Skocz do zawartości

Leopard 2 A6 1:72 Dragon


wilczurs

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

W moim konkursowym warsztacie postanowiłem wykonać coś współczesnego.

Tło nie jest przypadkowe. Chcę wykonać Leoparda 2 A6 z 393 batalionu pancernego 2 kompanii z Bundeswehry dokładnie z takiego ujęcia przy zachowaniu weatheringu i kamuflażu.

Jest to duże wyzwanie ,ale zdecydowałem się na to by model mógł konkurować z większą skalą.

 

Ismn6fF.jpg

 

lN8G2J6.jpg

 

Model robię prosto z pudła. Siatki,fartuchy z przodu pancerza i inne ewentualne dodatki wykonam ręcznie.

Co do samego modelu jakość jak na tą skalę mnie zadowala .

Mam nadzieje że prace pójdą dość szybko. W planach jest podstawka w jesiennych klimatach mimo że zdjęcie na którym się wzoruję wskazuje na zimę.

 

N0yihgr.jpg

 

keMUeM6.jpg

 

UZ0Lxvy.jpg

 

wv0nSpi.jpg

 

ViraNhL.jpg

 

WRx8dTo.jpg

 

1Q7Nn7n.jpg

 

Nie mam kalek dedykowanego do tego egzemplarza ale myślę że z tego co jest mogę trochę zmodyfikować,pomyślę nad wykonaniem kalkomanii które powinny być z tyłu wieży.

Nie rozpoznaje i nie znalazłem w dostępnych źródłach emblematu z boku wieży który określa kompanię ,wciąż jej szukam.

Z dostępnych filmów zdjęć wynika że tylko dwa leopardy w tym jeden na zdjęciu z całej kompani mają inną oznakę.

pRvHj9M.jpg

 

Jakość zdjęć podczas warsztatu nie będzie rewelacyjna ponieważ pracuje nad funkcją makro swojego aparatu.

Więcej zdjęć w lepszej jakości na których się wzoruję wrzucam tutaj:https://imgur.com/a/RV53r

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie dorwałeś Dragona? Jeżeli dobrze kojarzę w tym modelu jest komplet części umożliwiający zbudowanie wersji 2A5, a taka chodzi za mną w polskim malowaniu.

 

Ja go kupiłem od prywatnego sprzedawcy z modelworku, jest to dość stary model z 2004 więc w sklepach trudno go dostać,

ostatnio widziałem któryś na giełdzie na pewnym portalu społecznościowym.

Jest to praktycznie A5 ,dodają do niego kilka części ,działo i pancerz boczny do A6 ,który trzeba zmodyfikować ucinając część od A5.

 

Jeśli uda mi się wyciąć i wymienić numery na kalkach to mam nadzieje że nie będę potrzebował drugiego zestawu.

 

 

Dużo pracy zajęło szlifowanie kół (będę je malował oddzielnie), poprawiam gdzieniegdzie ubytki, nadlewki.

 

b1n36Ja.jpg

 

Działo już jest chociaż szew nie był przyjemny.

 

tDLbl02.jpg

 

Bawiłem się także optyką i szybami z foli z opakowań od płyt cd malowanymi warstwą niebieskiej plakatówki,

po wyschnięciu rozmazywałem dla łagodniejszego efektu:

 

Zb9TwVE.jpg

qDyLmnn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kadłub i wieża sklejone. Pozostały mi pojedyncze części.

DZg1vAz.jpg

lrH6YJb.jpg

Byłem zmuszony zmodyfikować ułożenie pojemników na granaty dymne z tyłu wieży,

nie były kompatybilne z wersją A6.

 

KfNRzI8.jpg

 

Jeszcze tylko boczny pancerz ,lampy,światła kilka szczegółów , przeszpachluje szczeliny i ubytki

Co do koloru tych wizjerów,peryskopów to w zależności od światła i kątu zmienia się kolor odbicia (można zauważyć niebieski odcień lub nawet podchodzący pod żółty)

Efekt na moim modelu będzie słabszy po malowaniu ,ewentualnie zawsze mogę to zmienić bo będę miał cały czas dostęp do wewnętrznej części wieży.

rfZYF4L.jpg

Mam wątpliwości co do wyglądu łączenia dolnej płyty pancerza z górną. Ze znalezionych zdjęć raz te łączenie jest widoczne a raz go prawie nie widać.

Mogę to zniwelować tylko szpachlując dolną płytę

T5Fi8Q5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Musiałem zrobić chwilową przerwę w działaniach na rzecz innego modelu i braku czasu.

Zdecydowałem się zaszpachlować przód przy zachowaniu faktury którą widziałem na wielu zdjęciach ,niestety nie dokumentowałem tego dokładnie.

Pomalowałem koła na czarno następnie przy użyciu szablonu dokończę obręcze.

ReFS0fk.jpg

Wykonałem preshading mimo że przy takim kamuflażu będzie słabo widoczny, obowiązkowo przyciemniłem podwozie.

Rozjaśnianie wykonam olejnymi zobaczymy co z tego wyjdzie.Od razu rzuca się w oczy nie najlepsza dokładność aerografu wynikająca zbyt długiej iglicy.

Nie mogłem jej cofnąć ponieważ była wąska tak że cofnięcie jej spowoduje zbyt duży strumień farby na tą technikę.

Zrobiłem to mimo to ponieważ nie będzie to widoczne (miałem racje już pomalowałem podstawowym kolorem).

m0tQHcD.jpg

m0tQHcD.jpg

 

 

Wybrałem już farby które użyje do kamuflażu:

 

Nato green:

 

dWmQohs.jpg

Planowałem dodanie do XF-67 ciemniejszych odcieni zieleni ostatecznie zostałem przy tym kolorze bez kombinowania.

 

Nato brown:

BKHyvFA.jpg

Ostatni kolor kamuflażu wykonam głównie XF-64 ewentualnie będę korygował kolor.

 

Nato black:

8d67blR.jpg

Po analizie kolorów ,do czarnego dodam śladowe ilości odcieni zielonych.

 

Starałem się odtworzyć najtrudniejszą część modelu - siatkę kamuflażową. Na zdjęciach oryginału jest zbliżona do siatki typu Baracuda.

Próbowałem najprostszym sposobem : bandażem z małymi oczkami. Przeprowadziłem dwie próby.

Na jednej zastosowałem głównie przyprawy , niestety ilość kleju była za mała i większość z nich sypała się ,

a sama siatka nie wyglądała jak dla mnie dość realistycznie

W drugiej próbie zastosowałem posypki do dioram i przyprawami, tym razem użyłem dużą ilość kleju ale nadal nie wyglądało to najlepiej.

Planuje jeszcze kombinować z bandażem ,muszę też rozważyć inne opcje.

 

Chciałem wykonać taką siatkę z cienkiego papieru i wycinać w wzór za pomocą obciętej igły:

(zdjęcie wzoru siatki 1:32 )

is_netting10.jpg

(wymiary narzędzia w skali 1:32)

is_netting8.jpg

(gotowa siatka 1:32)

is_netting12.jpg

Przy skali 1:72 jest to bardzo trudne ponieważ odległość między cięciem wynosi 1mm,

wysokie prawdopodobieństwo podarcia takiej siatki no i czasochłonność też zrobi swoje.

Liczę że ktoś podsunie mi jakiś ciekawszy pomysł ,bądź rady dotyczące wykonania z bandażu lub drugiej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor podstawowy już jest. Zdjęcia robione na szybko, po drugim kolorze dla kontrastu uchwycę model w lepszym świetle.

Preshading i kolor wygląda tak jak oczekiwałem. Po malowaniu widać było w kilku miejscach słabo oszlifowaną szpachle , nie ma problemu z poprawką bo i tak zostały jeszcze 2 kolory. Maskuję zarysy czarnych plam kamuflażu.

 

AxkVhEz.jpg

SaGixEn.jpg

NhhmEUo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka aktualizacja. Nie posłuchałem się ,pomalowałem w drugiej kolejności czarnym oddzielnie maskuje brązy.

Mieszałem na oko 60% czarnego i 40% dark green. Wyszło trochę za ciemno ponieważ ten kolor blaknie i staje się jaśniejszy w rzeczywistości,

ewentualnie poprawię lub zmodyfikuje olejami i pigmentami - nad tym się zastanowię bo po ilości planowanego brudzenia nie będzie jakiejś większej różnicy.

Widać w kilku miejscach niedociągnięcia związane z ciśnieniem i ubytki pierwszego koloru - wszystko poprawię nie ma co się martwić.

Części niedoklejone i te które robię sam wstawię po trzecim kolorze.

DG4Nfvh.jpg

xFENw1t.jpg

1GdCJmh.jpg

Unkjd9y.jpg

ECLyV1e.jpg

3Nm4prq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam duże opóźnienie spowodowane brakiem czasu i też awariami sprzętu.

Odrzuciłem opcję malowania modelu od zera jeszcze raz ,bo nie zdążyłbym w czasie.

Wykonuje poprawki praktycznie wszystkiego w trakcie malowania co nie powinno się zdarzyć i jestem pewien że duża część śledzących ten wątek nie będzie zadowolona.

Nie chcę się o nich rozpisywać i ich pokazywać ,bo wiem że wyjdę z tego cało. Na szczęście nie widać różnych warstw farby co często się u mnie zdarza.

Oto na razie jedyne zdjęcie modelu (kolor odbiega znacząco od rzeczywistości - zdjęcia na szybko)

6tWZCSX.jpg

To na czym on stoi to planowana podstawka, planuję ją ubogacić dużą ilością roślinności, raczej będą przeważały niskie krzaki niż trawy.

Brzozy będą za niedługo gotowe do malowania i obsypania liśćmi:

6Blslzy.jpg

Udało mi się wykonać potrzebne tablice z oznaczeniem prawdopodobnie plutonu i jednostki -można zauważyć na zdjęciach oryginału że można je demontować ,nie są naklejane.

Wydrukuje jeszcze kilka takich z różnymi ustawieniami druku.

 

ddngVEC.jpg

 

Gałęzie sosny na pojeździe wykonam z mchu i szkieletu z drutu, próbowałem wykonać takie za pomocą trawy modelarskiej i sadzarki ,

ale okazało się że wcale nie jest to takie proste ,a same igły nie przylegały tak jak chciałem.

TizdNAz.jpg

Siatka kamuflażowa jest możliwa do wykonania w takiej skali i w sposób opisany ostatnio.

Nie mam najlepszego papieru do tego ale po kilku warstwach wikolu jest w miarę wytrzymały , a wykonanie jej w sposób zadowalający głównie zależy od wprawy.

Ten kawałek został wykonany w przeciągu trzech godzin nie licząc czasu utwardzania samego papieru.

fOqClG1.jpg

Mam też wykonane, gotowe do malowania fartuchy na przednią płytę w dwóch wersjach i na wieży . Pokaże je później.

Prawdopodobnie model nie będzie ukończony na czas ,ale są jeszcze szanse i wstawię jeszcze dwie aktualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.