Skocz do zawartości

Odtwarzanie lini podziału


igor310515

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Temat bardzo fajny i warto go pociągnąć, bo co modelarz to inne narzędzia i metody.

 

Ja używam najczęściej (do płaskich powierzchni) rylca Trumpetera:

 

trumpeter-09912-scriber.jpg

 

Fajnym narzędziem jest takie coś, kupione kiedyś w USA, ale ostatnio używam to rzadziej, bo jest bardzo ostre i łatwo przelecieć przez linię i zarysować plastik w okolicy:

 

scriberreviewse_1.jpg

 

W przypadku zaokrąglonych powierzchni, gdzie łatwo zeskoczyć z prowadzonej linii, albo tam gdzie jest szpachlowana powierzchnia, chętnie używam igły, która też z reguły daje dobry efekt:

 

Fajnym narzędziem jest też takie coś firmy RB Production:

 

Scribe-R.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest raczej wskazane, jak nie chcesz mieć krzywych linii.

Ja używam takiej taśmy 3M, choć dla mnie ona jest za cienka i za słabo trzyma się plastiku, przez co czasami nożyk się ześlizguje i tnie rysę pod nią.

 

big_06404.jpg?lm=1425206883

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzanie linii to dla mnie duży problem, dlatego z reguły staram się tylko odtworzyć to co uszkodziłem wcześniej.

Po pomalowaniu podkładem i farbami z reguły nie widać różnicy między oryginałami a tymi które ja zrobiłem, no chyba że coś krzywo wytnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wyjaśniło.

 

Ja mam jeszcze bardzo wygodny w użyciu skrobaczek Gunze, który niestety nie za bardzo się nadaje do użycia, bo daje dość szerokie linie.

Jego zaletą jest to, że końcówkę można wymieniać, no ale to by trzeba z Japonii ściągać, nie warto raczej.

 

GUGT65_body.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam nożyka olfa ze złamanym ostrzem i druga stroną ostrza można czasami coś wyryć - jednak głównie proste linie.

A tak poza tym to czasami właśnie tej piłki ze zdjęcia powyżej oraz scribera tamiya kupionego kiedyś okazyjnie. Ma trzy ostrza (jednakowe), gdzie dwa zapasowe chowa się w samym narzędziu. a Główne ostrze jest wysuwane co jest dosyć dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa:

top.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Olfa robi nożyki dla Tamki.

Tak swoją drogą to podziwiam ludzi którzy takim nożem dają radę coś wyryć.

On dla mnie jest masakrycznie niewygodny w użyciu - ostrze jest umieszczone z przodu tego nożyka, więc chyba trzeba go pchać, żeby nim coś wyryć, bo ciągnąć go do siebie nic się nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Olfa robi nożyki dla Tamki.

Tak swoją drogą to podziwiam ludzi którzy takim nożem dają radę coś wyryć.

On dla mnie jest masakrycznie niewygodny w użyciu - ostrze jest umieszczone z przodu tego nożyka, więc chyba trzeba go pchać, żeby nim coś wyryć, bo ciągnąć go do siebie nic się nie da zrobić.

 

Da,się da na tym polega myk tego urządzenia.W scriberze Trumpka jest tak samo ale najlepsza zawsze będzie igła oprawiona w stary mazak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego

exUXuE.jpg

 

No tak, masz tu różne szablony (na przykład do odtworzenia paneli inspekcyjnych) przy pomocy których można wyryć bardziej skomplikowane kształty.

Z narzędzi mniej więcej to co tu pisano: igły, rylec Trumpetera, czeska żyletka (dobra do robienia prostych linii, ale moim zdaniem troszkę za gruba), szczoteczka do zębów do usuwania wszelkich zadziorów i wiórków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.