Skocz do zawartości

Pkw.K1Kubelwagen Type82; 10 Pułk Strzelców Konnych; 1/35


mandrivecs

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - pojazdy wojskowe

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Kategoria Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

Kategoria Specjalna 5 - ...jeśli po ogłoszeniu temat się nada...

 

Pkw.K1 Kubelwagen Type82; 10 Pułk Strzelców Konnych; Holandia 1944; TAMIYA 35213 1/35

Na co dzień gustuję raczej we współczesnej technice, a już na pewno powojennej. Do tego staram się nie propagować technologii naszego agresora... Są jednak pewne pojazdy, dla których trzeba zawiesić ramy czasowe - a jeśli jeszcze zdarzało im się wystąpić po naszej stronie to pomysł na nietypowy model sam się klaruje...

Postaram się zbudować - jak w tytule - zdobyczny Kubelwagen używany przez 10 Pułk Strzelców Konnych ok. 1944 roku...

 

Materiały na start:

36136664573_08ce28cd54_o.jpg

A. Zestaw TAMIYA 35213.

B. Kalki ToroModel 35D19.

C. Waloryzacja MantisMiniatures do Schwimmwagena (niekompletna).

D. Blachy PART P35-001 (czekam na dostawę).

 

Otwarte pudełka:

36773719952_230318f3e3_o.jpg

 

Interpretacja tematu konkursowego (pierwsze skojarzenie - będzie więcej):

Rozkazem MSW z dnia 27 października 1921, II Dywizjon 4 Pułku Ułanów przekształcony został w pułk i otrzymał nazwę 10 Pułk strzelców konnych.

 

Zdjęcia pojazdu, które udało mi się wyszperać na dysku:

36757321446_77239f3b89_o.jpg

 

36805303321_ab83aa6f74_o.jpg

 

36773716652_3fc62a79bc_o.jpg

 

Jak widać - zdjęcia wykonano w odstępach czasowych (na pierwszym zdjęciu brak koła zapasowego i łopaty).

 

Z góry proszę o pomoc, bo jak pisałem wcześniej o germańskim, drugowojennym sprzęcie wiedzy nie posiadam...

Pozdrawiam i do następnego razu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci waloryzacja do Schwimmwagena jak budujesz Kübelwagena ?

Mniej więcej po to:

36866096121_1c2f4a34bc_o.jpg

36866095251_4867ef7fca_o.jpg

Tylko plandekę z dachu będę musiał z lekka przyszlifować, żeby zmieścić jeszcze jeden element na narożniku nadwozia...

 

Nie miałem wcześniej do czynienia z tym modelem, więc nie wiedziałem czego się spodziewać. Jednak jestem mile zaskoczony - wszystkie elementy pasują do siebie jak klocki Lego, a ślady po wypychaczach umieszczono w niewidocznych miejscach - na ten moment zero szpachli i pilnika...

 

Po bliższym przeglądnięciu zdjęć okazuje się, że naszemu tytułowemu bohaterowi całkiem sporo elementów odpadło w czasie wojowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest stelaż i plandeka od Schwimmwagena, tylko od ... Kübelwagena.

Możesz jaśniej - kupiłem te strzępy na All...o - a jak pisałem wcześniej fachowcem nie jestem... A "schwimm" i "kubel" nie mają takich samych..? Zestaw wydaje się schwimmwagenowy, bo jest w nim ichni zderzak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda rozłożony dach w Schwimmwagenie:

 

schwimmwagen_01_of_19.jpg

d7b5a1d6ed67208e958c706e25ff8572.jpg

 

Jak kupowałeś na Allegro to mogłeś kupić wszystko.

Ale miałeś szczęście i kupiłeś to co ci było potrzebne.

Dlatego się zdziwiłem, że kupujesz plandekę od Schwimmwagena.

 

A tak wygląda waloryzacja do Schwimmwagena od Mantis miniatures:

 

MAC01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kubełek praktycznie poklejony - porcja zdjęć w weekend przy odrobinie czasu na fotografowanie... Mam jednak istotne pytanie dotyczące malowania... Sam pojazd domyślam się powinien być pomalowany piaskowym Dunkelgelb. Jednak na zdjęciach rzeczywistych widać spore przebarwienia (np. bok auta na zdjęciu 1, miejsce gdzie namalowana jest gwiazda na zdjęciu 2). Spotkałem się z opinią, że są to "maziaje" zrobione oliwkowym kolorem... Jeśli macie jakieś info lub przemyślenia na ten temat proszę o wskazówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te zdjęcia nie sprawiają wrażenia zdjęć RÓŻNYCH pojazdów ?

Pojazd jest na pewno jeden i ten sam - jedynie pierwsze zdjęcie jest zrobione w innym czasie - nie ma łopaty, koła zapasowego, a do przedniego błotnika z lewej strony przyczepiony jest prowizoryczny chlapacz... Pytanie czy było robione wcześniej, czy później... Wydaje się, że później, bo po pierwsze elementy w czasie wojny raczej zużywano/gubiono (zapas, łopata), niż uzupełniano (dodano chlapacze ze względu na zmianę pory roku???)...

Jeśli zdjęcia 2 i 3 były by wcześniejsze, to można by to tłumaczyć np. porą letnią (załoga nie myślała jeszcze o chlapaczach), nie zdążyli jeszcze przesiać koła zapasowego i łopaty, a oliwkowym zapaćkali tylko oznaczenia niemieckiej jednostki... (dużej ilości przebarwień nie widać). Idąc tym tropem potem przyszła jesień, zorganizowano prowizoryczne chlapacze na przednie błotniki, w międzyczasie wykorzystano zapas, przesiano łopatę, a na pojeździe maźnięto więcej oliwkowozielonych plam, malując prowizoryczny kamuflarz...

Tak to widzę i trzyma się to jakoś kupy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te zdjęcia nie sprawiają wrażenia zdjęć RÓŻNYCH pojazdów ?

 

Jak najbardziej sprawiają.

 

Przykład.

Oba zdjęcia (pierwsze i drugie) wykonano w okolicach 20 Sierpnia,

 

wohyJpLh.jpg

 

Jeżeli to ma być ten sam pojazd, to:

-to na dolnym zdjęciu między nogami siedzącego żołnierza z tyłu, powinna być widoczna gwiazda.

- przedni błotnik po lewej stronie, na zdjęciu górnym jest mocno po gięty, na dolnym prawie nówka sztuka.

Pogięcia tylnego lewego błotnika też się róznią.

 

Pojazd na pierwszym zdjęciu ewidentnie jest pomalowany na kolor bazowy Dunkelgelb i posiada plamy kamuflażu zielono/brązowe.

 

BKnY0dJh.jpg

 

 

 

Na tym zdjęciu widać wziętego do niewoli Generalleutnant Elfeld a, wziętego do niewoli 20.08.1944 przez żołnierzy 10PSK.

 

ET6eCMdh.jpg

 

 

Jak dla mnie, to na tych zdjęciach są dwa różne pojazdy, a może być ze każde zdjęcie przedstawia inny pojazd.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, chyba zacznę skłaniać się w stronę Twojej teorii... Można założyć, że pojazd ze zdjęcia 1 oraz ze zdjęć 2 i 3 to dwie różne maszyny... Zagadką będzie teraz malowanie "drugiej" strony (boku)... Mam zamiar przyjąć w obu przypadkach, że drugi bok pomalowany został tak analogicznie jak pierwszy, tzn. jeden z gwiazdą po obu stronach (dunkelgelb + olive), a drugi z napisem Poland i gwiazdą po obu stronach (3 kolory kamo)... Mam nadzieję, że nie jest to błędem... Jeśli starczy czasu, to może uda mi się ogarnąć obydwa Kubełki...

TORO poszło trochę na łatwiznę i w kalkach oznaczyli jeden pojazd znakami jak z tych 3 zdjęć...

PS. Co oznacza nr 45 widoczny dobrze na drugim zdjęciu..? Obydwa mogłyby mieć ten sam numer..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie pułkowe 10 PSK.

JObgt5d.jpg

Dzięki wielkie, czyli na ten moment zakładam, że obydwa boki są zmalowane jednakowo, dla obu pojazdów, a tył może być jednakowy w pierwszym i drugim... Gdybyś (lub ktoś inny) miał kolejne przemyślenia - proszę pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dzięki wielkie, czyli na ten moment zakładam, że obydwa boki są zmalowane jednakowo, dla obu pojazdów, a tył może być jednakowy w pierwszym i drugim... Gdybyś (lub ktoś inny) miał kolejne przemyślenia - proszę pisać...

Chyba idziesz w dobrą stronę , chyba że Gajowy z Wąsami (Twórca kalek) ma inny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy zrobił kalkomanie wg. fotek dostępnych pięć lat temu - czyli tych z "Od Acromy..." prezentowanych w pierwszym poście.

Jak wyglądała druga strona pojazdu (jeśli fotki przedstawiają dwa Kubelwageny jak sugeruje Jacek) tego nie wie nikt - no chyba że pojawią się dodatkowe fotografie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy zrobił kalkomanie wg. fotek dostępnych pięć lat temu - czyli tych z "Od Acromy..." prezentowanych w pierwszym poście.

Jak wyglądała druga strona pojazdu (jeśli fotki przedstawiają dwa Kubelwageny jak sugeruje Jacek) tego nie wie nikt - no chyba że pojawią się dodatkowe fotografie...

Ale zgadzasz się, że mogą to być dwa różne wozy, a nie jeden jak pierwotnie dedykowałeś opracowane kalki..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gajowy zrobił kalkomanie wg. fotek dostępnych pięć lat temu - czyli tych z "Od Acromy..." prezentowanych w pierwszym poście.

Jak wyglądała druga strona pojazdu (jeśli fotki przedstawiają dwa Kubelwageny jak sugeruje Jacek) tego nie wie nikt - no chyba że pojawią się dodatkowe fotografie...

 

Cześć,

jest szansa, żebyś podesłał mi zdjęcia pozostałych pojazdów z tego zestawu kalek, na których się wzorowałeś..? Najbardziej zależy mi na schwimmwagenie i topolino...

Z góry dziękuję.

 

Mój mail:

mariuszprzystanski@poczta.onet.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.