Skocz do zawartości

Wierzbnik u progu jesieni - Najeźdźcy. Sd.Kfz.222. H-B 1:35


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 5 - Dioramy

 

 

Podejmowałem już na forum temat starachowickiej potyczki z 06 września 1939r. Tym razem mam zamiar, pokazać prawdopodobnie w dwóch odsłonach, scenę walki jaka rozegrała się na wschodnich przedmieściach Starachowic, między fabryczną baterią artylerii przeciwlotniczej Starachowickich Zakładów Górniczych S.A., a elementami pułku rozpoznawczego 3 dywizji lekkiej Wehrmachtu. Ciekawych całej historii polecam np. książeczkę z serii żółtego tygrysa pt. „Starachowicki wrzesień” autorstwa p. Leszka Zioło.

 

Pierwsza odsłona – NAJEŹDŹCY– z którą przystępuję do konkursu, oparta będzie o zestaw firmy Hobby Boss nr. kat.83816 - Sd.Kfz.222.

(Dlaczego akurat ten? Dostałem pod choinkę.)i figurek MB nr 3536.

 

Druga odsłona (przy innej okazji)– OBROŃCY– zamierzam użyć, bo jeszcze go nie mam, zestawu AFV 35186 jako Najbardziej podobnego do starachowickiego. Natomiast kwestia figurek wciąż pozostaje otwarta. W każdym razie doktorat z ortopedii i chirurgii plastycznej nieunikniony.

 

Nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia z epoki miejsca, w którym rozegrała się cała historia.

zachował się za to szkic - pochodzi z (innej) książki: Brzeziński A. "Starachowicki wrzesień 1939 Historia ziemi starachowickiej" Starachowice 2010, Wyd.I; str 128.

 

heHXN7g.jpg

 

Dziś ono wygląda tak: (stan na 07.10.2017r - czyli to już jesień) na pomniku w roli 40 mm armaty przeciwlotniczej Bofors wz. 36 występuje radziecka 37 mm armata przeciwlotnicza K-61 wz.1939.

 

6Ww1irY.jpg

 

sHHKMWm.jpg

 

W pudełku:

 

QWcBdMa.jpg

 

CTZzYto.jpg

 

d7DXdGf.jpg

 

No to do roboty. Pierwsze walki:

 

qgr1U47.jpg

 

9ezu8AS.jpg

 

Póki co, wszystko ładnie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak pod względem jakości wyglądają opony w tym zestawie? Gdy budowałem EBR-10 od HB, nadlewki gumy dały w kość.

 

Wyglądają bez zarzutu. Żadnych zastrzeżeń.

 

Sklejalność jak do tej pory też bez problemowa.

 

9iw2vdR.jpg

 

sKm3WjA.jpg

 

rQenvWl.jpg

 

BluHEze.jpg

 

qlgPg38.jpg

 

rfas46p.jpg

 

oFADn7x.jpg

 

blaszki są z zestawu dodałem tylko skrajniki od RB (35A01). Potem będzie jeszcze działko KwK też RB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ładnie idzie, mnie tylko w tym pojeździe nie daje spokoju ta dziura z siatką do chłodnicy, myślę że tam powinna być ściana oddzielając przedział bojowy od silnikowego natomiast u góry coś jak lejek dla dostępu powietrza przez kratkę na górnym pancerzu, zdjęć niestety brak a muzealne... wiadomo... a tak jak deszcz pada woda leje się do środka a zasłanianie plandeka blokuje obrót wieży... ale to takie tam moje zdanie.

Oglądam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)w tym pojeździe nie daje spokoju ta dziura z siatką do chłodnicy, myślę że tam powinna być ściana oddzielając przedział bojowy od silnikowego(...)

sam mam wątpliwości, na pewno jako załogant wolałbym w razie pożaru aby było tam jakaś lepsza osłona, w końcu "to" jeździło na benzynę. Po za tym huk i smród. Spierać się można fakt jest tak: - koniec końców nie widać tego.

 

A dalej idzie tak:

 

oRUQPvb.jpg

 

LE3iyQ9.jpg

 

ULAgX5F.jpg

 

guNe2SG.jpg

 

Tu pojawił się problem natury akademickiej. Choć powszechnie wiadomo, że Wehrmacht w kampanii polskiej oznaczał swoje pojazdy białymi krzyżami i są na to liczne dowody, to w relacjach świadków można znaleźć inny przekaz. Gen.bryg. (wówczas podchoraży) Antoni Heda, ps."Szary" w swojej książce pt. Wspomnienia "Szarego" opisuje zdarzenia ,w których uczestniczył, a które ja próbuję przenieść na dioramkę. Na str 26 czytamy: "Tego samego dnia (06.09.1939r. przyp. - G), w rannych godzinach od strony wschodniej, od Gór Świętokrzyskich, pokazały się trzy wozy pancerne z widocznymi z daleka czarnymi krzyżami. (podkreślenie - G). i później na str. 28; "Tosiek! Przecież nie zamalowaliście czarnego krzyża niemieckiego! Nasi mogą ostrzelać"

 

Z kolei we wspominanej już książce Leszka Zioło "Starachowicki wrzesień" na str.98-99 stoi; "Porucznik uważnie obserwuje obłok kurzu, który na krzyżówce w Michałowicach (powinno być: 'w Michałowie' - przyp. G) rozdziela się na dwie części. Większa chmura płynie na prawo, mniejsza wali wprost na Wierzbnik. Jest co raz bliżej. W końcu wyłania się z niej sylwetka pojazdu. Jeszcze moment i porucznik Sosnowski widzi biały krzyż na burcie wozu".

 

Wydaje się, że relacja naocznego świadka ma większa wagę niż narracja w wersji fabularyzowanej. Jednak późniejsze doświadczenia wojenne "Szarego" i kontakt z niemieckimi pojazdami opatrzonymi przez resztę wojny krzyżami czarnymi, mogły zatrzeć wrześniowe wspomnienia opisywane po latach lub mieć na nie znaczący wpływ. Zwłaszcza, że mowa o szczegółach, a nie o istocie sprawy. Choć w tym wypadku szczegół akurat staje się istotą.... ktoś doczytał dotąd? Ostatecznie wybrałem białe.

Pudełkowy zestaw kalkomanii, a jakże takich nie zawiera trzeba, było skorzystać z szablonu. Szablon czekał długo na swoja kolej. Był bowiem załączony do czasopisma "Model Fan" nr 09 /99.

 

Z2l4NOW.jpg

 

1JN0qph.jpg

 

Jak wyszło? Potem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W malowaniu jakiej jednostki planujesz pojazd? Bo ten krzyz mogl byc tez zolty. Masz moze info jakie oddzialy niemieckie braly udzial w tej bitwie?

II. dywizjon 8. pułku rozpoznawczego 3 Dywizji Lekkiej

 

wieża:

 

bHTe1NQ.jpg

 

c7AjO1u.jpg

 

i reszta:

 

Xbd5YbA.jpg

 

46hNBjD.jpg

 

JW69fhb.jpg

 

RV9uCiG.jpg

 

0bTigGy.jpg

 

umr1A6s.jpg

 

IJnMuEa.jpg

 

czas zabrać się za podstawkę i figurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.