Skocz do zawartości

BRDM-2 IFOR 16bpd / 6BDSz 1:35


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Po Blamażu misji UNPROFOR rada bezpieczeństwa ONZ upoważniła NATO do sformowania sił IFOR (Implementation Force) celem wprowadzenia w życie postanowień układu pokojowego z Dayton. Aspirująca do wstąpienia do NATO Polska w ramach programu „Partnerstwo Dla Pokoju” skierowała spadochroniarzy z Krakowa do struktur Brygady Nordycko- Polskiej (NORDPOLBDE) stanowiących cześć sił IFOR. W styczniu 1996 r. 16. batalion powietrznodesantowy (Jednostka Wojskowa nr 2059 ), 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, sformował pierwsza i drugą zmianę Polskiej Jednostki Wojskowej (PJW) lub jak kto woli POLBAT w Bośni i Hercegowinie. Po roku funkcjonowania misja ta przekształciła się w SFOR (Stabilization Force), a do dziś utrzymanie pokoju w tym rejonie kontynuują siły EUROFOR. Przynudzam? Jeszcze trochę. Zaraz będą obrazki.

 

8CGva6g.jpg

 

CNVOhjo.jpg

 

Budowana przeze mnie diorama przedstawia (-ć ma) scenkę, która mogła się rozegrać w gdzieś rejonie odpowiedzialności „szesnastki” tj. Tesliča, Jelahu lub Zepc, późnym latem 1996r.

Za podstawę posłużył mi dość leciwy, choć zupełnie niezły, model revellowski BRDM-2 nr kat.03003. Tak wiem są do tego „polskie” koła – nie mam. Nie kupię. Koniecznością jednak jest wymiana pudełkowego KPVT na lufę metalową. Dodatek stanowią jeszcze blaszki Eduard nr kat 35271 dedykowane do tzw. BRDM-3 wykorzystane z braku innych.

 

T78tZf2.jpg

 

P6VDrO1.jpg

 

Aby tchnąć odrobine życia w budowaną scenkę, dołożę dwie figurki. Obie wymagały interwencji pilnikiem i greenstuff’em. Materiał wyjściowy to Toro Model 35F86– dowódca Rosomaka maiłem ją „zjechać” ale dam spokój. Szkoda czasu. Na figurkę za 50zł też, a drugą z zestawu MiniArt nr 35062. W doprowadzeniu ich do stanu pożądanego jest… tyle samo roboty.

 

QdbHm3B.jpg

 

CWCSL1u.jpg

 

xaYYuje.jpg

 

Misja IFOR stanowiła ogromne wyzwanie, zwłaszcza logistyczne i była początkiem znaczących zmian w wyposażeniu. Połowa lat 90-tych XX w. to czas gdy w wojsku pojawiły się mundury w kamuflażu wz. 93. Klimat Bałkanów też wymusił wprowadzenie rewolucyjnego i niespotykanego dotychczas rozwiązania jakim była jego wersja letnia. W dalszej kolejności choć łamiąca ówczesne przepisy ubiorcze i budząca powszechne potępienie wśród twardogłowych w kraju była odważna postawa dowództwa PKW, które, z czysto praktycznych przyczyn, ośmieliło się przeforsować decyzję o rezygnacji z…pasa.

 

Wyszedł z tego ni to warsztat ni galeria.

 

sHRiVVn.jpg

 

zSe4yJi.jpg

 

wHenN42.jpg

 

zSe4yJi.jpg

 

rN64mKL.jpg

 

ZnD3GlB.jpg

 

XHYhIMZ.jpg

 

YMRt9no.jpg

 

r2hTE66.jpg

 

S75GgBo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja pierwszy. Chyba natchnął ciebie film "Demony wojny". Ten na pojeździe to major Keller?!?!?!:).... Tak na poważnie fajna scenka tylko koła bym ubrudził troszkę więcej. Tak czy inaczej git majonez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty. Takie drobne smaczki jak koszulka myjącego ręce (bardzo popularna w 6-ej), prawidłowe kieszenie udowe w US-ach (po dwie na nogę, tak dla nie wiedzących o co chodzi zająców) robią wrażenie. Przydał by się emblemat 16-ki na lewym ramieniu siedzącego na pancerzu (chyba że jest a moje kaprawe oczy nie widzą). Czy 16-ka malowała emblematy na swoich BRDM-ach w Bośni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ekstra, koszulka "hej spadochraniarzu" mistrzostwo swiata

Ja troche tez wlasnie bym kola uciural .

Jak dla mnie ekstra jeszcze raz , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ten kołek temu gościowi to może przestanie krzyczeć

pogratulować wykonania modelu

swojski klimat ,spędziłem dwa lata w 16. batalion powietrznodesantowy (Jednostka Wojskowa nr 2059 )KRAKÓW 83/85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ten kołek temu gościowi to może przestanie krzyczeć

 

Daj spokój.... przecież on śpiewa... nie słyszysz?...

Bardzo inspirujące.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Daj spokój.... przecież on śpiewa... nie słyszysz?...

 

I nawet wiem co:

 

 

swojski klimat ,spędziłem dwa lata w 16. batalion powietrznodesantowy (Jednostka Wojskowa nr 2059 )KRAKÓW 83/85

Ten numer JW "został w Bośni " od 01.07.1998 r to JW nr 4495. Swoją drogą szacunek dla fali. Minęliśmy się o jakieś 10 lat.

 

Czy 16-ka malowała emblematy na swoich BRDM-ach w Bośni?

Nie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna scenka a koszulka to mistrzostwo świata. Sam miałem taką, mimo że służyłem jako kierowca w Powidzu (lato 01-02) ale jak tylko była dostępna w kantynie to z miejsca ją nabyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.