ponownie ,

właśnie wyciąłem i polutowałem klapę. Przedstawiam wstępne przymiarki .

Pozostało jeszcze zamontować siatkę, ramkę wokół niej, poprzeczki oraz mocowania klapy.

Mam dwa rozmiary siatki.

 

Siatka 0,4mm:

2_05_98ie.thumb.jpg.b5f68e1419f37349db3b1df5eb155419.jpg

 

Siatka 0,8mm:

2_06_0j6d.thumb.jpg.bd440c56b56b7b93092dd06048106a97.jpg

 

Nie wiem, która siatka lepiej wygląda i byłaby poprawniejsza .

Może doradzicie którą wybrać ...

 

I jak to w ogóle wygląda?...

 

Później dołączę więcej zdjęć samej klapy, mam nadzieję, że wyszła znośnie, jeszcze nad nią popracuję .

 

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.