Skocz do zawartości

„Jesień w kolorze khaki” – PZL 23A Karaś, IBG 1/72


luckyLUKE

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Kategoria Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Postanowiłem dzisiaj, że pomimo kilku rozgrzebanych modeli, wystartuję w ramach odpoczynku z czymś „lekkim”. Z uwagi na jesienny charakter konkursu, pomyślałem o Karasiu, którego kolorystyka pasuje, moim skromnym zdaniem, właśnie do tej pory roku.

 

Na początek obowiązkowy inbox - nie wchodzę tutaj w szczegóły, bo zdjęć wyprasek jest w sieci sporo:

 

vNB4NSy.jpg

ENfPMaQ.jpg

 

Najsłabszym punktem zestawu jest oszklenie, którego mam dwa komplety. Dostałem drugi w ramach wymiany, ale okazało się, że nie jest dużo lepszy. Trudno… taki urok tego zestawu:

 

zn7jyuY.jpg

 

Z dodatków mam na razie „przypadkiem” kupione śmigło żywiczne z Arma Hobby. Myślałem, że to będzie jakaś lipa, ale wygląda zdecydowanie lepiej niż to zestawowe. Niestety przyszło trochę podziurawione, ale połatałem je wstępnie za pomocą kleju CA:

 

2wza14K.jpg

 

Czekam jeszcze na wypust od Yahu z akcesoriami i dokupię wtedy prawdopodobnie komplet (razem z tablicą) do kabiny plus maski na oszklenie. Produkty Yahu wezmę bardziej z ciekawości niż z potrzeby robienia wypasionego wnętrza, które będzie lewo dostrzegalne zza szkiełek. Po prostu chcę zobaczyć jak się prezentują wyroby tej firmy.

 

Do malowani użyję głównie „pomarańczowych” lakierów Hataka. Na szalone waloryzacje oraz więcej dodatków namówić się nie dam – Apacz z ostatniego konkursu leży przez takie szaleństwa nadal niedokończony.

 

Życzę miłego oglądania i liczę na wsparcie merytoryczne

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ponieważ nie mam jeszcze dodatków do wnętrza, więc musiałem zacząć od czegoś innego. Postanowiłem w pierwszej kolejności obrobić najbardziej kłopotliwe elementy. W sumie to się dobrze złożyło, bo potem mnie to zwykle demotywuje i wybija z rytmu.

 

Osłona silnika - na całym obwodzie ślad łączenia form do zeszlifowania (razem z praktycznie wszystkimi detalami, które tam są):

 

LVUMUt7.jpg

 

Śmigło już wyciąłem i wstępnie obrobiłem - porównanie z zestawowym poniżej. Ogólnie mówiąc żywiczne jest większe, ma inny profil łopat, nie posiada tych dziwnych schodków w spodniej części (w plastiku trzeba je będzie usunąć - pewnie z dość dużym trudem) no i ma cały jeden detal więcej ;) Generalne wygląda lepiej.

 

6EqjFot.jpg

 

wcKYtUm.jpg

 

No i takie przykre niespodzianki gdzieniegdzie znalazłem. Jakby ktoś śrubokrętem po formie skrobał...

 

ih5zSop.jpg

 

Przy stanowisku tylnego strzelca, na łączeniu połówek kadłuba jest jeszcze taka szpara do zaszpachlowania - postaram się to zrobić jeszcze przed malowaniem wnętrza.

 

DMMHkQY.jpg

 

Mam nadzieję, że więcej baboli już nie znajdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze cie rozczarowac co do interpretacji tematu konkursowego poniewaz zaden z naszych Karasi nie dolatal do kalendarzowej jeseni na polskim niebie. Zostaly odeslane do rumuni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze cie rozczarowac co do interpretacji tematu konkursowego poniewaz zaden z naszych Karasi nie dolatal do kalendarzowej jeseni na polskim niebie. Zostaly odeslane do rumuni ;)

 

Wiem, wiem. Ja tu tylko kolorem się "wpasowałem", nic więcej :P Na wszelki wypadek wywaliłem z 1 posta tę kategorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawialem sie czy nie wystartowac z Karasiem w konkursie ale w 48 i zaglebilem sie w temacie. Chyba ze zrobisz wersje Rumunska, no chyba ze Germanca udalo sie przejac jakiegos Karasia tak jak Losia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia jest ok - makro dało taki efekt.

Jednak powierzchnia nie jest taka cacy jak mi się wydawało - ale nie ma tragedii. Lekkie przeszlifowanie niweluje tę chropowatość.

 

Ponieważ Yahu pokazało co będzie w dodatkowych blaszkach:

 

grVsCAk.jpg

 

mogłem więc bez obaw poskładać trochę drobnicy:

 

suocPvw.jpg

 

Skleiłem również skrzydła:

 

nJYlkWy.jpg

 

A także poprawiłem niedoskonałości na kadłubie i sprawdziłem spasowanie oszklenia (bardzo dobre):

 

bPEWX1F.jpg

 

Wszystko do siebie ładnie pasuje, a plastik łatwo się obrabia. Instrukcja sprawia jednak pewne problemy, a w jednym z "poddupników" była spora jamka skurczowa.

 

Mam jedno pytanie: jak pomalować bomby? Niestety instrukcja milczy na ten temat... Powinny być w kolorze spodu maszyny? Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yahu pokazało co będzie w dodatkowych blaszkach:

 

grVsCAk.jpg

Jestem ciekaw tych blaszek. Chyba też się na nie skuszę

Mam jedno pytanie: jak pomalować bomby? Niestety instrukcja milczy na ten temat... Powinny być w kolorze spodu maszyny? Będę wdzięczny za pomoc.

IBG daje możliwość podwieszenia tylko bomb 100 kg. Oba ich typy (PuW 100 kg i wz. Ż31) były malowane na szary kolor.

 

Jak na razie bardzo fajnie Ci to wszystko idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBG daje możliwość podwieszenia tylko bomb 100 kg. Oba ich typy (PuW 100 kg i wz. Ż31) były malowane na szary kolor.

 

Jak na razie bardzo fajnie Ci to wszystko idzie

 

Cały ranek siedziałem w Googlach w poszukiwaniu odpowiedzi i na ten szary kolor się właśnie natknąłem. Z tego co widzę, to każdy robi po swojemu, więc dobiorę coś z tego co mam tak żeby "pasowało". Chyba, że ktoś podpowie jaki dokładnie to był szary? Co do samych bomb, to trochę daleko im do PuW 100 kg niestety. Wydaje mi się, że powinny mieć jeden pierścień z "oczkiem" do wieszania, a tutaj mają jakieś takie nietypowe obejmy. Nie będę tego jednak zmieniał, bo może jestem w błędzie (w końcu to wiedza pobieżna). Brzechwy chyba też powinny być inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze za mną - w zasadzie wszystkie części mam obrobione:

 

1. Kapcie przymierzone - trzeba będzie unieruchomić koła bo latają. To chyba na otarcie łez dla tych, co płakali za kręcącym się śmigłem - można sobie zrobić kręcące kółka ;)

 

iBqEC5L.jpg

 

2. Bomby:

 

DNgqtE8.jpg

 

3. Usterzenie:

 

5koVMG9.jpg

 

4. I pozostałe elementy:

 

v1pkW6A.jpg

 

Czas na malowanie wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zainteresowaniem oglądam Twoją pracę Mam do ukończenia Hawker Hurricane i następne będą PZL 23A i PZL43

Moje wypraski na szczęście żadnych rys na kadłubie nie mają Jest nadzieję że oglądając Twój wątek ominę wszelkie rafy Mam zamiar wykonać model z częściowo zdemontowanymi osłonami podwozia (takie jak na inboxie) .

253e9f50e3ce703c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania bomb to ja w swoim Karasiu pomalowałem je szarym Humbrolem 87. Czy ten kolor jest prawidłowy nie wiem.

 

Mirage w zestawie bomb podaje malowanie dla wz.31 farbę Vallejo 887, a dla P.u.W. - 973.

 

I tym kierunku chyba pójdę. A na jaki kolor pomalować obejmy mocujące? Tak sobie mylę, że najbezpieczniej będzie pomalować je w kolorze spodu (light blue-grey).

 

Z zainteresowaniem oglądam Twoją pracę Mam do ukończenia Hawker Hurricane i następne będą PZL 23A i PZL43

Moje wypraski na szczęście żadnych rys na kadłubie nie mają Jest nadzieję że oglądając Twój wątek ominę wszelkie rafy Mam zamiar wykonać model z częściowo zdemontowanymi osłonami podwozia (takie jak na inboxie) .

 

Jeżeli chodzi o pułapki, to w instrukcji jest kilka dziwactw i zagwozdek m.in.:

 

1. W pierwszym kroku na radiostację każą nałożyć kalkomanię, w dopiero w kroku 7 pokazują, że trzeba jeszcze dokleić stelaż.

2. Niektóre sposoby montażu są co najmniej dyskusyjne - zalecam składanie na sucho i przemyślenie jak go ostatecznie złożyć.

3. Przy karabinie tylnego strzelca można zamontować kamerę (chyba do lotów szkoleniowych), ale nie do końca wiedziałem jak. Możliwe, że przy wycinaniu z ramki przyciąłem trochę jej uchwyt, ale nie mam co do tego pewności - był po prostu za krótki. Z instrukcji wynika, że kamera ma być na wysokości magazynka, ale z uchwytem który miałem nie dało się tego zrobić. Wkleiłem go na prowizorycznej belce, ale zastanawiam się czy jej po prostu nie wyciąć - nie będę wtedy montował również tej na oszkleniu pilota.

4. Z ogólnych uwag to jest trochę uboga we wskazówki dotyczące malowania.

5. Z tego co się czyta, to występuj problemy z kalkami szachownic bez białego tła. Ponoć się rozpadają.

 

Na razie (oprócz opisanych wcześniej rzeczy) nie znalazłem więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.5. Kalki to najsłabszy element tego modelu. Niby renomowany producent a lipa totalna. Bez zabezpieczenia (pomalowania bezbarwnym) nie ma nawet co wkładać do wody. Kalki są bardzo delikatne i mają tendencję do podwijania się zwłaszcza jeśli chodzi o napis fundacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.5. Kalki to najsłabszy element tego modelu. Niby renomowany producent a lipa totalna. Bez zabezpieczenia (pomalowania bezbarwnym) nie ma nawet co wkładać do wody. Kalki są bardzo delikatne i mają tendencję do podwijania się zwłaszcza jeśli chodzi o napis fundacyjny.

Dzięki za podpowiedź. Ile warstw lakieru trzeba w takiej sytuacji nałożyć?

 

Jak już rozmawiamy o babolach, to wczoraj znalazłem kolejną jamkę skurczową i zalałem glutem:

 

39NiPpA.jpg

 

To skłoniło mnie do ponownego przyjrzenia się pozostałym elementom i znalazłem na obu częściach kadłuba takie brzydkie "wgłębienie":

 

fBWKIl9.jpg

 

Zatem mam przed sobą małe szlifowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Ile warstw lakieru trzeba w takiej sytuacji nałożyć?

Ja nakładam jedną warstwę, ale dwie nie zaszkodzą.

 

Znając moje szczęście, to się pewnie rozpadną, ale spróbuję

 

A tymczasem początki malowania wnętrza... Po części wspomagam się tutaj instrukcją Mirage Hobby do ich Karasia w 1/48.

 

CUkBzpq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.