Skocz do zawartości

IS-2 z 4 pczc nr 424 Zvezda 1:35


Rack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od pewnego czasu dłubię IS-2.

01_01_Pudlo.thumb.jpg.323bae6fa1bbfe81527e2272f55cbc1c.jpg

 

Chciałbym z tego strucla zrobić pojazd o numerze taktycznym 424 z 4 pułku czołgów ciężkich.

 

Z okresu wojny znane są mi dwa zdjęcia:

01_02_Przeprawa_424.thumb.jpg.ae84d011e11f006c4ccbca3422a8b760.jpg

 

01_03_Przeprawa_424.thumb.jpg.d76a3e0d8993775b800edcaa70485974.jpg

 

Trochę mało widać, tak więc zastanawiam się czy przy szczegółach mógłbym wzorować się na poznańskim IS-2 nr 424?:

01_04_Poznanski_424.jpg.492803938361484a7a513cbca1161890.jpg

 

Czy ktoś wie, czy ten pojazd z muzeum, to ten sam z okresu wojny, czy inny i tylko oznakowany jako 424?. Jakoś nie mogę znaleźć na ten temat informacji .

 

Wracając do modelu. Dodatki, które już mam, czyli lufka RB i linka Eureki oraz gąsienice:

01_05_04_DSCF9333_linka_lufa.thumb.jpg.903bbf56f87dac7b5d6c4a65c4040141.jpg
 
01_06_02_Gaski_pudlo.thumb.jpg.5e8156e8287986fb19a96dfab4ac53c4.jpg

Jak widać, niektóre ogniwka są "zlane". Na szczęście nie trzeba z nimi walczyć, bo producent dodał dodatkową ramkę i prawidłowych jest aż nadto

 

Generalnie, po kilku zimowych wieczorach, z tych potworków powstały gąsienice w wersji ruchomej, tzn. "version workable tracklinks" .

01_07_05_DSCF9331_gaski_work.thumb.jpg.7fc6db28c2f2aa7b24b31756731e74a8.jpg

Czyli, w sumie najgorsze za mną .

 

Jeśli chodzi o części modelu, to większość elementów z pudełka wymagać będzie większej lub mniejszej ingerencji.

Póki co działałem przy wannie. Solidne sponsony i trochę śrubek :

01_08_08_DSCF9337_wanna_spontony.thumb.jpg.f7c89b8ed41eac8d4cf2b8f8b7bab1de.jpg

 

Reszta śrubek i luk do podawania amunicji:

01_09_10_DSCF9343_bok_wanny_otwor.thumb.jpg.c3ed1cafb17fd99e5b7c169cc4858dd4.jpg

 

I tradycyjnie, powalczyłem ze spodem wanny:

01_10_09_DSCF9340_spod_wanny.thumb.jpg.87f045fd71852132eedf454f18f39ddd.jpg

Muszę dorobić jeszcze 9 korków spustowych i odboje, które sam przez pomyłkę usunąłem .

 

Pod nóż trafiła też góra ( jeszcze troszkę ją potnę ?

01_11_07_DSCF9336_gora.thumb.jpg.7f2246695d1aad960d9a14dd671d19d8.jpg

 

Wstępne prace objęły też wieżę i klapę tylną ( musiałem ją rozciąć ?

01_12_06_DSCF9335_wieza_tylna_plyta.thumb.jpg.436ef29c42db152a4d670899181d40c4.jpg
Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tutaj masz filmiki z tym pojazdem.Ale pewnikiem je znasz

Dzięki .

 

 

Pojazd muzealny nie jest oryginalnym wozem noszącym numer 424(1).

Ok, hmm, z jednej strony upraszcza to sprawę, z drugiej utrudnia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to z Trumpeterowym SU-152 będziesz miał w sumie relaksującą zabawę. Widzę że lubisz spore wyzwania

Lubię budować .

Malowanie mi ciężej idzie i do tego nie mam teraz zbytnio warunków na rozkładanie całego laboratorium chemicznego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy te gąsienice? Będziesz dawał jakieś blaszki fototrawione ? Póki co idzie fajnie

Dzięki, fajnie, że się podoba .

Gąski są firmy Eastern Express, trochę słabe, ale da się coś z nich wystrugać przy sporym nakładzie pracy. Poza tym są tanie, ok. 35zł.

Tak, blaszki też planuję dołożyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał porządnej roboty.

Zvezdowe wypusty niestety wymagają sporo pracy.

Dzięki Markuz .

Na szczęście są tanie . Po doświadczeniu z T-34-85 Zvezdy, postanowiłem traktować te zestawy tylko i wyłącznie jako bazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę nad zakupem tego modelu. Gdzie kupiłeś te gąski bo nigdzie ich nie umiem znaleźć. Powiedz mi też jakie blaszki będziesz dokładał bo z tego co wiem nie ma blaszek dedykowanych do tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IS-2 Tamiya masz przyzwoitą wannę kadłuba, gąsienice plastykowe i blaszkę z osłonami wlotów do silnika a zestaw dorwałem za 150 zł. Też walczę z IS-em w tym malowaniu. Będziesz nakładał resztki kamuflażu zimowego? To wóz ze stycznia 1945. Zastanawiam się czy domalować tą "1 zamalowaną" czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę nad zakupem tego modelu. Gdzie kupiłeś te gąski bo nigdzie ich nie umiem znaleźć. Powiedz mi też jakie blaszki będziesz dokładał bo z tego co wiem nie ma blaszek dedykowanych do tego modelu.

 

Gąski bywają w moje hobby:

http://www.mojehobby.pl/szukaj.php?grupa_p=1&kateg=&search_available=0&search_keywords=eastern+express

Martoli:

http://www.martola.com.pl

widziałem też na allegro. Trzeba polowac.

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale żeby były ruchome, trzeba samemu nawiercac każde ogniwo, sporo pracy.

 

W IS-2 Tamiya masz przyzwoitą wannę kadłuba, gąsienice plastykowe i blaszkę z osłonami wlotów do silnika a zestaw dorwałem za 150 zł. Też walczę z IS-em w tym malowaniu. Będziesz nakładał resztki kamuflażu zimowego? To wóz ze stycznia 1945. Zastanawiam się czy domalować tą "1 zamalowaną" czy nie ?

 

W sumie jakby policzyc, to chcąc zrobic Zvezdę na podobnym poziomie, kosztowo wydzie podobnie jak cena Tamki plus mniej jest roboty z Tamką.

W zapowiedziach na maj jest też IS-2 od Dragona ( cena podobna do Tamki ), może warto poczekac?.

 

Odnośnie blach, to zakupiłem takie:

http://www.mojehobby.pl/products/IS-2-ZVE.html

 

Author21, mam zamiar pomalowac swojego tak jak na zdjeciach z kwietnia-maja 1945r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem aczkolwiek to mi osobiście będzie zbędne, bardziej zależało by mi na alternatywie dla tych gumowych, tylko żeby znowu nie wydawać 100 zł na fruile bo dziurki po wypychaczach da się zawsze zarobić a te gumowe zvezdy są bardzo słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazylms napisał:
Nieźle ci wychodzi reanimacji tego modelu.

Dzięki Krzysztof, może coś z tego wyjdzie .

Troszkę do przodu, niewiele, ale korzystając z tego, że rozkładałem foto-studio ;), to załączam zdjęcia.

 

Trochę późno zauważyłem, że w dragonowskim ISU-152/122 są zdublowane mechanizmy regulacji koła napinającego.

Po namyśle, zdecydowałem się jednak na ekstrakcję zvezdowskich, zrobiłem też spawy łączenia burt z górą oraz wstępną fakturę odlewu:

02_01_12_DSCF9831_napinacz.thumb.jpg.7779caccf0ef7357070c96f3307ca91d.jpg

 

Dokończyłem też spód wanny. Dorobiłem 9 korków spustowych oraz dodałem odboje :

02_02_11_DSCF9826_wanna_odboje_korki.thumb.jpg.c5871ac7c9f982d196ca20289eedfd52.jpg

 

Póki co, to tyle udało się udłubać.

Mam takie pytanie, może ktoś wie. Kiedyś, gdzieś natrafiłem na takie zdjęcie.

02_03_is2_142_zpsn8cfex0m.jpg.8da1b8bad87528ca8a76b4ae569689f3.jpg

W jakim celu to zrobiono ?...

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam,

mała aktualizacja prac.

Spód wanny został skończony i poddany podkładowi i małemu szlifowaniu.

02_04_r_DSCF3008.thumb.jpg.e2ecaba32788ab8d69f72e120a8785bd.jpg

 

02_05_r_DSCF3009.thumb.jpg.8bea66228e51860e73a7d50eac63f06d.jpg

 

Obspawałem wszystkie odbojniki oraz mocowania wahaczy ( 48 spawów, uff ). Same wahacze także nieco zmodyfikowałem - rozwierciłem osie i wkleiłem nowe z profilu ( oryginalnie w modelu słabo to wyglądało - mam nadzieję, że finalnie lepiej będą się teraz prezentować ).

02_06_r_DSCF3012.thumb.jpg.4638390f1aa3383bbe0221759373476b.jpg

Poprzednie spawy boków wanny z górą zerwałem i zrobiłem nowe. Raz, że lepiej wygląda zrobienie spawu po wykonaniu faktury niż odwrotnie . Dwa, że poprzednio wykonałem spawy, że tak powiem "poprzecznie" a w rzeczywistości te spawy były "podłużne", że tak powiem.

 

Dalszym modyfikacją uległa także góra kadłuba:

02_07_r_DSCF3011.thumb.jpg.3c8c9c87a1e358da00a7201230801358.jpg

Żaluzje zostały wycięte z obramowaniem i zostało ono wklejone na nowo, nieco wydłużone ( same żaluzje jeszcze w trakcie prac ).

Zabieg ten zrobiłem, ponieważ Zvezda trochę skopała łączenie tynej płyty z płytą silnikową - tu prace także w trakcie.

 

Prac jeszcze sporo przede mną, ale zaczynam składa gada wreszcie do kupy .

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ładna robota! Mam pytanie: odtwarzając spód wanny z czego korzystałeś? Masz jakieś zdjęcia/rysunki? W weekend rozgrzebałem tamiyowego JS-2 w 1/48 i tam jest podobna bieda na spodzie. Chciałby odtworzyć przynajmniej te główne elementy tylko nie mogę znaleźć nic konkretnego w tym temacie...

 

Pozdrawiam

 

Domi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo.

 

Dopiero zauważyłem, że ruska robisz.

Mam na nich alergię za wciskanie propagandowe najlepszości ich sprzętu (a delikatnie rzecz ujmując wcale tak nie było).

Nasiliła mi się po pograniu w WOTa gdzie wszystko co ruskie jest kuźwa koksowane.

 

Ale będę podglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo.

 

Dopiero zauważyłem, że ruska robisz.

Mam na nich alergię za wciskanie propagandowe najlepszości ich sprzętu (a delikatnie rzecz ujmując wcale tak nie było).

Nasiliła mi się po pograniu w WOTa gdzie wszystko co ruskie jest kuźwa koksowane.

 

Ale będę podglądał.

a spytaj się niektórych osób po ok.60-tce o czołgi w 2 wojnie,przez tych czterech pancernych wiele osób dalej propaguje ruskie wojsko jednak trzeba rozumieć w ich czasach szkolnych tak mówiono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk napisał:
Piękna reaktywacja. Fajnie poprawiasz tę Zvezdę. Będzie wnętrze?
\ napisał:
:super:

Dziękuję .

Odnośnie wnętrza to zrobię tylko te części widoczne pod siatkami ( wręgi, czy coś takiego ?

02_08_r_Wloty_js2_34_of_50_zpsyftil0lh.thumb.jpg.f1280f3768daecf4a0e5ce364a14c6db.jpg

Pełne wnętrze, to jeszcze nie dla mnie, może kiedyś .

 

Domi napisał:
Cześć,

 

Ładna robota! Mam pytanie: odtwarzając spód wanny z czego korzystałeś? Masz jakieś zdjęcia/rysunki? W weekend rozgrzebałem tamiyowego JS-2 w 1/48 i tam jest podobna bieda na spodzie. Chciałby odtworzyć przynajmniej te główne elementy tylko nie mogę znaleźć nic konkretnego w tym temacie...

 

Pozdrawiam

 

Domi

 

Dziękuję .

Ja się wzorowałem na spodzie wanny z dragonowskiego modelu IS-2 lub ISU-152/122:

http://www.mojehobby.pl/products/Soviet-Heavy-Tank-JS-1-JS-2-plus-Soviet-Motor-Rifles-Troops-Berlin-1945.html

Tamka w swoim IS-2 w skali 1:35 ma podobny spód wanny.

W literaturze (Panzer History 28, str. 27) natknąłem sie tylko na taki szkic:

02_09_IS_spod_wanny_zps8wnyy2on.thumb.jpg.5edbeddb302a0a8826a4022d012401c2.jpg

Ale słabo już znam rosyjski i nie wiem do końca, co to za wersja.

 

cooper69 napisał:
Oooo.

 

Dopiero zauważyłem, że ruska robisz.

Mam na nich alergię za wciskanie propagandowe najlepszości ich sprzętu (a delikatnie rzecz ujmując wcale tak nie było).

Nasiliła mi się po pograniu w WOTa gdzie wszystko co ruskie jest kuźwa koksowane.

 

Ale będę podglądał.

 

He, he, no ja akurat w WoTa nie grałem, ale jeśli chodzi o propagandę, to teraz akurat wcisają nam podobną, tylko z przeciwnego kierunku .

Lubię te ruskie tanki, bo proste i coś w sobie mają. W warunkach wojennych taki szczegół, że koła napinające są takie same jak jezdne mógł mieć znaczenie - szybkość produkcji, niższe koszty, łatwiej naprawić na froncie itd. Produkcję całej wanny uproszczono do granic możliwości. Kosztowne i skomplikowane skrawanie było wymagane chyba tylko pod montaż napędu. Oczywiście, żeby nie było, lubię też i niemieckie . Brytole i amerykańce zawsze poprawiają mi humor ( oczywiście te z okresu II wojny ). I też będę je kleił .

 

hiwis napisał:
Hmm - niewiele z tej Zvezdy zostanie
cooper69 napisał:
(... )

Ale przecież IS-y są takie piękne

Pewnie, że piękne .

Koła jezdne będą z PanzerArtu, troszchę blaszek Edka, kombinowanych z 2 zestawów i błotniki samoróbki ( większość elementów ).

Przy okazji wypróbuję pastę Koki, którą mam dzięki uprzejmości Rafała - cooper69'a .

 

Wojtek-Krowa napisał:

a spytaj się niektórych osób po ok.60-tce o czołgi w 2 wojnie,przez tych czterech pancernych wiele osób dalej propaguje ruskie wojsko jednak trzeba rozumieć w ich czasach szkolnych tak mówiono.

No tak, zgadza się. Tylko teraz, gdy mamy "wolność" powinno się bez przegięć w żadną stronę pamiętać o tych prostych żołnierzach, którzy ojczyznę chcieli wyzwolić tak z zachodu jak i ze wschodu. Reszta to była polityka, robiona niestety, ponad głowami Polaków.

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.