Skocz do zawartości

Panther ausf.G na stalowych kołach jezdnych, Dragon 1:35


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, pora na coś porządnego, na coś z rozmachem, na coś niemieckiego.

Może zacznijmy od tego, co mamy póki co na wejściu.

Przede wszystkim, model Dragona:

P6210035.JPG

Model przyzwoity, w zestawie komplet kół "zwykłych" i właśnie stalowych. W zestawie tylko jedna mała blaszka, z siatkami. Dlatego też nabyłem zestaw blach Voyager'a:

P6210030.JPG

Jak widać, dość rozbudowany zestaw (mała blaszka z siatkami od Dragusia). Kupa blach, dwa plastikowe patyczki, 4 żywiczne końce lin holowniczych, żywiczna podstawa lampy i właściwa lina.

Lecą do mnie żywiczne figurki czołgistów z Legends Productions. I koniecznie chcę zrobić niedużą dioramkę.

 

Póki co nie zacząłem jeszcze budowy (jeszcze parę dni). Jednak intensywnie gromadzę materiały. A z tymi nie jest tak prosto - internet mi dużo nie pomógł, trochę fotek wyszperałem w publikacjach wydawnictwa Militaria i Aj-Press (z nich też skany poniżej). Nie jestem wyraźnie zdecydowany na żaden pojazd. Ale przejdźmy materiałów:

 

Dwie poglądowe fotki jak toto wygląda:

7.jpg

8.jpg

A teraz to co najbardziej interesujące, czyli fotki frontowe.

Koncepcja numer 1. Pojazd na fotce poniżej, tyle że przed zniszczeniem. Sceneria berlińska. Ciekawe malowanie z unikalnym znakiem identyfikacyjnym. Na fotce i sylwetce nie zgadza się numer (312 i 112) - nie wiem jak to interpretować . Może dwa różne pojazdy, może ktoś się nie dopatrzył.

1.jpg

A tu barwna sylwetka:

3.jpg

Koncepcja numer 2. Może jednak zniszczony. Ciekawy pojazd, ale jakbym się na niego zdecydował, to mam kiepską dokumentację - ciężko coś powiedzieć o kolorach, pewnie bazowy zielony, widzę też chyba lekko odznaczający się wzorek kamuflażu (np. na tylnej płycie wieży). Warto zwrócić uwagę na pojemniki na wyciory przesunięte na tył. Nie wiem, czy dobrze interpretuję fotkę, ale pojazd jest chyba po pożarze, a osoba leżąca jest spalona. Tłumaczyło by to też "kamuflaż" na tylnej płycie wieży będący w istocie efektem pożaru. Sam pomysł ciekawy, ale raczej się na to nie zdecyduję.

2.jpg

 

Koncepcja 3. Zdjęcie, które mnie najbardziej zafrapowało.

6.jpg

Istny zlepek. 3 rodzaje kół. Tylne stalowe jak z zestawu Dragona, potem trafia się zwykłe z gumowym bandażem, a jeszcze dwa dalsze wyglądają jak z późnego Tygrysa. Albo może tak wyglądają koła stalowe od Pantery po usunięciu tych płytek pośrodku koła... (ja się nie znam ). W każdym razie, mam wszystkie 3 rodzaje kół.

Po lewej koła od dragonowskiego Tiger'a Late, zostały mi, a po prawej od Panther'y.

P6210002.JPG

Liczba śrub się zgadza, kształt chyba też. Jakby co się raczej nadadzą. Kwestia tylko interpretacji kolorów z fotki. Cały na zielono? Raczej nie - na wieży widzę dwa kolory o małym kontraście z ostrą granicą przejścia. Koła są jaśniejsze. Czyżby było tak: koła Dunkelgelb, góra standardowy zielony i brąz? Ciekawe koło napędowe - dwukolorowe. Fotka opisana jako: "SS Pz.Rgt.1, Ardeny 12.1944". Ciekawy motyw. Tylko figurki jakie do mnie lecą nie mają zimowych mundurów... No nic, rozważy się.

 

A teraz opcja 4, czyli mała linia oporu. Malowania pudełkowe:

4.jpg

5.jpg

Do obu mam kalki. Raczej duża dowolność ze scenkami i figurkami. Hym. A może wy macie jakieś fajne zdjęcia Panter na stalowych kołach?

Wszystkie skany pochodzą z publikacji Militaria "Panther w akcji" i monografii Aj-Press'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 202
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Obojołes ciekawy projekcik , za mną ta panterka G tez juz długo chodzi , ale jak skończe to co robie , to odrazu się biorę za najpóźniejszą wersje czyli G , z zestawem infra rot , i być moze osłonami przeciw lotniczymi , i oczywisice w ' pasiastym malowaniu . I jak masz moze jakieś ciekawe schematy tych malowań to mozesz wrzucić ;) Będe wdzięczny , moze masz czego ja nie będe miał .

Pzd|2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reggy - ta pantera z okolic Berlina (koncepcja nr 1) to raczej na stalowych kołach nie jest - fachowcy sie wypowiadali i diagnoza zapadła niet.

To zdjęcie ze spalonym czołgistą, masz tu przód tej Pantery da Ci to obraz plam.

kurmarkfrontxz8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rollingstones, dzięki za fotkę i zawężenie zakresu "zastanawiania się" który wybrać. Koncepcja 2 może być ciekawa... Tylko nie wiem czy chcę robić zdemolowany...

Ta trójka jest kusząca...

metalowe bambosze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koncepcja nr 2 jest fajna - zobacz on nie jest bardzo zdemolowany - zrobisz bez tego czołgisty - przecież musieli go zabrać. Będzie fajnie.

Twój zestaw Voyagera idealenie się do tego nadaje. Wykorzystasz połowę i będzesz miał na jeszcze druga panterę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khehehe, kolejny panzerwaffe fototrawiony monster.

 

Troche poszperałem po swoich zasobach. Niestety nie posiadam skanera, bo dałbym więcej. Może się coś przyda.

 

th_P6220115.jpg

th_P6220116.jpg

th_P6220117.jpg

th_P6220118.jpg

 

 

Zdaje się Panthere z pierwszego obrazka pokazałeś i TY, ale z innym opisem i trochę innym wyposażeniem. Myślę, że ciekawym pomysłem było by wykonanie Panthery udającej amerykańskiego M-10, tak jak na ostatnim obrazku. Jeszcze masz czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Koncepcja numer 1. Ciekawe malowanie z unikalnym znakiem identyfikacyjnym. Na fotce i sylwetce nie zgadza się numer (312 i 112) - nie wiem jak to interpretować . Może dwa różne pojazdy, może ktoś się nie dopatrzył.

 

Nie jestem taki pewny czy on ma stalowe koła. Ta plansza barwna w ogóle jest odrealniona.

 

Koncepcja numer 2. Może jednak zniszczony. Ciekawy pojazd, ale jakbym się na niego zdecydował, to mam kiepską dokumentację - ciężko coś powiedzieć o kolorach, pewnie bazowy zielony, widzę też chyba lekko odznaczający się wzorek kamuflażu (np. na tylnej płycie wieży). Warto zwrócić uwagę na pojemniki na wyciory przesunięte na tył. Nie wiem, czy dobrze interpretuję fotkę, ale pojazd jest chyba po pożarze, a osoba leżąca jest spalona. Tłumaczyło by to też "kamuflaż" na tylnej płycie wieży będący w istocie efektem pożaru. Sam pomysł ciekawy, ale raczej się na to nie zdecyduję.

 

-nie ten okres produkcyjny, podstawą był piaskowy i standardowy 3 kolorowy kamuflaż fabryczny.

 

- pojemnik na wycior nie jest zamontowany na tyle, został tam wrzucony razem z innymi elementami (np właz kierowcy) które po porzuceniu zostały luzem. Amerykanie przygotowali ten Pojazd do ewakuacji.

 

Istny zlepek. 3 rodzaje kół. Tylne stalowe jak z zestawu Dragona, potem trafia się zwykłe z gumowym bandażem, a jeszcze dwa dalsze wyglądają jak z późnego Tygrysa. Albo może tak wyglądają koła stalowe od Pantery po usunięciu tych płytek pośrodku koła... (ja się nie znam ). W każdym razie, mam wszystkie 3 rodzaje kół.

Po lewej koła od dragonowskiego Tiger'a Late, zostały mi, a po prawej od Panther'y.

 

Dwa rodzaje. Panthery używały tych samych 800mm kół co tiger I i Tiger B. Z tym, że w Pantherach nei było tyvh listewek pod śrubami łączącymi. Na fotce na kołach brakuje osłonek na piasty, dlatego zaczęły wyglądać podobnie, ale w zasadzie (brak listewek) to są te same koła.

 

 

Cały na zielono? Raczej nie - na wieży widzę dwa kolory o małym kontraście z ostrą granicą przejścia. Koła są jaśniejsze. Czyżby było tak: koła Dunkelgelb, góra standardowy zielony i brąz? Ciekawe koło napędowe - dwukolorowe. Fotka opisana jako: "SS Pz.Rgt.1, Ardeny 12.1944". Ciekawy motyw. Tylko figurki jakie do mnie lecą nie mają zimowych mundurów... No nic, rozważy się.

 

 

To ta sama produkcja co wyżej z firmowym gęstym kamuflażem jak na fotkach pojazdu fabrycznego które zamieściłeś na początku.

 

 

A teraz opcja 4, czyli mała linia oporu. Malowania pudełkowe

 

złe koła, powinna być konfiguracja MAN-a

 

Pojazd 221 jest świetnie obfotografowany, dużo widać, więc takiej ,aż dużej dowolności nie ma. Wiem bo go sam dłubię

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę xeroboj i zrobię wariant numer 2 w stylu "Wojny Pokoleń" Rollingstones'a Taka Panthera z rozrzuconymi klamotami ciekawie by wyglądała. Czyli kamuflaż fabryczny, mniej więcej taki jak na dwóch fotkach z początku tematu? To git, bo ładne toto. Wie może ktoś, co zniszczyło ten czołg? Poczytam teraz trochę, żeby nie strzelać na przyszłość jakiś ogromnych baboli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo blach jest do cywili ale niestety trzeba je sprowadzać i są bardzo drogie...

 

Reggy tylko nie mieszaj kół stalowych z kołami z bandarzami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Reggy ty znowu oś kleisz, wariant 2 jest nawet ciekawy,tylko z kolorami będzie ciężko, ale scenka fajna. 3 wariant też jest ciekawy.

Za ile to cudo kupiłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem modelik, skleiłem niemal spód wanny. Dziwny zabieg zrobił Dragon. Na wahaczach i wannie są takie wypustki, które blokują uginanie się zawieszenia. Wystarczy to wykastrować i zawieszenie jest ruchome na wałkach skrętnych. Tak jak w późnym Tygrysie Dragona... Znaczy tak mi się wydaje, że te wypustki były niepotrzebne

Okej - postanowione odnośnie koncepcji. Postaram się wzorować na tych dwóch fotkach rozwalonej Panther'y. Zrobię nawet spalonego kolesia - jakoś nie widziałem nigdy spalonych zwłok na dioramce (znaczy ja wielu rzeczy nie widziałem a na pewno są ), jakiś czas temu ktoś wrzucił dioramkę z oddziałem wbiegającym na pole minowe. Fajne to było - kontrowersyjne.

Wracając do Pantery. Dorobię trochę historii. Nie będzie żadnych amerykanów którzy zbierają wrak. Będzie stało dwóch niemieckich czołgistów i patrzyło na spalony czołg. Wkoło przysłowiowy burdel. I chyba krajobraz przemysłowo-zurbanizowany niż sielska natura.

 

Teraz rodzi się pytanie - co zniszczyło ten czołg i jak rozległe były zniszczenia i pożar?

Na tej fotce widzę trafienie w przód, jo?

kurmarkfrontxz8.jpg

Ale czy z penetracją? Co to za pogięte rzeczy na prawym boku wieży? Czy to może leży coś na płycie silnikowej? Zasobniki tylne? Czyżby dostał trochę w prawą burtę? W tył?

 

I tak dla zabawy:

P6240021.JPG

P6240022.JPG

P6240023.JPG

P6240024.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pantera nie jest zniszczona - na pewno nie przez to trafienie w przednie płyty. To raczej rykoszet (sądząc po kształcie) niż trafienie, które mogło by spenetrować wnętrze pojazdu. Nie ma opisy do tej fotografii ? skąd ją masz ? Poszukaj fot na www.panzer.punkt.pl tam jest sporo zdjęć zarówno Panter jak i innych pojazdów może trafisz na jakieś ładne "wypunktowanie" pojazdu.

Pozostają jeszcze ruskie strony... mnóstwo nieznanych fot, tylko trzeba choć krztynę znać język.

Pantera - no mam sentyment do tego wozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na opisie mam, że pojazd jest porzucony. No to zrobimy mu mały pożar !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porzuconych Panter było już wiele, nawet takich lekko przepalonych Czekam za to na spalony zezwłok załoganta, to może być niezła operacja. Spalone ciuszki, zwęglone mięsko ... hmm iście frontowy klimacik. Będę zaglądał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.